Wybieramy baterie do łazienki

Od wyboru baterii łazienkowej zależy, czy podczas codziennego używania będziemy marnować, czy oszczędzać wodę. Dlatego szukając odpowiedniego modelu należy nie tylko kierować się względami estetycznymi, lecz również walorami użytkowymi.

Oferta na rynku jest tak bogata, że do każdego wnętrza można znaleźć odpowiednio dekoracyjny model. Jednak przed zakupem należy zastanowić się nad swoimi preferencjami, by skutecznie połączyć piękne z funkcjonalnym. Podstawowe pytanie brzmi - wolimy baterie jedno- czy dwuuchwytowe? Wybór jest kwestią gustu, ale od niego będzie zależało oszczędzanie wody.

bateria jednouchwytowabateria umywalkowabateria łazienkowaoryginalna bateria

Jeden, czy dwa uchwyty?
Znane wszystkim baterie dwuuchwytowe są trwałe i oferowane w szerokiej gamie wzornictwa. Istnieją modele ultranowoczesne, przypominające baterie z lat 70. i 80. XX wieku, stylizowane
na retro - każdy znajdzie coś dla siebie. Niestety, baterie dwuuchwytowe nie są rozwiązaniem oszczędzającym wodę. Odkręcając kurki musimy przez dłuższą chwilę regulować siłę strumienia
i odczekać, aż woda osiągnie pożądaną temperaturę. Słabym punktem baterii dwuuchwytowych
są również uszczelki przy pokrętłach oraz połączeniu z instalacją zimnej i ciepłej wody. Wprawdzie obecnie uszczelki gumowe zastąpiły trwalsze silikonowe, jednak te również stosunkowo szybko
się zużywają. 

Najpopularniejsze obecnie są baterie jednouchwytowe, wygodniejsze od dwuuchwytowych. Temperaturę i ilość wody regulujemy podnosząc uchwyt do góry i manipulując nim na boki. Baterie jednouchwytowe oszczędzają nawet 25% wody przy uruchomieniu w porównaniu do baterii dwuuchwytowych. Często są wyposażone w dodatkowe rozwiązania wspomagające oszczędność - ograniczniki wypływu i temperatury.

bateria podtynkowabateria wannowabateria prysznicowa

Na ścianę, czy na umywalkę?
Miejsce montażu baterii zależy od wysokości, do której doprowadzono w ścianie rury zimnej i ciepłej wody. Baterie podtynkowe montowane są do ścian, zaś baterie sztorcowe do urządzeń sanitarnych. Najczęściej spotykane rozwiązania to: baterie sztorcowe montowane są w bidetach i umywalkach, podtynkowe w kabinach prysznicowych i nad wannami. Zaletą baterii ściennych jest to, że mniej się brudzą, dzięki czemu łatwiej utrzymać łazienkę w czystości. Baterie sztorcowe nie zajmują jednak miejsca na ścianie, zatem zyskujemy powierzchnię do przymocowania szafki lub wieszaka.

Decydując się na baterię sztorcową, do wyboru, zamiast tradycyjnej baterii jednootworowej, mamy jeszcze baterie wielootworowe (rzadko stosowane ze względu na wysoką cenę).
Baterie dwuotworowe – rzadko stosowane baterie umywalkowe lub wannowe. Dostępne
w wersjach jedno- i dwuuchwytowych.
Baterie trzyotworowe – baterie umywalkowe i bidetowe, zazwyczaj utrzymane w nowoczesnej stylistyce, chociaż ostatnio pojawiło się kilka serii stylizowanych na lata 20. ubiegłego stulecia. Najczęściej wyposażone w dwa pokrętła i wylewkę.
Baterie czterootworowe – modele przeznaczone do wanien. Na obrzeżu wanny, obok pokręteł
i wylewki, montowana jest dodatkowo główka prysznicowa. Specjalny mechanizm chowa wąż prysznica pod wanną.

bateria prysznicowa podtynkowaoryginalna bateria wannowabateria wannowa wbudowana

Jak oszczędzać wodę?
W większości baterii zamontowany jest perlator, czyli układ sitek silnie napowietrzających strumień wody. Dzięki niemu powstaje wrażenie, że wody płynie więcej niż w rzeczywistości. Rozwiązanie droższe, jednak dające większe oszczędności wody, to bateria termostatyczna, dzięki której temperatura wody nie przekracza ustalonej wartości - np. myjąc ręce, użytkownik nie odkręca dodatkowo zimnej wody. Baterie te mają zazwyczaj wbudowaną blokadę ilości wypływającej wody.

Rozwiązaniem najmniej popularnym, ze względu na wysoką cenę, jest bateria bezdotykowa, uruchamiająca się, gdy wsuniemy dłonie pod kran. Strumień wody jest wyłączany po określonym czasie, np. 20 sekundach lub zabraniu rąk.

Bateria prysznicowa
O oszczędzaniu wody warto pamiętać również, a może przede wszystkim, wybierając baterię prysznicową. Pod prysznicem bowiem zużywamy najwięcej wody w łazience. Na oszczędzanie wpływ ma przede wszystkim główka prysznica. Wspomniany już perlator to podstawa. Można jednak spotkać słuchawki, które, dzięki specjalnej budowie, zachowują taką samą siłę strumienia
i przyjemność kąpieli  jak zwykły model, a wody dzięki nim zużyjemy nawet o połowę mniej. Ma to spore znaczenie dla naszych finansów. Wybierając, warto ponadto szukać baterii prysznicowej umożliwiającej ustawienie kilku różnych strumieni wody. Są niewiele droższe od modeli pozbawionych tej funkcji, a zapewniają zarówno delikatny masaż relaksujący skórę, jak i symulację biczów wodnych, gdy potrzebujemy mocniejszych wrażeń.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Karolina Malczewska

Zdjęcia: Roca

Polecamy Ci również

Zobacz także