Wygodna aranżacja małej łazienki

Mariola Nowak
Aranżacja małej i funkcjonalnej łazienki.
Aranżacja małej i funkcjonalnej łazienki.
Wygodna aranżacja małej łazienki zazwyczaj stanowi spore wyzwanie. W pomieszczeniu trzeba zmieścić wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne, pamiętając, że musi zostać pewna ilość przestrzeni, by można było z nich wygodnie korzystać. Oszczędności miejsca można szukać np. przenosząc pralkę do kuchni, jednak równie dobrym rozwiązaniem jest montaż urządzeń narożnych, pozwalających zaoszczędzić kilkadziesiąt centymetrów cennej powierzchni.

Narożne umywalki, miski ustępowe i brodziki zdecydowanie ułatwiają zaplanowanie niewielkiej przestrzeni. Wyjątkiem jest jedynie standardowa wanna narożna, która zajmuje więcej miejsca od zwykłej prostokątnej, dlatego w małej łazience nie będzie na nią miejsca. Ponadto planując rozmieszczenie poszczególnych urządzeń trzeba pamiętać, że aby
z nich korzystać potrzebna jest przestrzeń. Standardowo za szerokość dorosłego człowieka przyjmuje się 60 cm. Aby jednak mógł się swobodnie obracać i manewrować ciałem potrzebuje przynajmniej po 15-20 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Dlatego przed każdym urządzeniem w łazience powinna pozostać wolna powierzchnia o rozmiarach ok. 90 x 90 cm. W małej łazience taką powierzchnię można wygospodarować montując urządzenia, tak by przestrzeń manewrowa była wspólna. Jeśli np. zamontujemy miskę ustępową na przeciwko wanny, czy brodzika, przestrzeń pomiędzy nimi będzie służyła użytkownikom obu urządzeń.

Narożne wanny i brodziki

Prysznic czy wanna? Wszystko zależy od pomieszczenia jakim dysponujemy.
Prysznic czy wanna? Wszystko zależy od pomieszczenia jakim dysponujemy.

W małej łazience najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa. Większość modeli można zamontować w rogu łazienki, choć w przypadku ograniczonej przestrzeni najlepiej sprawdzają się brodziki zaokrąglone i ścięte (pięciokątne), gdyż pozwalają oszczędzić sporo miejsca. Wymiary boków standardowych kabin to 80 x 80 cm, 80 x 90 cm i 90 x 90 cm. Wygodniejsze są modele większe –  zostawiają więcej przestrzeni do mycia. Bardziej praktyczny do niewielkiego pomieszczenia wydaje się również wybór kabiny z drzwiami rozsuwanymi lub składanymi, niż otwieranymi na zewnątrz. W przypadku bardzo małej
i nieustawnej łazienki warto zainteresować się niesymetrycznym modelem brodzika. Krótszy bok pozwoli np. zamontować go pomiędzy ścianą, a pralką. Gdy naprzeciwko znajdzie się miska ustępowa, czy umywalka, wszystkie urządzenia będą dzieliły przestrzeń między sobą.

Jeśli w małej łazience ma stanąć wanna na pewno nie będzie to standardowy model narożny, zajmujący znacznie więcej przestrzeni od zwykłej wanny prostokątnej (którą również można zamontować w rogu pomieszczenia). Na rynku jest jednak bogata oferta modeli niestandardowych przeznaczonych do małych łazienek – wanny zwężające się w kierunku nóg i modele asymetryczne. Szczególnie modele asymetryczne pozwalają na dość swobodne dopasowywanie ich do kształtu łazienki. Równie ciekawym pomysłem może być wstawienie w rogu pomieszczenia niewielkiej wanny japońskiej.

Nie w każdej łazience możemy sobie pozwolić na wannę...tu wykorzystano miejsce pod oknem. Świetny pomysł.
Nie w każdej łazience możemy sobie pozwolić na wannę...tu wykorzystano miejsce pod oknem. Świetny pomysł.
Wybór mebli do małej łazienki nie jest łatwy, jednak mamy szeroki wybór dostępny na rynku.
Wybór mebli do małej łazienki nie jest łatwy, jednak mamy szeroki wybór dostępny na rynku.

Narożna miska ustępowa

Nie jest to może rozwiązanie szczególnie popularne, jednak narożna miska ustępowa potrafi zaoszczędzić sporą ilość przestrzeni. Na rynku są obecnie dostępne zarówno narożne kompakty, jak i modele podtynkowe na stelażu. Standardowe kompakty mają długość 80 cm, modele narożne są o 20 cm krótsze. Montując np. narożny kompakt w narożniku przeciwległym do kabiny prysznicowej, zyskujemy wspólną przestrzeń dla obu urządzeń. Do małej łazienki szczególnie praktyczny może być jednak model wiszący, wmurowywany w ścianę – zajmuje najmniej miejsca, a dodatkowo, po zabudowaniu zbiornika wody, nad miską powstaje praktyczna półka, na której można ustawiać rozmaite drobiazgi. Dobrym rozwiązaniem w małej łazience, kształtem zbliżonej do kwadratu, jest również budowa niewielkiej ścianki działowej – z jednej strony montujemy narożną miskę ustępową, z drugiej brodzik. Na przeciwległej ścianie można dzięki temu zmieścić jeszcze umywalkę i pralkę,
a wszystkie urządzenia będą dzielić przestrzeń pomiędzy sobą. W pomieszczeniu o wymiarach 2 x 2 m, nie przedzielonym ścianką, nie byłoby to możliwe.

Narożna umywalka

Największym problemem w przypadku umywalki jest nie tyle sam wybór modelu, gdyż przy obecnej ofercie rynkowej nikt nie będzie miał z tym kłopotu, co pozostawienie wolnej przestrzeni umożliwiającej swobodne korzystanie z urządzenia. Potrzebne jest pole o długości co najmniej 60 cm i szerokości 80 cm. Wybierając umywalkę trzeba pamiętać, że jeśli ma służyć nie tylko do mycia rąk lecz również twarzy jej bok powinien mieć długość większą niż 30 cm. Dlatego w małych łazienkach dobrze sprawdzają się modele narożne, pozwalające na znaczne oszczędzanie przestrzeni. W przypadku, gdy np. umywalka wchodzi w światło drzwi lub koliduje z miską ustępową, problem można rozwiązać za pomocą modelu asymetrycznego o jednym boku krótkim, za to drugim długim, co pozwala w miarę komfortowo umyć dłonie i twarz. Praktycznym rozwiązaniem jest także montaż umywalki narożnej na niewielkiej ściance działowej - przestrzeń z drugiej strony można zagospodarować np. pralką. Wprawdzie wybór typu umywalki zależy głównie od gustu, jednak w przypadku małej łazienki bardziej praktyczny od umywalki wiszącej, czy na kolumnie będzie model zabudowany półokrągłą szafką. Przestrzeń w niewielkich pomieszczeniach jest cenna, a pod umywalką wiszącą, czy wspartą na kolumnie nie będzie praktycznie wykorzystywana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl