Umywalka – zanim kupisz

oryginalna umywalkaŁazienka powinna być pomieszczeniem, w którym nie tylko dbamy o higienę, ale również zażywamy relaksu i regenerujemy siły. Umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki, więc jej właściwy wybór będzie miał duży wpływ na komfort użytkowania tego miejsca.

Źle dobrana umywalka, wanna czy muszla sedesowa będą latami męczyć i irytować domowników wprowadzając ich w nie najlepszy humor już od rana. Aby tego uniknąć, wystarczy wyposażyć się w powierzchowną przynajmniej wiedzę na temat tego, co oferują producenci, zwiedzić kilka sklepów oraz wykonać plan rozmieszczenia urządzeń sanitarnych i kilkakrotnie go przemyśleć. 

Materiały
Ceramiką sanitarną, wbrew temu co mogłoby sugerować to określenie, zwykło się nazywać cały łazienkowy osprzęt sanitarny – umywalki, wanny, sedesy i bidety, bez względu na to czy wykonane zostały z ceramiki czy innego surowca. Jedne z tych materiałów cieszą się większą popularnością, w innych upodobanie znajdują sobie głównie klienci zamożniejsi lub gustujący w szczególnie oryginalnych rozwiązaniach. Najczęściej do wyrobu urządzeń sanitarnych wykorzystuje się wspomnianą ceramikę, czyli porcelanę, porcelit i fajans oraz tworzywa sztuczne (akryl). Coraz częściej w sklepach możemy natknąć się jednak na produkty z drewna, stalowej blachy, żeliwa, kamienia i szkła. Materiał ma oczywiście znaczący wpływ na wytrzymałość, trwałość, ciężar, sposób konserwacji oraz cenę danego modelu.
Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Korzystamy z niej wielokrotnie w ciągu całego dnia, więc niezmiernie ważne jest, abyśmy do łazienki wybrali umywalkę, z której korzystanie będzie dla nas wygodne.

łazienka dla dwóch osóbumywalka podwieszana

Wybierając umywalkę najczęściej kierujemy się względami estetycznymi, zapominając, że ma to być przede wszystkim wyposażenie użytkowe. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na wygląd umywalki, ale także na  parametry dotyczące ciężaru, szerokości, profilu, oraz głębokości rozumianej jako odległość od brzegu do tylnej ścianki urządzenia. Ciężar umywalki ma szczególne znaczenie wówczas, gdy planujemy zawieszenie jej na ścianie - bez podpierania postumentem czy montowania na blacie specjalnej szafki. Jeśli ściany łazienki wymurowane są z bloczków ceramicznych, możemy mieć problemy z prawidłowym i solidnym zamocowaniem ciężkiej, wiszącej umywalki na samych kołkach. Bloczek ceramiczny jest podzielony pustymi kanalikami i kołki nie mają w takim materiale porządnego utwierdzenia. W takim przypadku do umywalki być może będziemy zmuszeni dokupić stelaż montażowy. Jeśli umywalka ma być mała, wystarczy zastosować odpowiednio długie kołki i problem przestanie istnieć. Gdy zdecydujemy się jednak na dużą umywalkę, warto zastanowić się nad szafką, na której będzie się ona opierać.

Ceramika
umywalka narożnaZdecydowana większość umywalek dostępnych na rynku to produkty z klasycznej ceramiki. Jej zalety, obok niewygórowanych cen, to wysoka odporność na środki chemiczne, zarysowania czy niekorzystną temperaturę oraz niesłychana żywotność. Wyrobom z tego materiału nadaje się niezliczone kształty i wymiary. Kolorem, który króluje niepodzielnie od lat jest jednak praktyczny biały kolor – model taki najłatwiej utrzymać w czystości i wkomponować w otoczenie pozostałych urządzeń sanitarnych. Materiał ten posiada jednak także  wady. Umywalkę ceramiczną łatwo uszkodzić podczas transportu – jest bardzo wrażliwa na uderzenia. Na półkach zawieszonych nad nią nie należy więc ustawiać żadnych ciężkich i twardych przedmiotów. Nawet szklany kubek na szczoteczkę do zębów – jeśli spadnie - może spowodować pęknięcia szkliwa umywalki.

Uwaga! Kupując wyposażenie do łazienki, wybierajmy całą serię tego samego producenta.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także