Ważne detale w wystroju łazienek. Postaw na lustra i oświetlenie

4
Aranżacja łazienki
Piękna łazienka to dobry projekt wnętrza.

Najważniejszymi detalami w wystroju łazienki są lustra i użyte oświetlenie. Nawet najmniejsza łazienka zyskuje przy właściwie przygotowanym projekcie.

Lustra i dekoracyjne oświetlenie często pozwalają nam wyeksponować najciekawsze elementy wystroju łazienki, odwracając jednocześnie uwagę od tych, które są nie zawsze chcianą koniecznością np. rury czy piecyk gazowy.

Lustro w łazience - idealnie dopasowane
Wielkość i wzór lustra powinien być ściśle związany z danym wnętrzem i nawiązywać do panujących w nim reguł. Nie zawsze lustro największe wygląda najlepiej. Czasami lustro odpowiadające wymiarem wiszącej szafce, która znajduje się na ścianie obok, będzie lepszym rozwiązaniem aniżeli umieszczenie tafli szkła na dużej powierzchni.  W wystroju łazienki, zwłaszcza tej małej, bardzo istotne są proporcje i miejsce użycia lustra.

W niektórych projektach używa się kilku luster, które powieszone we właściwej konfiguracji są główną dekoracją wnętrza, a jednocześnie nawiązaniem do sposobu ułożenia kafli na ścianie. Lustro zawsze wzbogaci wnętrze, ale użyte we właściwym wymiarach i właściwych miejscach. Może stanowić oprócz ładnego detalu również istotny element, który poprawia proporcje pomieszczenia. 

Zobacz też: Pomysły na lustro nad wanną

Efekt dekoracyjny lustra w łazience

Lustro powieszone w małej toalecie na krótszej ścianie da efekt wydłużenia tej ściany, a odbijając obraz wiszących dekoracji, potęguje jeszcze ten efekt dekoracyjny.
W łazienkach nowoczesnych, gdzie motywem przewodnim są na przykład geometryczne kształty, powieszenie lustra okrągłego będzie dobrym rozwiązaniem. Do tego okrągły plafon na suficie czy okrągły kinkiet spuszczony z sufitu nad lustrem będzie pożądanym wykończeniem wnętrza.

W pokojach łazienkowych stylizowane lustro w pięknej ramie może być bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza. Do tego duży żyrandol z kryształkami i kinkiety na ścianach podkreślą wyjątkowy, dostojny charakter wnętrza.

Światło w łazience - wykorzystaj jego możliwości

Wielkość i charakter łazienki wyznaczają możliwości dla poszczególnych rodzajów oświetlenia. Warto nawet w najmniejszych wnętrzach, wprowadzać oświetlenie strefowe, podzielić je na oświetlenie główne i dekoracyjne, bardziej nastrojowe.
Głównym oświetleniem łazienek jest oświetlenie sufitowe. Jego atrakcyjność jest uzależniona od wysokości projektowanych pomieszczeń. Przy standardowych pomieszczeniach o wys. ok. 260 cm możemy już wprowadzać sufity podwieszane różnych kształtów, umieszczać tam halogeny w mniej lub bardziej nowoczesnych oprawach, przygotowywać w sufitach rynienki pod wbudowane oświetlenie świetlówkowe. Dodatkowo przy sufitach stosuje się oświetlenie świetlówkowe lub ledowe w celu podkreślenia charakteru danej ściany w pomieszczeniu.

Zobacz więcej na temat: Aranżacji oświetlenia w łazience

Oświetl łazienkowe detale
Aby nadać pomieszczeniu lekkości dobrze jest podświetlić wannę we wnęce przy podłodze, dzięki czemu uzyskujemy efekt uniesienia wanny, jednocześnie zyskując nastrojowe oświetlenie podczas kąpieli.
Oświetlenie wnęk, półek, użycie różnych kolorów światła to w dzisiejszych projektach niemal standard. Dodatkowo producenci baterii łazienkowych, kabin prysznicowych, ceramiki prześcigają się we wprowadzaniu elementów oświetlenia ledowego do tego typu elementów.

Wszystkie opisane tu zastosowania luster, jak i możliwości jakie daje nam właściwie zaprojektowane oświetlenie, pozwalają nie tylko stworzyć harmonijne, ciekawe wnętrze naszej łazienki, ale również dają możliwość optycznego powiększenie powierzchni łazienki.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: arch. Joanna Zawicka

Polecamy Ci również

Zobacz także