Od wyboru baterii łazienkowej zależy, czy podczas codziennego używania będziemy marnować, czy oszczędzać wodę. Dlatego szukając odpowiedniego modelu należy nie tylko kierować się względami estetycznymi, lecz również walorami użytkowymi.
Oferta na rynku jest tak bogata, że do każdego wnętrza można znaleźć odpowiednio dekoracyjny model. Jednak przed zakupem należy zastanowić się nad swoimi preferencjami, by skutecznie połączyć piękne z funkcjonalnym. Podstawowe pytanie brzmi - wolimy baterie jedno- czy dwuuchwytowe? Wybór jest kwestią gustu, ale od niego będzie zależało oszczędzanie wody.
Jeden, czy dwa uchwyty?
Znane wszystkim baterie dwuuchwytowe są trwałe i oferowane w szerokiej gamie wzornictwa. Istnieją modele ultranowoczesne, przypominające baterie z lat 70. i 80. XX wieku, stylizowane
na retro - każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety, baterie dwuuchwytowe nie są rozwiązaniem oszczędzającym wodę. Odkręcając kurki musimy przez dłuższą chwilę regulować siłę strumienia
i odczekać, aż woda osiągnie pożądaną temperaturę. Słabym punktem baterii dwuuchwytowych
są również uszczelki przy pokrętłach oraz połączeniu z instalacją zimnej i ciepłej wody. Wprawdzie obecnie uszczelki gumowe zastąpiły trwalsze silikonowe, jednak te również stosunkowo szybko
się zużywają.
Najpopularniejsze obecnie są baterie jednouchwytowe, wygodniejsze od dwuuchwytowych. Temperaturę i ilość wody regulujemy podnosząc uchwyt do góry i manipulując nim na boki. Baterie jednouchwytowe oszczędzają nawet 25% wody przy uruchomieniu w porównaniu do baterii dwuuchwytowych. Często są wyposażone w dodatkowe rozwiązania wspomagające oszczędność - ograniczniki wypływu i temperatury.
Na ścianę, czy na umywalkę?
Miejsce montażu baterii zależy od wysokości, do której doprowadzono w ścianie rury zimnej i ciepłej wody. Baterie podtynkowe montowane są do ścian, zaś baterie sztorcowe do urządzeń sanitarnych. Najczęściej spotykane rozwiązania to: baterie sztorcowe montowane są w bidetach i umywalkach, podtynkowe w kabinach prysznicowych i nad wannami. Zaletą baterii ściennych jest to, że mniej się brudzą, dzięki czemu łatwiej utrzymać łazienkę w czystości. Baterie sztorcowe nie zajmują jednak miejsca na ścianie, zatem zyskujemy powierzchnię do przymocowania szafki lub wieszaka.
Decydując się na baterię sztorcową, do wyboru, zamiast tradycyjnej baterii jednootworowej, mamy jeszcze baterie wielootworowe (rzadko stosowane ze względu na wysoką cenę).
Baterie dwuotworowe – rzadko stosowane baterie umywalkowe lub wannowe. Dostępne
w wersjach jedno- i dwuuchwytowych.
Baterie trzyotworowe – baterie umywalkowe i bidetowe, zazwyczaj utrzymane w nowoczesnej stylistyce, chociaż ostatnio pojawiło się kilka serii stylizowanych na lata 20. ubiegłego stulecia. Najczęściej wyposażone w dwa pokrętła i wylewkę.
Baterie czterootworowe – modele przeznaczone do wanien. Na obrzeżu wanny, obok pokręteł
i wylewki, montowana jest dodatkowo główka prysznicowa. Specjalny mechanizm chowa wąż prysznica pod wanną.
Jak oszczędzać wodę?
W większości baterii zamontowany jest perlator, czyli układ sitek silnie napowietrzających strumień wody. Dzięki niemu powstaje wrażenie, że wody płynie więcej niż w rzeczywistości. Rozwiązanie droższe, jednak dające większe oszczędności wody, to bateria termostatyczna, dzięki której temperatura wody nie przekracza ustalonej wartości - np. myjąc ręce, użytkownik nie odkręca dodatkowo zimnej wody. Baterie te mają zazwyczaj wbudowaną blokadę ilości wypływającej wody.
Rozwiązaniem najmniej popularnym, ze względu na wysoką cenę, jest bateria bezdotykowa, uruchamiająca się, gdy wsuniemy dłonie pod kran. Strumień wody jest wyłączany po określonym czasie, np. 20 sekundach lub zabraniu rąk.
Bateria prysznicowa
O oszczędzaniu wody warto pamiętać również, a może przede wszystkim, wybierając baterię prysznicową. Pod prysznicem bowiem zużywamy najwięcej wody w łazience. Na oszczędzanie wpływ ma przede wszystkim główka prysznica. Wspomniany już perlator to podstawa. Można jednak spotkać słuchawki, które, dzięki specjalnej budowie, zachowują taką samą siłę strumienia
i przyjemność kąpieli jak zwykły model, a wody dzięki nim zużyjemy nawet o połowę mniej. Ma to spore znaczenie dla naszych finansów. Wybierając, warto ponadto szukać baterii prysznicowej umożliwiającej ustawienie kilku różnych strumieni wody. Są niewiele droższe od modeli pozbawionych tej funkcji, a zapewniają zarówno delikatny masaż relaksujący skórę, jak i symulację biczów wodnych, gdy potrzebujemy mocniejszych wrażeń.
Ewita123
Rzeczywiście, bardzo ważny jest design, ale i oszczędność. Wszystko to wzięłam pod uwagę, gdy kupowałam baterie firmy Oras Polska. One są ładne i nowoczesna, ale mają także różne rozwiązania pozwalające oszczędzać, m.in. przycisk EkoLed, dzięki któremu wiemy, że zużyliśmy za dużo wody. To mistrzostwo świata. Oras
polakpotrafi
Roca przy swoich bateriach umieszcza symbol informujący jakie jest zużycie wody na minutę i możemy wybrać najoszczedniejszą.
MassiArmatura
Nie ukrywajmy,że tutaj chodzi także o sam wygląd danej baterii łazienkowej. Często jeżeli nawet jeżeli nie wiemy na co się zdecydować,a dana bateria podoba nam się przy czym mamy informacje o jej dużym zużyciu wody- i tak weźmiemy,ponieważ chcemy aby wszystko ładnie się ze sobą komponowało.
bodziu
Moim zdaniem to kwestia aranżacji wyposażenia, gustu i klimatu. No i oczywiście posiadanego budżetu Przykład genialnej baterii - http://e-inclusive.pl/product.php?id_product=3965 I to już naprawdę rozwiązanie jakościowe
sama
zgadzam się w 100% z Massi Aramtura. Nawet jeśli bateria będzie super oszczędna, ale nie będzie komponowała się z całością łazienki, nie weźmiemy jej. Choć teraz większość producentów stawia na design, ale i zarazem uniwersalność. Eleganckie, designerskie i delikatne baterie robi Hansa, Hansgrohe, Graff czy Zucchetti.
Janusz321
Jako facet mam nieco inne podejście, tj. nie interesuje mnie tak bardzo design, nie gustuhję w zbyt wyszukanych bateriach.
Wolę prostotę i elegancję, bo takie rozwiązania sprawdzają się w 99% przypadków i jeśli kiedyś chciałbym znowu remontować łazienkę, nie muszę od razu wymieniać wszystkiego. Sam zdecydowałem się na markę delfin z SBS'a, bo spełnia wszystkie wymogi, o których wspomniałem powyżej.
JanekC
Design rzecz gustu, ale trzeba się zgodzić z tym, że zużycie wody należałoby ograniczyć, tym bardziej, że jest coraz droższa. Roca ma też dwa główne systemy ekologiczne, ecoclick do zwiększania oporu im bardziej otwieramy baterię i jeszcze cold water start, dzięki któremu wypływ zawsze się zaczyna od zimnej wody, takze jak chcemy szybko np zwilżyć ścierkę to nie marnuje się ciepła woda, tylko leci zimna inaczej rzecz ujmując ta tańsza.
aneks
Mnie się podobają takie nowoczesne baterie, z Roca mają fajne. I przede wszystkim też jestem za tym żeby jak najwięcej wody zaoszczędzać i kupować baterie z tymi specjalnymi rączkami, które delikatnie się blokują w połowie podnoszenia. Po co odkręcać kran na maxa i marnować wodę.
szklana89
A mnie się podobają w takim stylu: //www.lazienkaplus.pl/pl/bateria-zlewozmywakowa-jednouchwytowa-dn15-grohe-eurosmart-cosmopolitan-32843-000,402965,116,i.html
No i do tego mają opcję regulowania strumienia przepływu...
duszek87
Poza tym teraz w Roca jest fajna promocja właśnie na całe zestawy (bateria + zestaw podtynkowy). Info z neta.
pitsyn
"Sama", zgadzam się. Grohe to bodaj najchętniej kupowane obecnie baterie łazienkowe. Zachęcam do poczytania artykułów na ich temat na stronie lazienkiabc.pl i zdobycia nieco więcej informacji. Więcej na stronie w sekcji "Artykuły".
Janusz321
a słyszeliście może o bateriach delfina? znajomy pokazał mi sklep sbs'u, podobno jakaś nowinka, która wkrótce oficjalnie wystartuje i że tam jest mega duży wybór produktów do łazienki i nie tylko. ceny też są ok, w końcu to polski producent, więc może warto też tam poszukać?
jakubdab
czemu nie. sama marka jest chyba już dość znana, przynajmniej ja o delfinie już nie raz słyszałem. większość ludzi chwali ich właśnie za ceny, jakość i uniwersalny dizajn.
kunmateo
Jeśli chodzi o baterię to polecam sklep kranlux.pl
zlewozmywaki kuchenne stalowe jednokomorowe