Wybieramy suszarkę do włosów

Producenci prześcigają się w modelach oferowanych suszarek do włosów, proponując coraz to nowe warianty, dodatkowe funkcje i akcesoria. Wybór odpowiedniej, może przypominać niekiedy „dzielenie włosa na czworo”. Jak uniknąć takiej sytuacji?

suszarka do włosówSzukając urządzenia idealnego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb, warto zwrócić uwagę na jego moc, zakresy suszenia, funkcje i dołączane akcesoria, oraz na cenę.

Bezpieczeństwo użytkowania suszarki
Decyduje o nim przede wszystkim czysty filtr suszarki, który zapewnia prawidłową i bezawaryjną pracę sprzętu. Zwróćmy zatem uwagę, czy model brany przez nas pod uwagę, odznacza się łatwym do niego dostępem - filtr wymaga  bowiem regularnego czyszczenia. Warto także sprawdzić, czy kratka wentylacyjna suszarki jest dostatecznie zabezpieczona. W przeciwnym razie wlot powietrza może się zatykać, np. włosami, co powoduje przegrzewanie się i co za tym idzie psucie urządzenia.

Moc w suszarce
Im większa moc suszarki, tym lepiej dla naszych włosów. Oznacza to, że krócej będą narażone na szkodliwe działanie wysokiej temperatury. Warto zaopatrzyć się w suszarkę o mocy minimum 1600 W. To jednak tylko jeden z elementów wpływających na efektywność suszenia.

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę wybierając prostownicę do włosów

Zakresy suszenia
Sprawdź, ile zakresów suszenia oferuje producent. Niektóre suszarki mają możliwość kombinacji ustawień, np. wolniejszy nadmuch przy wyższej temperaturze.

Funkcje warte uwagi

  • Funkcja chłodnego nawiewu. Chłodniejsze powietrze jest zdrowsze dla włosów, a ponadto -  na dłużej utrwala fryzurę.
  • Funkcja jonizacji powietrza.Tradycyjne suszarki, podczas suszenia emitują jony dodatnie, które powodują otwieranie się łusek włosów, co niekorzystnie wpływa na ich kondycję. Powierzchnia włosa staje się szorstka i matowa a nasza fryzura „puszy się” i elektryzuje. Nowoczesne suszarki o funkcji jonizacji powietrza, w trakcie swojej pracy emitują jony ujemne, które neutralizują dodatni ładunek, osadzający się na włosach podczas ich suszenia. I tak łuski włosa są wygładzone a nasza fryzura nie elektryzuje się.

Suszarki - akcesoria i dodatki
Producenci suszarek oferują często dodatkowe akcesoria przydatne podczas układania włosów.

  • Nasadka koncentrująca – to cienka, wyprofilowana końcówka, która skupia strumień powietrza na niewielkim obszarze, zapewniając dokładne i efektowne modelowanie fryzury.
  • Dyfuzor – rozprasza strumień powietrza, zwiększając objętość fryzury. Bolce (zęby) dyfuzora mogą być krótkie (suszenie włosów kręconych, zapobieganie „puszeniu się” fryzury), lub długie (uniesienie włosów u ich podstawy i powiększenie objętości fryzury)
  • Szczotka modelująca – ułatwia układanie włosów

Sprawdźmy, czy akcesoria dołączone do suszarki są łatwe w montażu.

Suszarka do włosów z extra dodatkami

  • Elementy ceramiczne. Redukują negatywne skutki suszenia włosów. Umożliwiają równomierne rozkładanie się ciepła, w efekcie włosy łatwiej się układają i nie niszczą. Elementy ceramiczne działają ponadto antybakteryjnie.
  • Turmaliny. To szereg rzadkich minerałów, stanowiących naturalne źródło jonów ujemnych.

Powłoki ceramiczno-turmalinowe, znajdujące się na przedniej i tylnej siatce suszarki, zapewniają zdrowe i efektowne suszenie włosów, bez elektryzowania się. Suszarki w nie wyposażone - mimo że dość kosztowne (około 250 zł), są warte uwagi  - zwłaszcza gdy suszymy włosy często i intensywnie.

Cena suszarki
Szukając odpowiedniej dla siebie suszarki, nie sugerujmy się wyłącznie jej ceną. Wybór najtańszego typu może kosztować nas znacznie więcej w przyszłości. Skutkiem takiej oszczędności są zwykle zniszczone i przesuszone włosy, oraz podrażniona skóra głowy.  Kupno urządzenia o podstawowych funkcjach, wydaje się rozwiązaniem odpowiednim jedynie dla osób z krótkimi włosami, sporadycznie korzystających z suszarki.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Philips

Polecamy Ci również

Zobacz także