Trendy w łazience

Trendy w łazience

Oczekiwania wobec łazienki przyszłości są mocno związane ze współczesną tęsknotą za symbiozą technologii i przyrody.

trendy w łazience trendy w lazience

W nowoczesnym, pędzącym coraz szybciej świecie stale rosną wymagania stawiane przed jednostką. Mogą im sprostać tylko te osoby, które potrafią skompensować stres i obciążenia dnia codziennego cyklicznymi fazami regeneracji. Coraz większą rolę odgrywa w tym procesie łazienka, jako przestrzeń intymności i odprężenia. Na zlecenie firmy Kaldewei, frankfurcki instytut badawczy Rheingold przygotował specjalne studium na temat zmiany znaczenia oraz funkcji łazienki we współczesnym świecie. W ramach badania wybrana, reprezentatywna grupa respondentów wypełniła specjalnie przygotowaną ankietę na temat ich sposobu postrzegania łazienki.

trendy w łazience trendy w łazience
Łazienka w zgodzie z samym sobą
W ostatnim czasie zasadniczo zmieniły się nasze wymagania w stosunku do wzornictwa i funkcji nowoczesnej łazienki. Zauważa się nacisk na jakość produktów oraz wzornictwo. Odchodzi się jednak od podkreślania swojego statusu społecznego przez używanie luksusowych produktów kąpielowych. Łazienka jest dzisiaj przede wszystkim przestrzenią tożsamości. Wyłącza się z niej lub też całkowicie ukrywa elementy czysto funkcjonalne, takie jak pralka, czy toaleta. Coraz bardziej ma to być miejsce o indywidualnym wystroju, dalekim od schematu i standardowych rozwiązań. Łazienka ma być miejscem prywatnym i intymnym – w tej sferze wyprzedza sypialnię.

trendy w łazience trendy w łazience
Nowoczesność
Wobec łazienki przyszłości stawiane są więc dwa wzajemnie sprzeczne wymagania: z jednej strony wysoki poziom techniczny, a z drugiej zapewnienie bliskości natury w postaci form organicznych oraz materiałów naturalnych, jak drewno czy kamień. Duże okna, powierzchnie do siedzenia i leżenia mają dawać użytkownikom poczucie komfortu, przestrzeni i kontaktu z naturą. Wanna nie zajmuje w takim pomieszczeniu miejsca w odległym kącie, lecz jest centralnym punktem łazienki. Uzupełnieniem wnętrza są obszerne, zabudowane w płaszczyźnie podłogi strefy prysznicowe. Łazienka ma też sprzyjać pielęgnowaniu związku dwojga ludzi.

Łazienka przyszłości
Coraz chętniej będą wybierane produkty podnoszące komfort korzystania z łazienki. Należą do nich nowoczesne systemy kąpielowe, kompleksowe rozwiązania systemów prysznicowych, dzięki którym kąpiel to prawdziwe przeżycie. Ważne jest przy tym, by nowoczesna technika podnosiła komfort użytkowania łazienki w sposób dyskretny, niezauważalny. Warto również zadbać o możliwość słuchania w łazience nastrojowej muzyki.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Kaldewei

Polecamy Ci również

Zobacz także