Wino zapobiega starzeniu się skóry. Działa ochronnie, odżywczo i energetyzująco. Winoterapia to propozycja dla osób przemęczonych, zestresowanych i naturalnie
– dla miłośników wina.
Co to jest winoterapia?
To leczenie winem i winogronami. Rezultat starej, śródziemnomorskiej tradycji uprawy winorośli i produkcji wina połączonej z najnowszymi osiągnięciami dermatologii. Winoterapia to także modny trend kosmetyki naturalnej, zauważalny w salonach Spa i drogeriach. Obejmuje zabiegi na ciało, odmładzające rytuały oraz filozofię picia wina.
Wino - boski napój
Bor, brom, chrom, potas, cynk, jod, magnez, sód – wino zawiera wszelkie potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania związki chemiczne. Bogate jest także w substancje zwalczające wolne rodniki: polifenole, flawonidy i antocyjany o właściwościach przeciwutleniających. Najcenniejszy polifenol występujący w winie to tanina – zawarta głównie w pestkach winogron. Działa ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie.
Winoterapia – uroda życia
Cudowne właściwości kosmetyczne wina odkryła już Kleopatra, uznawana za ucieleśnienie piękna. Nieskazitelną cerę zawdzięczała podobno maseczkom ze sproszkowanego alabastru zmieszanego z winem. Na początku XIX wieku kobiety we Francji stosowały do przemywania twarzy stare wino, po którym ich skóra stawała się jaśniejsza, bardziej aksamitna.
Dziś kosmetyki przygotowane na bazie ekstraktów z pestek winogronowych, olejków eterycznych, moszczu (soku z winogron przeznaczonych na fermentacje), oraz win wysokiej jakości, znalazły zastosowanie w zabiegach kosmetycznych:
- maseczki i kremy na bazie wina działają przeciwzmarszczkowo, ściągają, regenerują i dezynfekują;
- kąpiele i masaże odstresowują i regenerują organizm, ujędrniają skórę, pomagają pozbyć się zbędnych kilogramów i cellulitu;
- płukanki z wina – regenerują włosy.
Winoterapia w salonie Spa
W ramach winoterapii w salonach Spa dostępne są kąpiele w winie, peelingi z zastosowaniem pestek z winogron i okłady z winogronowego miąższu. Zabieg winoterapii można uzupełnić kieliszkiem czerwonego wina, by dostarczyć organizmowi
taninę również od wewnątrz. Dzięki substancji OPC (oligomeryczne procyjanidyny – najsilniejsze w przyrodzie przeciwutleniacze), oczyszcza naczynia krwionośne, co eliminuje ryzyko miażdżycy.
Z ilością wypijanego wina nie należy jednak przesadzać. Przyjmuje się, że dla mężczyzn umiarkowana dzienna ilość to 2-3 kieliszki po 100 ml, dla kobiet natomiast 1-2 kieliszki.
Winoterapia udomowiona
Dobroczynnego działania winoterapii można zaznać także w domowym zaciszu. Wystarczy butelka czerwonego wina i dorodna kiść winogron.
Swoją domową winoterapię zacznij od peelingu. Rozgniecione winogrona wymieszaj z dwiema łyżkami miodu. Tak przygotowaną papkę starannie wmasuj w skórę. Zabieg ten nawilża ją i stymuluje, delikatnie złuszcza i wygładza naskórek. Teraz przygotuj kąpiel z dodatkiem czerwonego wina (około pół litra). Działa niezwykle odżywczo, ujędrniająco i energetyzująco, zwłaszcza gdy zabiegowi towarzyszy picie wina. Wystarczy jeden kieliszek przechylany powoli, tak by móc delektować się boskim trunkiem.