Ogromny wybór baterii prysznicowych jest tylko pozornym ułatwieniem dokonywanych przez nas zakupów. Błędnie kierujemy się jedynie samym wyglądem armatury, nie zwracając uwagi na jej jakość i aspekty użytkowe. W efekcie bardzo często nadaje się ona do wymiany już po kilku latach od montażu. Poniżej podpowiadamy, jak kupić funkcjonalną i długowieczną baterię prysznicową.
Jeszcze do niedawna o jakości baterii świadczyła jej waga (im cięższa, tym lepsza). W pewnym sensie nadal tak jest, choć na rynku ciągle pojawiają się nowości mogące zachwiać tę zasadę (np. baterie z włókien poliwęglanowych oraz z ceramiki). Jednak pomijając wymienione powyżej ciekawostki, większość korpusów baterii nadal wykonana jest ze stopu mosiądzu i miedzi. Jakość stopu zależy od proporcji obydwu materiałów. Jeśli będzie w nim zbyt mało miedzi – mosiądz będzie mniej elastyczny i bardziej podatny na uszkodzenia. Innym sposobem na „oszczędność” jest ograniczanie grubości ścianek korpusu, czyli użycie mniejszej ilości materiałów i jednoczesne osłabienie konstrukcji baterii. Ten defekt można jednak wykryć już na etapie zakupu. Wystarczy porównać wagę kilku produktów o takich samych gabarytach.
Rodzaje baterii prysznicowych
Przed kupnem baterii prysznicowej należy przede wszystkim uwzględnić sposób jej montażu. Według tego kryterium wyróżnia się:
- baterie natynkowe (naścienne);
- baterie podtynkowe.
Pierwsze z wymienionych montuje się bezpośrednio do ujęć wodnych (na glazurze lub innej okładzinie ściennej). Są one tańsze niż ich nowoczesne odpowiedniki, ale też prezentują się przeciętnie.
Dowiedz się: Pozbywamy się kamiennych osadów z łazienki – skuteczne sposoby
Baterie podtynkowe nie muszą być montowane bezpośrednio na instalacji wodnej, ale trzeba na nie wykuć miejsce w ścianie. Są trudniejsze w montażu, który należy przeprowadzać jeszcze zanim ściana w prysznicu zostanie wykończona. Cały mechanizm sterujący jest ukryty, a na widoku pozostaje dźwignia, wylewka i maskownica. To bardzo funkcjonalna i niezmniejszająca miejsca w kabinie prysznicowej armatura. Niestety wciąż kosztuje więcej niż standardowa, a ponadto bywa kłopotliwa w serwisowaniu.
Głowica baterii
Teoretycznie wszystkie dostępne na rynku baterie mają już głowicę ceramiczną, dzięki której kran jest szczelny i nie przecieka. Jednak w przypadku głowicy ważny jest nie tylko materiał, z którego ją wykonano. Warto również zwrócić uwagę na jej średnicę. Najczęściej wynosi ona 35 lub 40 mm. Pierwsze z wymienionych dają mniejszy strumień wody, w związku z czym nie specjalnie nadają się pod prysznic. Można je montować przy umywalkach, bidetach, itp. niedużych urządzeniach sanitarnych. Bateria prysznicowa powinna mieć większy strumień wody, a tym samym średnicę 40 mm.
Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest też bateria z głowicą termostatyczną. Wówczas strumień wody pod prysznicem ma stałą (odpowiednio ustawioną) temperaturę.
Perlator i inne sposoby ograniczające zużycie wody
Ograniczenia zużycia wody jest dziś konieczne nie tylko z powodu dbałości o stan własnego portfela, ale również ze względów ekologicznych. Warto zatem inwestować w baterie, które pozwalają na powyższe.
Najdłużej znanym sposobem na oszczędność wody jest perlator. To urządzenie napowietrza strumień wodny i pozwala zmniejszyć zużycie o około 15%. Aktualnie jest już standardowo montowane we wszystkich bateriach.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest ogranicznik przepływu wmontowany w dwustopniową głowicę. Bateria działa w dwóch wariantach – może mieć strumień maksymalnie intensywny lub ograniczony. Regulacji dokonuje się dźwignią, którą wystarczy umieścić w jednym z dwóch możliwych położeń.
To Cię zainteresuje: Jak zrobić remont łazienki bez skuwania płytek - możliwości i rozwiązania
Kolejna przydatna funkcja, jaką może posiadać bateria prysznicowa to ogranicznik temperatury wody. Już podczas montażu baterii ustawia się standardową temperaturę. Jeśli woda jest dla kogoś zbyt chłodna – trzeba przekręcić uchwyt ogranicznika.
W bateriach montuje się też różne dodatkowe przyciski, np. tzw. przycisk eko lub quick-stop. Pierwszym z wymienionych można zmniejszyć zarówno intensywność strumienia, jak i ograniczyć temperaturę wody. Natomiast drugi otwiera i zamyka przepływ wody po zużyciu jej określonej ilości.
Bateria jedno- czy dwuuchwytowa
W ostatnim czasie dużo popularniejsze są baterie jednouchwytowe (mieszakowe). Posiadają jedną dźwignię, za pomocą której uzyskuje się wodę zimną, gorącą oraz pomieszaną (o pożądanej temperaturze). Baterie te mają nowoczesny design i świetnie prezentują się w tak aktualnie modnych łazienkach minimalistycznych.
Z kolei baterie dwuuchwytowe to tradycyjna i dłużej znana forma armatury o dwóch oddzielnych kurkach. Takie baterie dostępne są jako standardowe lub stylizowane np. na dawne. Dobrze wpisują się we wnętrza urządzone w stylu wiejskim oraz klasycznym.
Dowiedz się więcej: Czy podwieszane w.c. to dobre rozwiązanie?
Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru baterii prysznicowej?
W armaturze pochodzącej od renomowanych marek najczęściej solidna jest zarówno sama bateria, jak i całe jej oprzyrządowanie, tj. wężyki przyłączeniowe, uszczelki, filtry, wąż prysznicowy oraz słuchawka. Wspominaną solidnością nie zawsze cechują się niestety produkty z tzw. najniższej półki. Są tanie, bo baterię do prysznica (wraz z oprzyrządowaniem) można kupić już w granicach pięćdziesięciu złotych. Jednak taka armatura nie posłuży nam zbyt długo, a jako pierwszy przeciekać zacznie wąż prysznicowy. Wybierając go, zwróćmy uwagę z czego i jak jest wykonany. Najlepsze są węże stalowe (podwójnie plecione) o podwyższonej odporności na rozciąganie. Osoby, którym zależy na łatwym czyszczeniu, mogą zdecydować się na wąż z PCV. Wystarczy, że zostanie przetarty wilgotną ściereczką, a jego stan higieniczny nie będzie budził zastrzeżeń.
Bateria prysznicowa odporna na działanie kamienia
Renomowani producenci armatury dbają o to, by wnętrze baterii nie zachodziło kamieniem. W powyższym celu stosuje się różne rozwiązania techniczne i różnie się je nazywa (np. anti calc, easy celan, itp.). Osadzaniu kamienia mogą zapobiegać np. silikonowe gumki znajdujące się w otworkach głowicy prysznicowej lub cienki bolce montowane w otworkach natrysku. Jeden i drugi sposób nie wyeliminuje zupełnie osadów, ale jest pomocny podczas czyszczenia baterii. Systemy odkamieniające powszechnie stosuje się je już we wszystkich bateriach podtynkowych. W armaturze naściennej nadal nie zawsze są one obecne.