Zakup baterii prysznicowych. Jak wybrać odpowiednią armaturę łazienkową

0
Bateria prysznicowa
Przed kupnem baterii prysznicowej należy przede wszystkim uwzględnić sposób jej montażu.

Ogromny wybór baterii prysznicowych jest tylko pozornym ułatwieniem dokonywanych przez nas zakupów. Błędnie kierujemy się jedynie samym wyglądem armatury, nie zwracając uwagi na jej jakość i aspekty użytkowe. W efekcie bardzo często nadaje się ona do wymiany już po kilku latach od montażu. Poniżej podpowiadamy, jak kupić funkcjonalną i długowieczną baterię prysznicową.

Jeszcze do niedawna o jakości baterii świadczyła jej waga (im cięższa, tym lepsza). W pewnym sensie nadal tak jest, choć na rynku ciągle pojawiają się nowości mogące zachwiać tę zasadę (np. baterie z włókien poliwęglanowych oraz z ceramiki). Jednak pomijając wymienione powyżej ciekawostki, większość korpusów baterii nadal wykonana jest ze stopu mosiądzu i miedzi. Jakość stopu zależy od proporcji obydwu materiałów. Jeśli będzie w nim zbyt mało miedzi – mosiądz będzie mniej elastyczny i bardziej podatny na uszkodzenia. Innym sposobem na „oszczędność” jest ograniczanie grubości ścianek korpusu, czyli użycie mniejszej ilości materiałów i jednoczesne osłabienie konstrukcji baterii. Ten defekt można jednak wykryć już na etapie zakupu. Wystarczy porównać wagę kilku produktów o takich samych gabarytach.

Rodzaje baterii prysznicowych

Przed kupnem baterii prysznicowej należy przede wszystkim uwzględnić sposób jej montażu. Według tego kryterium wyróżnia się:

  • baterie natynkowe (naścienne);
  • baterie podtynkowe.

Pierwsze z wymienionych montuje się bezpośrednio do ujęć wodnych (na glazurze lub innej okładzinie ściennej). Są one tańsze niż ich nowoczesne odpowiedniki, ale też prezentują się przeciętnie.

Dowiedz się: Pozbywamy się kamiennych osadów z łazienki – skuteczne sposoby

Baterie podtynkowe nie muszą być montowane bezpośrednio na instalacji wodnej, ale trzeba na nie wykuć miejsce w ścianie. Są trudniejsze w montażu, który należy przeprowadzać jeszcze zanim ściana w prysznicu zostanie wykończona. Cały mechanizm sterujący jest ukryty, a na widoku pozostaje dźwignia, wylewka i maskownica. To bardzo funkcjonalna i niezmniejszająca miejsca w kabinie prysznicowej armatura. Niestety wciąż kosztuje więcej niż standardowa, a ponadto bywa kłopotliwa w serwisowaniu.

Głowica baterii

Teoretycznie wszystkie dostępne na rynku baterie mają już głowicę ceramiczną, dzięki której kran jest szczelny i nie przecieka. Jednak w przypadku głowicy ważny jest nie tylko materiał, z którego ją wykonano. Warto również zwrócić uwagę na jej średnicę. Najczęściej wynosi ona 35 lub 40 mm. Pierwsze z wymienionych dają mniejszy strumień wody, w związku z czym nie specjalnie nadają się pod prysznic. Można je montować przy umywalkach, bidetach, itp. niedużych urządzeniach sanitarnych. Bateria prysznicowa powinna mieć większy strumień wody, a tym samym średnicę 40 mm.

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest też bateria z głowicą termostatyczną. Wówczas strumień wody pod prysznicem ma stałą (odpowiednio ustawioną) temperaturę.

Perlator i inne sposoby ograniczające zużycie wody

Ograniczenia zużycia wody jest dziś konieczne nie tylko z powodu dbałości o stan własnego portfela, ale również ze względów ekologicznych. Warto zatem inwestować w baterie, które pozwalają na powyższe.

Najdłużej znanym sposobem na oszczędność wody jest perlator. To urządzenie napowietrza strumień wodny i pozwala zmniejszyć zużycie o około 15%. Aktualnie jest już standardowo montowane we wszystkich bateriach.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest ogranicznik przepływu wmontowany w dwustopniową głowicę. Bateria działa w dwóch wariantach – może mieć strumień maksymalnie intensywny lub ograniczony. Regulacji dokonuje się dźwignią, którą wystarczy umieścić w jednym z dwóch możliwych położeń.

To Cię zainteresuje: Jak zrobić remont łazienki bez skuwania płytek - możliwości i rozwiązania

Kolejna przydatna funkcja, jaką może posiadać bateria prysznicowa to ogranicznik temperatury wody. Już podczas montażu baterii ustawia się standardową temperaturę. Jeśli woda jest dla kogoś zbyt chłodna – trzeba przekręcić uchwyt ogranicznika.

W bateriach montuje się też różne dodatkowe przyciski, np. tzw. przycisk eko lub quick-stop. Pierwszym z wymienionych można zmniejszyć zarówno intensywność strumienia, jak i ograniczyć temperaturę wody. Natomiast drugi otwiera i zamyka przepływ wody po zużyciu jej określonej ilości.

Bateria jedno- czy dwuuchwytowa

W ostatnim czasie dużo popularniejsze są baterie jednouchwytowe (mieszakowe). Posiadają jedną dźwignię, za pomocą której uzyskuje się wodę zimną, gorącą oraz pomieszaną (o pożądanej temperaturze). Baterie te mają nowoczesny design i świetnie prezentują się w tak aktualnie modnych łazienkach minimalistycznych.

Z kolei baterie dwuuchwytowe to tradycyjna i dłużej znana forma armatury o dwóch oddzielnych kurkach. Takie baterie dostępne są jako standardowe lub stylizowane np. na dawne. Dobrze wpisują się we wnętrza urządzone w stylu wiejskim oraz klasycznym.

Dowiedz się więcej: Czy podwieszane w.c. to dobre rozwiązanie?

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru baterii prysznicowej?

W armaturze pochodzącej od renomowanych marek najczęściej solidna jest zarówno sama bateria, jak i całe jej oprzyrządowanie, tj. wężyki przyłączeniowe, uszczelki, filtry, wąż prysznicowy oraz słuchawka. Wspominaną solidnością nie zawsze cechują się niestety produkty z tzw. najniższej półki. Są tanie, bo baterię do prysznica (wraz z oprzyrządowaniem) można kupić już w granicach pięćdziesięciu złotych. Jednak taka armatura nie posłuży nam zbyt długo, a jako pierwszy przeciekać zacznie wąż prysznicowy. Wybierając go, zwróćmy uwagę z czego i jak jest wykonany. Najlepsze są węże stalowe (podwójnie plecione) o podwyższonej odporności na rozciąganie. Osoby, którym zależy na łatwym czyszczeniu, mogą zdecydować się na wąż z PCV. Wystarczy, że zostanie przetarty wilgotną ściereczką, a jego stan higieniczny nie będzie budził zastrzeżeń.

Bateria prysznicowa odporna na działanie kamienia

Renomowani producenci armatury dbają o to, by wnętrze baterii nie zachodziło kamieniem. W powyższym celu stosuje się różne rozwiązania techniczne i różnie się je nazywa (np. anti calc, easy celan, itp.). Osadzaniu kamienia mogą zapobiegać np. silikonowe gumki znajdujące się w otworkach głowicy prysznicowej lub cienki bolce montowane w otworkach natrysku. Jeden i drugi sposób nie wyeliminuje zupełnie osadów, ale jest pomocny podczas czyszczenia baterii. Systemy odkamieniające powszechnie stosuje się je już we wszystkich bateriach podtynkowych. W armaturze naściennej nadal nie zawsze są one obecne.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także