Urządzamy łazienkę

Urządzając dom lub mieszkanie coraz większą wagę przywiązujemy do aranżacji łazienki. Staje się ona nie tylko miejscem codziennej toalety, ale również relaksu.

Idealna łazienka powinna być nie tylko ładna, ale także funkcjonalna. Jej funkcjonalność w dużej mierze zależy od odpowiedniego rozmieszczenia urządzeń sanitarnych. Wanna, prysznic, sedes, bidet, umywalka i pralka – zmieszczenie wszystkiego nierzadko jest spełnieniem marzeń o idealnie wyposażonej łazience. Abyśmy mogli wygodnie korzystać z sanitariatów, musimy mieć do nich swobodny dostęp. Na wannę trzeba przeznaczyć przynajmniej 70 x 100 cm wolnego miejsca.
Na umywalkę 65 x 100 cm. Dla bidetu należy przeznaczyć powierzchnię, co najmniej 70 x 100 cm,
a dla sedesu 80 x 85 cm. Jednak nie zawsze możliwe jest zamontowanie wszystkich wymienionych urządzeń. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. W małej łazience możemy zrezygnować
z bidetu, a zamiast wanny wybrać kabinę prysznicową. Pamiętaj, że rozmieszczenie sanitariatów trzeba przemyśleć jeszcze przed położeniem glazury.

Urządzamy łazienkę - zdjęcie 1 Urządzamy łazienkę - zdjęcie 2 Urządzamy łazienkę - zdjęcie 3

Co na ścianę?
Wybierając pokrycie na ściany w łazience nie musisz się ograniczać tylko i wyłącznie do płytek ceramicznych. Oprócz glazury masz jeszcze do wyboru m.in. drewno, kamień, farby oraz tapety.
Kupując glazurę do łazienki pamiętaj o tym, że musi być nie tylko ładna, ale również trwała. Dobre płytki wcale nie muszą być bardzo drogie. Ważne, aby spełniały podstawowe parametry. Muszą być odporne na wilgoć, trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. 
Kamień pasuje do dużych łazienek, gdyż tylko na dużych powierzchniach widać jego urok. Nadaje łazience szlachetny i niepowtarzalny charakter. Najczęściej układane kamienie to marmury trawertyny, onyksy i granity. Kamień naturalny i marmur mają wysokie wartości estetyczne, jednak wymagają szczególnej troski. Na kamieniu polerowanym i marmurze tworzą się osady wapienne
z wody, które trudno jest usunąć. Nie musisz wykładać całej powierzchni łazienki kamieniem.
Z powodzeniem można go łączyć z drewnem i glazurą. 

Urządzamy łazienkę - zdjęcie 4

Drewno w łazience to już nie tylko drewniane meble. Stosowane jest również na wyłożenie podłogi
i ścian. Ociepli każdą, nawet najbardziej surową i minimalistyczną łazienkę. Przełamuje chłód ceramiki, chromu i szkła. Do łazienki najbardziej nadaje się drewno egzotyczne takie jak: teak, jatoba, cedr, doussie, marbau, iroko, lapacho, a także badi i wenge. Drewno egzotyczne jest bardziej odporne na wilgoć niż rodzime gatunki.
Jeżeli zdecydujemy się na pomalowanie ścian w łazience farbą, bądź też wyłożenie ich tapetą koniecznie trzeba wybrać rodzaj, który jest odporny na wilgoć. W przypadku farb sprawdzą się emulsje akrylowo-lateksowe. Z kolei tapety odporne na wilgoć to winylowe oraz z włókien szklanych pokryte warstwą akrylową lub epoksydową. Z wyrazistym, pałacowym wzorem tapet dobrze współgrają gładkie powierzchnie gresu.

Oświetlenie
Równie ważne przy urządzaniu łazienki jest zaprojektowanie odpowiedniego oświetlenia. Warto to zrobić jeszcze na początkowym etapie, czyli przed układaniem glazury. Normą jest zamontowanie oświetlenia w suficie i nad lustrem. Coraz częściej decydujemy się na oświetlenie, które nie tylko rozjaśni pomieszczenie, ale również będzie jego ozdobą. Punktowe oświetlenie przy łazienkowych półkach lub listwy świetlne przy wannie nadadzą wnętrzu niepowtarzalny charakter i klimat.  

Urządzamy łazienkę - zdjęcie 5 Urządzamy łazienkę - zdjęcie 6

Dodatki
W łazience, tak samo jak w każdym innym pomieszczeniu ważną rolę spełniają dodatki. Ozdobą mogą być zarówno gustowne ręczniki, jak i niebanalny kosz na bieliznę. Wieszaki i uchwyty powinny być dobrane do koloru baterii, a nie do glazury. Jeżeli w łazience jest okno, jej ozdobą mogą być również rośliny doniczkowe.
W wystroju pomieszczenia zastosuj najwyżej trzy barwy. Pozwoli to uniknąć kolorystycznego chaosu. Swoją łazienkę zaaranżuj tak, by stała się miejscem, z którego chętnie będziesz korzystać
i z przyjemnością wypoczywać.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Sanitec Koło, Art De Vivre

Polecamy Ci również

Zobacz także