Wybieramy drzwi do łazienki

Szklane drzwi w łazience
Szklane drzwi do łazienki to ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. W dodatku pozwoli nam doświetlić łazienkę pozbawioną okna.

Łazienka to specyficzne pomieszczenie – najczęściej niestety niezbyt duże, za to nieodzowne w każdym mieszkaniu i domu. Dlatego wybierając drzwi do łazienki warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które łączą estetykę z funkcjonalnością.

Drzwi do łazienki powinny być po prostu ładne i pasujące do wystroju mieszkania. Muszą być również wygodne w eksploatacji, trwałe i spełniać określone wymogi. Jeszcze całkiem niedawno drzwi do łazienki obejmowały jeden model – okienko na górze, kratka wentylacyjna na dole, biała płycina. Te czasy szczęśliwie mamy za sobą. Wybierając drzwi do łazienki możemy przebierać w różnych modelach – od drzwi szklanych, poprzez takie z różną ilością przeszkleń, po drzwi pełne. Wybór zależy od naszych gustów i upodobań.

Dowiedz się: Jak urządzić modną łazienkę? Poznaj trendy w aranżacji łazienek

Drzwi do łazienki, czyli swoboda aranżacji

Do łazienki dość często wybieramy drzwi pełne. To tradycyjne rozwiązanie ma swoje zalety – zapewnia maksymalne poczucie prywatności, a także pozwala na dodatkowe wykorzystanie skrzyła drzwi, np. do montażu wieszaka, czy innych akcesoriów.
Alternatywą są drzwi z przeszkleniami – jeśli obawiamy się o poczucie prywatności w łazience możemy wybrać takie, w których przeszklenia zastosowano z umiarem. Ponadto pamiętajmy, żeby wybrać drzwi o przeszkleniach, które nie są całkowicie przezierne.
Na przeciwległym biegunie do drzwi pełnych są drzwi szklane. Szczególnie warto się nad nimi zastanowić w łazienkach bez okna. Szklane drzwi pozwolą na doświetlenie łazienki, a nieprzezierne szkło zapewni prywatność.
Obecnie producenci oferują kolekcje drzwi, w których przewidziano także drzwi łazienkowe. Dzięki temu w całym domu, czy mieszkaniu możemy zastosować drzwi o tej samej stylistyce, a różniące się w szczegółach (np. wielkością, czy liczbą przeszkleń).  

Drzwi do łazienki w zgodzie z przepisami

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, dlatego drzwi do niej muszą spełniać określone warunki. Wymagane minimalne wymiary drzwi do łazienki to 80 cm szerokości na 200 cm wysokości. Ze względu na bezpieczeństwo, drzwi łazienkowe muszą otwierać się na zewnątrz. Ponadto drzwi łazienkowe muszą mieć otwór wentylacyjny (jego forma jest dowolna – może to być kratka, tuleje, albo odpowiednie podcięcie drzwi). To bardzo ważne – w łazience bez odpowiedniej wentylacji ciągle zaparowane lustro jest najmniejszym problemem.

Dowiedz się: Dlaczego wentylacja łazienki jest ważna i jak ją zapewnić

Dla lepszego komfortu i prywatności warto pomyśleć o zamku do drzwi. Szczególnie polecane są tu rozety, które łatwo się zamykają, a dodatkowo, w sytuacji zagrożenia, można je szybko otworzyć z zewnątrz.
Wybierając skrzydła, dobrze jest wziąć pod uwagę ich jakość i trwałość. Pamiętajmy, że w łazience często panuje podwyższony poziom wilgotności. Dlatego wybierając drzwi zwróćmy uwagę, czy zastosowano w nich technologię zapewniającą odporność na wilgoć (dobrym wyborem są np. drzwi, w których okleina jest łączona jest poza krawędzią przylgi).

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także