Tonik z bylicy - naturalny kosmetyk dla włosów

Przedstawiamy sposoby domowej pielęgnacji włosów nadesłane przez naszą Czytelniczkę.

Po wygranym etapie ciężkiej walki, jaką od jakiegoś czasu toczę z pewnym nieproszonym "jegomościem", świętuję każdy pojawiający się na mojej głowie nowy kosmyk włosów, dlatego z ogromną dokładnością i sumiennością dbam
o moje włosy każdego dnia. Od kiedy pamiętam, moja babcia powtarzała mi: "Wnusiu, natura stworzyła najlepsze kosmetyki. Wystarczy, że właściwie je wykorzystasz, by zawsze pięknie wyglądać". I miała rację, dlatego korzystając z jej rady 2-3 razy dziennie popijam napar ze skrzypu polnego, który ma zbawienne działanie na włosy.

Co kilka dni wcieram w skórę głowy specjalnie przygotowany tonik z bylicy, który robi się tak:
Do garnka wsypujemy 75g bylicy i zalewamy 2,5 szklankami wrzątku. Parzymy do ostudzenia,
a potem zimne odcedzamy. Następnie każde 1/2 szklanki naparu mieszamy z 1/2 szklanki wódki. Tak przygotowany płyn przechowujemy w lodówce. Wcieramy w skórę głowy, lecz najpierw trzeba go trochę rozcieńczyć, dlatego 1 łyżkę toniku mieszamy z 1 łyżką przegotowanej wody.

Niezastąpiona w mojej codziennej pielęgnacji włosów jest płukanka ziołowa z takich dobrodziejstw natury jak: pokrzywa zwyczajna, liście orzecha włoskiego, liść brzozy i liść czarnego bzu. Płukankę stosuję zamiast wody do mycia włosów, jak również do późniejszego płukania ich po myciu.

Całość tej pielęgnacyjnej machiny uzupełniam odpowiednio skomponowaną dietą, dostarczając organizmowi dużej dawki witamin w postaci owoców, warzyw i chudego mięsa. Skusiłam się nawet na "kurację żywieniową" zalecaną przez ojca Klimuszko, który wielokrotnie mówił o dobroczynnym wpływie cielęcej wątróbki oraz surówki z kiszonej kapusty z cebulą i oliwą na kondycję naszych włosów.

Agnieszka Wojtkowiak

Porady nadesłała uczestniczka naszego konkursu "Sposób na piękne włosy".

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Zdjęcia: hairlossmedicine.org

Zobacz także