Szczoteczki do mycia zębów: soniczne i elektryczne. Które wybierać?

0
Szczoteczki do zebów
Tradycyjne szczoteczki do zębów są wypierane przez modele elektryczne i jeszcze nowocześniejsze - soniczne. Ale czy słusznie?

Tradycyjne szczoteczki do zębów coraz częściej lądują w koszach. Podjęcie takiej decyzji nie jest oczywiście jednoznaczne z zaprzestaniem dbania o higienę jamy ustnej. Oznacza to jedynie tyle, że duża grupa osób decyduje się na zastąpienie manualnej szczoteczki, szczoteczką elektryczną bądź soniczną. A które z tych urządzeń sprawdza się lepiej i czym kierować się podczas dokonywania wyboru?

Już na wstępie warto wyjaśnić, że szczoteczki soniczne to najnowsza generacja elektrycznych urządzeń do mycia zębów. Od innych modeli elektrycznych odróżnia je liczba i rodzaj obrotów wykonywanych w ciągu minuty. Szczoteczki soniczne uchodzą aktualnie za najlepsze i najbardziej skuteczne, ale w gruncie rzeczy także i każdy zwykły model elektryczny radzi sobie z myciem zębów dużo lepiej niż nasza własna ręka. Niektórym może się nawet wydawać, że wprowadzenie elektroniki do świata higieny jest posunięciem dla leniwców. Jednak w praktyce to tylko zautomatyzowanie określonych czynności – zresztą zauważalne już niemal w każdej dziedzinie życia.

Podpowiadamy też: Jak wybrać odpowiednią baterię prysznicową

Elektryczne (obrotowe) szczoteczki do zębów

Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne to urządzenia wykonujące ruchy obrotowe (wokół własnej osi). Działają z prędkością ponad 8 000 ruchów na minutę. Jednak obok szczoteczek wyłącznie obrotowych znaleźć też można takie, które obracają się wokół własnej osi, a do tego jeszcze pulsują. To szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne, które dodatkowo posiadają automatyczny docisk główki do zębów i dziąseł. Pulsacja odbywa się w tempie około 40 000 ruchów na minutę. Szczoteczki te są w pełni skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej i czyszczeniu jamy ustnej nawet w najdalszych zakątkach. Jednak ich wadą jest to, że nie usuwają zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych.

Większość elektrycznych szczoteczek do zębów oferuje różne tryby pracy (np. podstawowy i wybielający), a czasami także regulację prędkości. Urządzenia te zasila się bateryjnie lub poprzez ładowanie w specjalnej stacji dokującej. Szczoteczki ładowane w stacjach (w zależności od modelu) są w stanie działać na naładowanym akumulatorze od 5 do 21 dni. Do wszystkich dostępnych szczoteczek elektrycznych można dobrać różne końcówki. Są to zazwyczaj niewielkie i okrągłe elementy czyszczące. Ceny tego rodzaju urządzeń zaczynają się od około 50 zł, ale za bardziej zaawansowane technologicznie modele trzeba zapłacić kilkaset złotych.

Soniczne szczoteczki do zębów

Budowa szczoteczek sonicznych jest bardzo podobna do tej, którą charakteryzują się szczoteczki rotacyjne (obrotowe) i rotacyjno-pulsacyjne, ale ich główki mają kształt podłużny. Jest to dyktowane rodzajem wykonywanych przez urządzenie ruchów. Szczoteczka soniczna wykonuje ruchy wymiatające w tempie od ponad 30 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Podczas pracy urządzenia emitowane są fale dźwiękowe, które wprawiają włosie w bardzo szybki ruch drgający. Dzięki temu w płynie śliny zmieszanej z pastą wytwarzają się mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię zębów i skutecznie usuwają płytkę nazębną (także z przestrzeni międzyzębowych).

Szczoteczki soniczne uchodzą aktualnie za najlepsze urządzenia do utrzymywania higieny w jamie ustnej. Czyszczą najtrudniej dostępne miejsca, a także usuwają przebarwienia i posiadają zwiększone możliwości wybielania zębów. Pośród produktów dostępnych na rynku znaleźć można zarówno modele proste (z podstawowym trybem oczyszczania jamy ustnej), jak i szczoteczki bardziej rozbudowane (umożliwiające korzystanie z kilku programów i zróżnicowanej prędkości pracy główki). Wśród funkcji dodatkowych najpopularniejszy jest timer odmierzający czas szczotkowania zębów oraz czujnik nacisku, który zapobiega nadmiernemu dociskaniu główki do zębów i dziąseł.

Szczoteczki soniczne są zasilane podobnie jak elektryczne. Jest to zasilanie bateryjne lub akumulatorowe (poprzez stację dokującą). Drugie z wymienionych utrzymują gotowość do pracy bez ładowania przez okres kilku miesięcy. Podobnie jak w przypadku szczoteczek elektrycznych, do dyspozycji użytkowników pozostaje wybór różnych końcówek oferowanych przez konkretnych producentów. Jeśli chodzi o ceny, to także i one są porównywalne z cenami szczoteczek elektrycznych (od około 50 zł do blisko 1 tys. zł).

To Cię zainteresuje: Czego używać do prania - kapsułek czy proszku

Jaką szczoteczkę wybrać?

Wybór odpowiedniej szczoteczki nie jest wcale taki prosty, ponieważ zarówno urządzenia elektryczne, jak i soniczne skutecznie oczyszczają jamę ustną, usuwają płytkę nazębną oraz pomagają zapobiegać próchnicy. Bardzo ważne jest w tym przypadku właściwe dopasowanie końcówek, a konkretnie ich wielkość oraz twardość włosia. Innej główki potrzebuje kilkuletnie dziecko i innej dorosły mężczyzna.

Na rynku są modele, którymi tylko umyjemy zęby, ale są też i takie, którymi dodatkowo je wypolerujemy lub wybielimy oraz oczyścimy język bądź wymasujemy dziąsła. Nie bez znaczenia jest też czas działania baterii w szczoteczce, a także częstotliwość i zakres ruchów, jakie jest ona w stanie wykonywać. Warto wiedzieć, że o pełnym zakresie pracy urządzenia można  mówić wówczas, gdy wykonuje ono ruchy rotacyjne, oscylacyjne i pulsacyjne.

Zdaniem stomatologów

Jest spora grupa lekarzy stomatologów, którzy do rzekomej rewelacyjności nowoczesnych szczoteczek do zębów podchodzą z dystansem. Specjaliści powołują się nawet na badania kliniczne, które nie wykazują znaczących różnic w skuteczności czyszczenia zębów zwykłą szczoteczką manualną, szczoteczką elektryczną oraz szczoteczką soniczną. Zdaniem stomatologów ważna jest natomiast właściwa technika mycia, czyli ułożenie włosia szczoteczki pod odpowiednim kątem i staranność w docieraniu do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej.

Sprawdź: Do czego Ci się przyda stara szczoteczka do zębów

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także