Wellness - sztuka życia

Wellness - sztuka życia

"Chodzi o to, aby czuć się lepiej i wyglądać lepiej." - Mark Hughes, założyciel Herbalife.

Co to jest wellness?
To filozofia życia, której inicjatorem w 1959 r. był amerykański lekarz dr Halbert Dunn. Jako jej główne założenia można wymienić dążenie do wewnętrznej harmonii, równowagi ciała i umysłu oraz szeroko pojmowanego zdrowia. Filozofia wellness zrodziła się jako alternatywa dla cywilizacji dynamicznego rozwoju, pośpiechu, która stanowiła niekiedy źródło frustracji, zniechęcenia i stresu. W latach 80. wellness utożsamiane było z prężnie rozwijającym się ruchem fitness i wiązało z przekonaniem „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Praktykowanie wellnes łączyło się z wyższym statusem społecznym i poczuciem, że atrakcyjny wygląd wiążący się nierozerwalnie z dobrą kondycją fizyczną to droga do życiowego sukcesu.

Wellness - sztuka życia - zdjęcie 1 Wellness - sztuka życia - zdjęcie 2

Dziś wellness jawi się jako trend szalenie modny, który zyskuje coraz więcej zwolenników. Oznacza świadomość własnego zdrowia, poczucie odpowiedzialności za jego stan. Wiąże się z wewnętrzną potrzebą podejmowania działań radosnych i przyjemnych, których celem jest dobra kondycja psychiczna i fizyczna.

W praktyce
Wellness nie podaje gotowej recepty na dobre samopoczucie. To raczej poszukiwanie własnej drogi do osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju, zadowolenia z życia. Każdy z nas może rozumieć wellness na swój sposób i wdrażać go w życie według własnych potrzeb i upodobań. Powinien jednak przyświecać nam wspólny cel – relaks i wewnętrzna harmonia. Osiągnąć możemy je przez działania radosne, przyjemne i komfortowe, takie jak: kontemplacja przyrody, spacer brzegiem morza, sadzenie kwiatów, uprawianie fitness, jogi, tai chi, jazda na rowerze, medytacja, pobyt na farmie piękności, wizyta w saunie, aromaterapia (terapia zapachami), hydroterapia (terapia wodą), hydromasaż…

Wellness w łazience
Dobroczynnego wpływu wellness, możemy doświadczyć także w naszej łazience, decydując się  na jacuzzi, panel prysznicowy z hydromasażem, czy nawet domową saunę. To niewątpliwie kosztowne przedsięwzięcie, bez trudu zastąpimy zwykłą i niezwykłą zarazem kąpielą w pachnącej pianie w blasku świec, z nastrojową muzyką w tle.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Roto

Polecamy Ci również

Zobacz także