Wanna dwuosobowa: czy to dobre rozwiązanie? Zalety, wady, koszty

Wojciech Lechowski
Wanna dwuosobowa to propozycja dla właścicieli przestronnych łazienek.
Wanna dwuosobowa to propozycja dla właścicieli przestronnych łazienek. Flienatec - pixabay.com
Wanna dwuosobowa to dla wielu bardzo kusząca propozycja. Błogie chwile relaksu we dwójkę potrafią być bezcenne i nieporównywalne z niczym innym. Należy jednak pamiętać, że zamontowanie takiej wanny wymaga odpowiedniej ilości miejsca w łazience. Problematyczne może okazać się również zwiększone zużycie wody.

Aktualny wybór wanien jest ogromny. Produkty te różnią się od siebie wymiarami, kształtem, pojemnością, materiałem, z którego zostały wykonane, wyposażeniem dodatkowym oraz ceną. Przed podjęciem decyzji o konkretnym modelu, konieczne jest dokładne wymierzenie łazienki, określenie miejsca usytuowania wanny oraz sprecyzowanie własnych potrzeb.

Wanny dwuosobowe są zazwyczaj większe niż wyroby oferowane nam w standardzie, co może uniemożliwiać ich montaż w niektórych wnętrzach. Jednak nie ma przeszkód, by z tego luksusu mogli korzystać posiadacze przestronnych salonów kąpielowych. Wannę dwuosobową można wybrać z dostępnych ofert producentów lub zamówić jej wykonanie indywidualnie.

Wanna dwuosobowa – czy to dobry pomysł?

Na postawione powyżej pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo o ile dla jednych jest to jedyne brane pod uwagę rozwiązanie, to przez innych propozycja nie jest rozpatrywana w ogóle. Wszystko zależy tu od indywidualnych upodobań, preferowanego stylu życia oraz możliwości montażowych.

Wanna dwuosobowa z pewnością kusi wielu, ale nie każdy może sobie pozwolić na jej posiadanie. Romantyczne kąpiele we dwoje czy nawet beztroskie igraszki w wodzie całej gromadki naszych milusińskich to bez wątpienia ponadstandardowy komfort i swoisty luksus we własnych czterech ścianach. Problem jednak w tym, że rozwiązanie nie zawsze można wdrożyć w życie. Nawet jeśli pominiemy względy ekonomiczne (wanny dwuosobowe są sporo droższe w zakupie i eksploatacji niż zwykłe), to trzeba jeszcze uwzględnić inne kwestie.

Wanna dwuosobowa z praktycznego punktu widzenia

Pierwszy warunek umożliwiający montaż wanny dwuosobowej to odpowiednia wielkość łazienki. I nie chodzi tu wyłącznie o konieczność zmieszczenia sprzętu, ale również o pozostawienie wolnego miejsca przed nim i takie oddalenie od innych sanitariatów, które nie będzie zaburzało ich prawidłowego funkcjonowania. Aby móc się swobodnie wytrzeć po kąpieli, przed wanną powinno być przynajmniej 100x70 cm wolnej przestrzeni. Oczywiście im więcej miejsca, tym będzie nam wygodniej.

Wanna powinna być również oddalona od sedesu i bidetu (możliwie jak najbardziej) oraz od umywalki (chociaż o 20 cm). Choć w skrajnych przypadkach dopuszczalne jest też przyleganie wanny do umywalki. Powierzchnia łazienki, w której planujemy zamontować wannę dwuosobową powinna mieć przynajmniej kilkanaście metrów kwadratowych. W mniejsze pomieszczenia nie ma nawet co próbować wpychać nietypowej wanny, bo nawet jeśli uda nam się tam zmieścić sprzęt, wnętrze nie będzie funkcjonalne.

Odrębną kwestią jest zużycie wody podczas korzystania z wanny dwuosobowej. Tego typu urządzenia mają pojemność kilkuset litrów. Generuje to wysokie koszty nie tylko za samą wodę, ale również za jej podgrzanie. Jeśli mamy własny zasobnik c.w.u. konieczne jest uwzględnienie jego wielkości. Może się bowiem okazać, że jest zwyczajnie za mały i nie zdoła gromadzić potrzebnej ilości wody. A w niedogrzanej wodzie kąpiel nie będzie komfortowa nawet wtedy, gdy postanowimy jej zażywać w najstaranniej dobranym towarzystwie. Dlatego też jeśli już decydujemy się na dużą wannę dwuosobową, warto wybrać taką, która umożliwia również wzięcie szybkiego prysznica (np. z parawanem nawannowym lub z innym praktycznym rozwiązaniem).

Decydując się na wannę dwuosobową trzeba koniecznie uwzględnić wielkość łazienki i możliwość wygodnego korzystania z niej.
Decydując się na wannę dwuosobową trzeba koniecznie uwzględnić wielkość łazienki i możliwość wygodnego korzystania z niej. Klaise - pixabay.com

Wymiary wanien dwuosobowych

Przyjmuje się, że wanna dwuosobowa powinna mieć przynajmniej 110 cm szerokości, choć wiele zależy od jej kształtu i przewidzianej przez producenta możliwości usadawiania się użytkowników. Kąpiący się mogą siedzieć lub leżeć w wannie obok siebie lub znajdować się naprzeciw. Wanny dwuosobowe to najczęściej modele wolnostojące (prostokątne, owalne lub okrągłe) oraz narożne (przeważnie asymetryczne, czyli o jednym boku krótszym i drugim dłuższym).

Wymiary wanien dwuosobowych są dyktowane ich kształtem oraz przystosowaniem do lokalizacji użytkowników. Wanny wolnostojące prostokątne i owalne, w których kąpiący się siedzą na wprost siebie muszą mieć około 200 cm długości. Jeżeli natomiast kąpiący mają znajdować się obok siebie, wanna powinna mieć przynajmniej 110 cm szerokości. Odpływy takich wanien najczęściej sytuuje się po środku, aby żadna z osób nie była zmuszona siedzieć na korku.

Podobnie kształtują się wymiary wanien dwuosobowych narożnych, choć na ogół są one nieco bardziej ustawne. Taką wannę można wpasować np. w łazienkową wnękę, ustawić w rogu pomieszczenia itd.

Warto wiedzieć, że większość producentów wanien przewiduje możliwość wykonania wanny na indywidualny wymiar. Wówczas można być pewnym, że urządzenie idealnie wpasuje się w przeznaczone dla niego miejsce. Oczywiście i w tym przypadku analizy i prawidłowego rozplanowania wymaga cała łazienka i wszystkie znajdujące się w niej sanitariaty oraz meble.

Ile kosztuje wanna dla dwojga?

Ceny wanien w dużej mierze uzależnione są od materiału, z którego je wykonano. Tradycyjną, pojedynczą wannę z akrylu można nabyć już za kilkaset złotych. Wszelkie nietypowości podnoszą koszt zakupu tych urządzeń. Zwykła wanna dwuosobowa, bez żadnych funkcji dodatkowych kosztuje przeciętnie 1500-2000 zł.

Za wannę dwuosobową z hydromasażem trzeba zapłacić przynajmniej dwa razy tyle. Mowa tu jednak nadal o wannach akrylowych. Wanny drewniane to już wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowe podświetlenie, możliwość wpuszczenia w podłogę, zagłówki, podłokietniki itp. to elementy, które zawsze zwiększają cenę. I to niezależnie od materiału, z którego wykonano wannę.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl