Wymieniamy silikonowe spoiny

Wymieniamy silikonowe spoiny

Fot. Grupa Armatura

Pleśń na silikonowych fugach przy umywalkach czy wannach to problem często pojawiający się latem w łazienkach, zwłaszcza tych bez okien.

Duża wilgotność i wysoka temperatura sprzyjają rozwojowi grzybów. Zaatakowane fugi tracą estetyczny wygląd i szpecą łazienkę. Jeśli na spoinach pojawi się pleśń, warto wiedzieć, że nie oznacza to generalnego remontu całej łazienki. Zazwyczaj wystarczy wymienić same fugi.

Winy za pleśń atakującą silikonowe spoiny z reguły nie ponosi materiał użyty do wykonania fug, gdyż oferowane obecnie na ryku silikony są wysokiej jakości, a niedbałe wykonanie. Wymiana spoin na nowe wymaga wprawdzie odrobiny cierpliwości, jednak jeśli skompletujemy odpowiednie narzędzia, nie powinna sprawić problemu nawet osobom niezbyt zaawansowanym w majsterkowaniu. 

Pleśń pojawiająca się na silikonowych fugach ma zazwyczaj postać małych, ciemnych plamek. Jeśli zbagatelizujemy pierwsze objawy, szybko rozprzestrzeni się na całą spoinę, a zarodniki przejdą np. do fug między płytkami na ścianie. Dlatego spoiny warto wymienić w miarę szybko, gdyż zwlekanie grozi poważniejszym remontem łazienki.

Kompletujemy narzędzia
Do wykonania nowych fug potrzebna będzie tuba silikonu i pistolet do wyciskania, nóż lub zdzierak do spoin, komplet narzędzi do uszczelniania - nóż do kartuszy, taśma maskująca, szpachelka do profilowania - oraz miękka gąbka.

Najpierw trzeba usunąć stare spoiny. To najbardziej pracochłonny i niewdzięczny etap zadania. Aby ułatwić sobie pracę warto używać bardzo ostrego noża lub zdzieraka do fug. Starą spoinę usuwamy wycinając i zeskrobując resztki. Robimy to stanowczo, jednak ostrożnie, by nie uszkodzić płytek i nie porysować podłoża np. emalii na wannie lub umywalce, czy profili i ścianek kabiny prysznicowej. Po usunięciu starych spoin dokładnie oczyszczamy szczelinę z wszystkich resztek, kurzu oraz ewentualnych pozostałości starych uszczelniaczy. Najlepszym sposobem jest użycie odkurzacza i dokładne wyciągnięcie wszystkich paprochów. Do odklejenia szczególnie opornych fragmentów spoiny można użyć specjalnych preparatów dostępnych w supermarketach budowlanych.

Jak to się robi
Przed nakładaniem nowej spoiny, trzeba się upewnić, czy szczelina dobrze wyschła. Jeśli w wypełnianym miejscu zostanie choć odrobina wilgoci, problem pleśniejących fug szybko powróci. Najpierw warto zatem użyć suszarki do włosów i dokładnie przedmuchać gorącym powietrzem miejsca, w których będziemy układać nowe fugi. Kafelki i urządzenia sanitarne, przed zabrudzeniem silikonem można zabezpieczyć za pomocą taśmy maskującej. Następnie oczyszczoną i suchą szczelinę dokładnie wypełniamy silikonem sanitarnym, wyciskając go z tuby za pomocą pistoletu. Końcówkę tuby należy przyciąć pod kątem tak, by jej szerokość odpowiadała wielkości spoiny. Silikon trzeba wyciskać równomiernie z lekkim nadmiarem, najlepiej jednym pociągnięciem. Po nałożeniu materiału niezbędne jest nadanie fudze lekko zaokrąglonego kształtu, by dobrze odpływała z niej woda. Do tego celu używamy szpachelki do kształtowania. Na koniec wygładzamy spoiny miękką gąbką.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Janeczko

Zdjęcia: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także