Wentylacja łazienki - w trosce o bezpieczeństwo

0
Łazienka z oknem
Wentylacja łazienki jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo oraz komfort jej użytkowania.

Prawidłowa wentylacja łazienki ma zapewnić nie tylko komfort korzystania z tego pomieszczenia. Ma zapewnić też bezpieczeństwo, gdy w łazience zainstalowany jest piecyk gazowy podgrzewający wodę.

Kropelki wody na lustrze, kłęby pary wodnej - sprawnie działająca wentylacja w łazience szybko upora się z takimi problemami. Jej podstawowym zadaniem musi być jednak bezpieczna eksploatacja gazowych podgrzewaczy wody. Nowe kotły i termy odcinają wprawdzie dopływ gazu, gdy wentylacja ma za mały ciąg, jednak urządzenia starszego typu są pozbawione tej możliwości. Gdy w powietrzu jest  mało tlenu, gaz nie spala do końca, przez co wydziela się czad, czyli niewidzialny i bezzapachowy tlenek węgla. Zatrucie czadem może skończyć się tragicznie. Ponadto brak dostatecznej ilości tlenu w łazience może sprawić, że w kotle zgaśnie tzw. świeczka (mały, gazowy płomyk umożliwiający zapalanie pieca), a w rezultacie z urządzenia będzie ulatniał się gaz, co grozi zatruciem lub wybuchem.

właściwa wentylacja w łazience jest niezbędna, zwłaszcza gdy jest w niej piecyk gazowy wentylacja łazienki zapewnia bezpieczeńśtwo o komfort użytkowania

Siłami grawitacji

W łazience można wykorzystać dwa systemy wentylacji - grawitacyjny i z zastosowaniem wentylatorów wymuszających przepływ powietrza. Polskie normy minimalny strumień powietrza odprowadzanego z łazienki określają na 50 m³/h.

Wentylacja grawitacyjna jest najczęściej spotykana w naszych mieszkaniach, gdyż jest to najtańszy sposób dostosowania pomieszczeń do przepisów Prawa budowlanego. Zgodnie z nim, w wentylację muszą być wyposażone kuchnie, łazienki i toalety. Projektując wentylację grawitacyjną należy pamiętać, że kratka wentylacyjna powinna znajdować się jak najdalej od drzwi, aby strumień powietrza przepływał przez całe pomieszczenie. Drzwi do łazienki muszą mieć otwory, bądź kratkę, umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza. Wiele osób błędnie zasłania kratki, aby wilgoć z łazienki nie wydostawała się do pozostałych pomieszczeń.

Wentylator w prysznicu
Wentylacja grawitacyjna jest w pełni wystarczająca w mniejszych łazienkach. W pomieszczeniach o kubaturze powyżej 5,5 m³ warto zastosować system wymuszający obieg powietrza. W kanałach wentylacyjnych lub na kratkach montuje się wentylatory, włączane, gdy do łazienki ktoś wchodzi (często spotykanym rozwiązaniem w łazienkach bez okien jest podłączanie włączników wentylatorów do włącznika światła) lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się dużo pary. Minus wentylacji z wymuszonym obiegiem jest taki, że wentylatory ograniczają naturalny przepływ powietrza kiedy nie są włączone, zatem przez chwilę po wejściu do łazienki użytkownik może odczuwać lekki zaduch. Projektując wentylację z użyciem wentylatorów warto pamiętać o zainstalowaniu jednego w zamkniętej kabinie prysznicowej. Zdecydowanie poprawi to komfort korzystania z prysznica. 

Uwaga - dodatkowych wentylatorów na kratkach i w przewodach wentylacyjnych nie wolno stosować w pomieszczeniach, w których znajdują się wyloty przewodów spalinowych (np. piecyka do podgrzewania  wody). Stwarza to bowiem realne zagrożenie dla życia - wentylator może zasysać spaliny do pomieszczenia.

Z notatnika praktyka
nawiewniki zamontowane w oknach wspomagają wentylacjęJak przystosować drzwi w łazience z wentylacją grawitacyjną? Wystarczy podciąć je u dołu na wysokość około 2,5 cm lub wywiercić otwory w dolnej części. Można również zamontować kratkę. Na rynku dostępne są tzw. kratki higrosterowane, zwiększające przepustowość powietrza w zależności od wilgotności. Gdy łazienka jest jednocześnie toaletą, warto zainstalować kratki z możliwością chwilowego zwiększenia przepływu powietrza.

Nawiewniki okienne ułatwiają wymianę powietrza - to prawda, jednak specjaliści odradzają ich stosowanie ze względu na wygodę. Zimą, podczas mrozów, na szybach skrapla się para wodna i nawiewniki co chwilę pokrywają się szronem, wymagając nieustannego czyszczenia.

Jeśli mamy w łazience piec gazowy, który jest jednocześnie kotłem centralnego ogrzewania i ciepłej wody, trzeba doprowadzić do pomieszczenia więcej powietrza, aby zapewnić ilość tlenu wystarczającą do spalania gazu. Warto zastosować kratkę wentylacyjną o stałym przekroju, by zapewnić duży przepływ powietrza. Jeśli w łazience mamy okno, można zastosować nawiewnik okienny o stałej wydajności, choć zimą trzeba go będzie czyścić ze szronu.

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: Junkers, Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także