Wanna z hydromasażem w domu. Mini SPA w domowym zaciszu.

0
Wanna z hydromasażem w domu
Wielkość i kształt wanny z hydromasażem ma znaczenie. Minimalna powierzchnia łazienki, w której planujemy zlokalizować urządzenie wynosi 6 mkw.

Brew pozorom, wanny z systemem hydromasażu nie są już luksusem zarezerwowanym wyłącznie dla wybranych elit społecznych. Wprawdzie nadal mogą kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale są też i takie, których ceny wynoszą kilka tysięcy. Jedne i drugie można zamontować we własnej łazience i stworzyć tam namiastkę SPA. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takiej wanny nie zainstalujemy samodzielnie oraz, że jej eksploatacja wiąże się z koniecznością przeprowadzania określonych zabiegów czyszczących i konserwujących.

Hydromasaż działa na nasz organizm leczniczo i odprężająco. Już od wieków wiadomo, że jest bardzo pomocny przy schorzeniach układu krążenia, dolegliwościach kostnych, mięśniowych oraz chorobach reumatycznych. Ponadto, koi nerwy, poprawia samopoczucie i wpływa pozytywnie na zewnętrzny wygląd skóry. Przed zakupem wanny z możliwością korzystania z masażu, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją różne jego rodzaje i wiedzieć, że każdy z nich ma zróżnicowane oddziaływanie. Nie bez znaczenia pozostaje tu również wielkość łazienki, jaką dysponujemy.

Wanna z hydromasażem – rodzaje masażu

Rodzaj masażu jest zasadniczym kryterium, które powinniśmy uwzględnić przed zakupem konkretnej wanny. Dobrze jest wiedzieć, jakie dobrodziejstwa oferują producenci tych wyrobów. W dostępnych na rynku wannach stosuje się generalnie trzy rodzaje masażu (choć samo nazewnictwo wanien dotyczy właściwie tylko jednej możliwości, tj. masażu wodnego). Rozróżnia się:

  • Masaż wodny (hydromasaż) – w jego przypadku woda pod ciśnieniem wydostaje się z dysz zlokalizowanych w bocznych ściankach wanny, na jej oparciu oraz na dnie (w miejscu ułożenia stóp). Dzięki takiemu rozłożeniu otworów masujących można masować przede wszystkim kręgosłup, ramiona oraz wspominane już stopy. Jednak nie tylko. W masażu wodnym ważniejsze jest bowiem właściwe ukierunkowanie dysz niż zastosowana ich ilość. Dlatego też powinniśmy mieć możliwość przestawiania każdej z nich tak, by masaż był jak najbardziej skuteczny. Hydromasaż zalecany jest przede wszystkim dla osób z problemami reumatologicznymi i chorobami kręgosłupa. Jeśli połączymy go z ultradźwiękami będzie również pomocny przy zwalczaniu cellulitu.
  • Masaż powietrzny (perełkowy) – dysze lub otwory, z których wydobywa się sprężone powietrze znajdują się w dnie wanny. Najczęściej są one zamontowane na stałe i nie ma możliwości ich kierunkowania. Takie powietrze wpływa na poprawę ukrwienia i działa rozluźniająco na nasze mięśnie. Dlatego też masaż perełkowy najbardziej poleca się dla osób cierpiących na skurcze, bolesność mięśni oraz dla tych, którzy doznali potłuczeń. Połączenie tego masażu z ozonatorem wpłynie również korzystnie na redukcję zmarszczek i cellulitu oraz będzie pomocne podczas leczenia chorób skóry.
  • Masaż wodno – powietrzny (łączony) – według specjalistów najefektywniejszy sposób masowania. W tym przypadku połączone są obydwie opcje przedstawione powyżej, ale z możliwością niezależnego uruchamiania każdej z nich. Masaż łączony (w zdecydowanie krótszym czasie niż masaż wodny) jest w stanie poprawić ukrwienie i rozluźnić bolesne mięśnie. Zatem wydaje się, że to właśnie wybór wanny z masażem wodno – powietrznym zadowoli największe grono potencjalnych nabywców.

Dowiedz się: Jaką wannę wybrać – zabudowaną czy wolnostojącą?

Wielkość i kształt wanny z hydromasażem

Te parametry powinny być szczególnie uwzględniane przez osoby, które nie dysponują pokojami kąpielowymi o imponującej powierzchni. Wprawdzie w sprzedaży są też wanny z hydromasażem nadające się do zamontowania w przeciętnej wielkości łazienkach. Jednak, kiedy pomieszczenie jest bardzo małe powinniśmy raczej zrezygnować z posiadania tego luksusu, gdyż korzystanie z niego nie będzie komfortowe. Podczas wyboru wanny pamiętajmy przede wszystkim o tym, że będziemy również potrzebować wolnej przestrzeni wokół niej. Najlepiej jeśli będzie to około 1 m zarówno po długości urządzenia, jak i po jego szerokości. Warto przy tym jednocześnie zauważyć, że wanny jednoosobowe są na ogół mniejsze niż te, w których z masażu mogą jednocześnie korzystać np. dwie osoby.

Inna kwestia to kształt wanny. Producenci dzielą je na symetryczne i asymetryczne oraz okrągłe i owalne. Wanny symetryczne mają przynajmniej dwa boki tej samej długości. Pośród nich można znaleźć:

  • wanny prostokątne;
  • wanny narożne;
  • wanny beznarożnikowe;
  • wanny sześciokątne;
  • wanny ośmiokątne.

 Zaś wśród urządzeń asymetrycznych odnajdziemy:

  • wanny narożne (prawo- lub lewostronne);
  • wanny pięciokątne.

Uwzględniając kształt wanny z hydromasażem należy od razu wziąć pod uwagę jej usytuowanie w łazience. Jeżeli planujemy zlokalizować to urządzenie przy jednej ze ścian pomieszczenia, do wyboru będziemy mieli tradycyjną wannę prostokątną lub wielokątną (np. pięciokątną lub sześciokątną). Jeśli zaś planowanym miejscem docelowym jest narożnik, można wybrać standardową wannę narożnikową lub beznarożnikową (przeznaczoną do doposażenia w podręczną półkę). Oprócz tego na rynku są jeszcze ekskluzywne wanny wolnostojące (okrągłe i owalne) oraz wanny przeznaczone do wpuszczenia w podłogę, czyli do zabudowy. W ten sposób można zamontować wannę o dowolnym kształcie, ale pod warunkiem, że pozwala na powyższe producencka instrukcja i wytyczne.

To Cię może zainteresuje: Parawan nawannowy – wygodne rozwiązanie do małej łazienki

Podejmując decyzję o nabyciu wanny z hydromasażem powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wymagana i jednocześnie minimalna powierzchnia łazienki, w której planujemy zlokalizować urządzenie wynosi 6 m². I nie chodzi tu tylko o komfort korzystania z masaży, ale także o prawidłową cyrkulację powietrza i właściwe odprowadzenie wilgoci przez pion wentylacyjny.

Ilość i rodzaj dysz masujących

Wprawdzie uznaje się, że im większa ilość dysz masujących, tym lepiej. Jednak w rzeczywistości nie chodzi o samą ich liczbę, a bardziej o rodzaj i sposób rozmieszczenia w wannie. Praktycznie zasadą jest, że najwięcej dysz mają wanny z masażem łączonym (wodno – powietrznym). W najzwyklejszych i najtańszych urządzeniach jest ich zazwyczaj od kilku do kilkunastu. Natomiast w bardziej zawansowanych - kilkadziesiąt lub nawet kilkaset.

Dysze mogą być ruchome (kierunkowe lub obrotowe) oraz nieruchome (punktowe). Zarówno przez jedne, jak i przez drugie woda może wybijać tylko przez jeden lub przez kilka punktów (jednopunktowe, trzypunktowe, pięciopunktowe, siedmiopunktowe). Oprócz tego, dysze różni również ich wielkość. Małe umieszcza się zazwyczaj na dnie wanny, a większe – po jej bokach. Nie jest to jednak regułą. Większość producentów wanien z hydromasażem dopuszcza bowiem możliwość indywidualnego doboru dysz. Oczywiście za dodatkowe systemy masujące trzeba dokonać dopłaty.

Jednak i w standardzie nie powinno być mowy o przypadkowej lokalizacji dysz. Muszą być one umiejscowione w taki sposób, by wydostająca się z nich woda mogła masować różne części ciała (najczęściej oczekujemy intensywnego masażu kręgosłupa, ramion oraz nóg). Jak zostało to już wspomniane – w zwykłych wannach kosztujących kilka tysięcy złotych znajduje się najczęściej od kilku do kilkunastu prawidłowo usytuowanych dysz masujących. Nie traćmy jednak czujności i uważajmy na produkty najtańsze (w cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł). Za takie pieniądze można bowiem nabyć tylko samą wannę. Zaś za system masujący do niej trzeba zapłacić oddzielnie. Dodatkowy wydatek wyniesie wówczas przynajmniej 50% ceny wanny.

Montaż wanny z hydromasażem

Podejmowanie się montażu wanny z hydromasażem we własnym zakresie nie jest niestety dobrym pomysłem. A decyduje o tym przynajmniej kilka względów. Przede wszystkim, domowe SPA musi być zainstalowane ściśle z wymaganiami producenta. Te są różne (w zależności od gabarytów oraz rodzaju i modelu urządzenia).

Oprócz tego trzeba pamiętać, że działanie hydromasażu uzależnione jest od zasilania energią elektryczną. Uwzględniając fakt, że przewody i puszki montażowe są w tym przypadku narażone na działanie wody należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i najlepiej powierzyć to zadanie elektrykowi z odpowiednimi uprawnieniami. Wanna musi być bowiem podłączona do odwodu uziemiającego, a obwód ją zasilający należy wyposażyć w wyłącznik różnicowoprądowy. Podłączenie wodno – kanalizacyjne jest może mniej skomplikowane, ale i tu konieczne jest uwzględnienie ciśnienia roboczego w instalacji wodnej. Jeśli przekracza ono 6 bar instaluje się reduktor.

Ponadto wanna z hydromasażem musi być prawidłowo wypoziomowana i odizolowana od konstrukcji budynku. Urządzenie nie może przylegać bezpośrednio do ściany, gdyż podczas pracy sytemu masującego powstają drgania, które mogą spowodować odkształcenia zarówno samej wanny, jak i ściany. Szczelinę uzupełnia się najczęściej silikonem sanitarnym lub stosuje taśmę uszczelniającą.

Polecamy: Pięć pomysłów na ponadczasową aranżację łazienki

Eksploatacja domowego SPA

Bez wątpienia do prawidłowej eksploatacji wanny z hydromasażem potrzebna jest odpowiedniej wielkości łazienka z poprawnie działającym systemem wentylacji oraz fachowo przeprowadzony montaż urządzenia. Jednak oprócz tego, wanna wymaga od użytkowników bieżącej dezynfekcji i czynności mających na celu utrzymanie jej w należytym stanie higienicznym.

Dezynfekcję należy przeprowadzać regularnie i okresowo. Jeśli urządzenie jest mniej eksploatowane – wystarczy zdezynfekować je raz w miesiącu. Przy intensywniejszej eksploatacji – dezynfekcja powinna być przeprowadzana co dwa tygodnie. Jeszcze przed wybraniem konkretnego modelu wanny warto zorientować się z jakim systemem dezynfekcyjnym będziemy mieli do czynienia. W wannach z hydromasażem dezynfekcja może odbywać się bowiem ręcznie bądź automatycznie. W przypadku pierwszej z wymienionych powyżej możliwości trzeba nastawić się na odrobinę kłopotliwości. W celu ręcznego zdezynfekowania wanny konieczne jest napełnienie jej wodą do poziomu przynajmniej 3 cm ponad dysze i dodaniu specjalnego środka. Po zakończeniu pracy sytemu, tj. po około 15 minutach wodę należy wypuścić i dokładnie wypłukać wannę (poprzez ponowne napełnienie jej wodą i kolejne opróżnienie). Zaś w przypadku kiedy wanna wyposażona jest w automatyczny system dezynfekcyjny – wystarczy pamiętać o uzupełnianiu zasobnika ze środkiem. Dezynfekcja w tym przypadku następuje po naciśnięciu odpowiedniego guzika na panelu sterowania.

Niemniej ważne jest czyszczenie wanny po każdorazowym jej użyciu. Należy wykonywać to przy użyciu wody, miękkich ściereczek i delikatnych detergentów. Niewskazane jest stosowanie środków czyszczących z dodatkiem alkoholu lub amoniaku, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenia na powierzchni wanny. Do usunięcia osadów wapiennych najlepiej nadaje się podgrzany ocet.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także