Ze względu na liczne źródła wilgoci w łazience, niesłychanie ważna jest sprawnie działająca wentylacja. Polskie normy określają minimalny strumień powietrza odprowadzanego z łazienki na 50 m³/h, z toalety zaś - na 30 m³/h.Do wentylacji łazienek można wykorzystać siły naturalne (wentylacja grawitacyjna) lub zastosować wentylatory, czyli urządzenia wymuszające przepływ powietrza.
Naturalna wentylacja grawitacyjna to najpowszechniejszy sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. Polskie przepisy budowlane wymagają, aby w przewody wentylacji grawitacyjnej były wyposażone m.in. łazienki oraz oddzielne toalety. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się możliwie daleko od drzwi, tak by strumień powietrza przepływał przez całą łazienkę. W drzwiach łazienkowych nie powinno zabraknąć otworów z kratkami doprowadzających powietrze do łazienki, przy czym kratek tych pod żadnym pozorem nie można zasłaniać.
W mniejszych łazienkach w pełni wystarcza naturalna wentylacja grawitacyjna, natomiast w pomieszczeniach łazienkowych o większej kubaturze niezbędne jest już stosowanie systemów wentylacyjnych wymuszających obieg powietrza. W łazienkach takich można wspomóc działanie wentylacji poprzez zastosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej. Najczęściej instaluje się w kanałach wywiewnych lub w na kratkach dodatkowe wentylatory pracujące w sposób ciągły, włączane w trakcie obecności w łazience użytkownika lub gdy w pomieszczeniu nagromadzi się wiele pary. Należy jednak pamiętać, iż urządzenia tego typu ograniczają nieco działanie naturalnej wentylacji grawitacyjnej, gdy nie są użytkowane.
Warto również pamiętać o zainstalowaniu dodatkowego wentylatora w zamkniętej kabinie prysznicowej - ograniczonej ścianami aż do sufitu pomieszczenia. Kubatura takiej kabiny nie powinna być mniejsza niż 1,5 m³.
Dodatkowych wentylatorów na kratkach wentylacyjnych czy w przewodach wentylacyjnych nie wolno instalować w łazienkach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych - na przykład gazowego podgrzewacza wody. Stosowanie dodatkowego wentylatora grozi bowiem zasysaniem z przewodów spalinowych spalin do łazienki, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia korzystających z łazienki osób.
Wentylacja łazienki


wentylacja łazienki, kratki wentylacyjne, grzyb w łazience, drzwi do łazienki, wentylacja w łazience, wentylacja pomieszczeń, wilgoć w domu, wentylacja mechaniczna, wentylatory, wentylacja naturalna, wentylator łazienkowy, wentylatory łazienkowe, wentylacja mechaniczna w domu, wilgoć w mieszkaniu, jakie kratki wentylacyjne
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Sanitec Koło
Zobacz także