Toaleta myjąca - nowoczesne WC

0
Toaleta myjąca
W Polsce toaleta myjąca wciąż jest nowością, a wszystko co nowe, ma odpowiednią cenę.

Toaleta myjąca to w Polsce nowość rynkowa. Jednak w innych krajach świata urządzenie jest znane już od dawna. W Japonii posiada je 70% gospodarstw domowych. To bardzo sprytne połączenie miski ustępowej i bidetu, pozwalające na załatwianie potrzeb fizjologicznych i bieżące utrzymywanie higieny ciała na wysokim poziomie.  

Do tej pory osoby, dla których względy higieniczne stanowią priorytet, montowały w swoich łazienkach bidety. Urządzenia te pozwalają na dokładne umycie się po skorzystaniu z ustępu. Trzeba przyznać, że dla wielu z nas jest to podstawą prawidłowego funkcjonowania. Daje bowiem stałe poczucie czystości i świeżości bez wchodzenia do wanny lub pod prysznic. Bidet ma wiele istotnych zalet, ale nie jest również pozbawiony wad. Do zasadniczych należy konieczność wygospodarowania na niego miejsca, co w niejednej łazience jest zwyczajnie niemożliwe. Powyższy problem, jak i wiele innych niedogodności (np. pozycja, w której korzysta się z bidetu) niwelują toalety myjące. Te innowacyjne sanitariaty to rozwiązanie na miarę dzisiejszych czasów. Są bardzo praktyczne i posiadają różnorodne funkcje. Jednak niestety sporo kosztują.

Toaleta myjąca – jak to działa?

Z toalety myjącej korzysta się tak samo jak ze standardowej miski WC, przy czym po załatwieniu potrzeb fizjologicznych, pozostaje się na toalecie i uruchamia specjalną dyszę wodną, która myje oraz osusza wybrane fragmenty naszego ciała. Pozycję dyszy, ciśnienie strumienia oraz temperaturę wody można dowolnie regulować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników. Po przejściu każdego cyklu dysza jest poddawana automatycznemu czyszczeniu i odkażaniu.

Zobacz: Czyszczenie fug - sposoby na czyste płytki

Toaleta wyposażona jest w panel sterujący, dzięki któremu można zaprogramować pożądane parametry mycia. Wówczas nie trzeba ich każdorazowo ustawiać od nowa i wszyscy domownicy mogą korzystać ze swojego indywidualnego programu. Pilot jest generalnie prosty w obsłudze. Jednak przeciwnicy innowacyjnych toalet myjących wskazują na fakt, że tak wysoki stopień zaawansowania elektroniki w sanitariacie może powodować kłopoty. W Polsce wciąż panuje bowiem niedobór specjalistycznych punktów serwisowych, które są w stanie usuwać ewentualne awarie.

Toaleta myjąca - dodatkowe funkcje

Toalety myjące przede wszystkim myją, ale prócz tego również suszą, masują oraz pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Mogą też posiadać funkcję podświetlania(oświetlenia orientacyjnego), co jest szczególnie przydatne w porze nocnej. Dzięki tej funkcji w łazience nie trzeba zapalać tradycyjnego światła.

Na rynku są też dostępne toalety z automatycznym otwieraniem deski oraz z jej podgrzewaniem. Najbardziej ekskluzywne modele mają dysze z perlatorem. To oferta skierowana specjalnie dla wymagających pań. Poprzez napowietrzenie wody wydobywającej się z dyszy możliwa jest delikatna higiena intymna, której potrzebują kobiety. Tego rodzaju toalety są w stanie złagodzić dokuczliwe objawy hemoroidów, obniżyć uczucie świądu, a nawet pomagać w walce z zaparciami.

Sprawdź: Jak zamontować baterię w łazience?

Toaleta myjąca - gabaryty i montaż

Nowoczesne urządzenia sanitarne, jakimi są toalety myjące przeznaczone są do montażu podtynkowego. Pozornie wyglądają bardzo podobnie do zwykłych misek ustępowych. Charakteryzuje je kompaktowa budowa oraz proste i zgodne z obowiązującymi trendami kształty. Nie zajmują wiele miejsca w łazienkach i nie wymagają przeróbek istniejących instalacji wodno – kanalizacyjnych. Są doskonałym sposobem na podwyższenie higieny tak w większych, jak i w małych pomieszczeniach, w których nie ma możliwości podłączenia bidetu.

Toalety myjące montuje się tak samo jak tradycyjne. Potrzebny jest odpływ o przekroju 100 mm, oraz standardowy dopływ, doprowadzający wodę do spłuczki. Jednak w pobliżu tych innowacyjnych sanitariatów musi znajdować się elektryczne gniazdko zasilające. Niektóre modele mogą też wymagać podłączenia do ujęcia  wody nie tylko zimnej, ale również ciepłej.

Toaleta myjąca – koszty

W Polsce toaleta myjąca wciąż jest nowością, a wszystko co nowe, ma odpowiednią cenę. Za luksus podnoszący higienę i ułatwiający aranżację przestrzeni łazienkowej trzeba zapłacić w granicach 15 tys. zł. To oczywiście koszt orientacyjny, bo ceny bywają różne i wahają się zarówno w dół, jak i w górę (o kilka tysięcy). Niestety nie jest to wydatek akceptowalny przez przeciętnego Kowalskiego, ale należy uwzględnić, że zainteresowanie tymi urządzeniami sanitarnymi stale rośnie. Być może wraz ze wzrostem popytu – doczekamy się i obniżenia cen.

To Cię zainteresuje: Rodzaje baterii umywalkowych, czyli jak wygodnie myć ręce

Deska myjąca

Osoby mniej zamożne mają alternatywę, gdyż na rynku dostępne są również same deski sedesowe z funkcją mycia. Wprawdzie nie mają one aż tak wielu udogodnień co toaleta, ale i kosztują dużo mniej. Deska myjąca to wydatek rzędu tylko kilku tysięcy złotych, a gwarancja higieny osobistej zapewniona. Urządzenia te także można programować i używać ich w różnych trybach. Pasują do większości dostępnych aktualnie muszli klozetowych.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także