Systemowe oszczędzanie wody

Systemowe oszczędzanie wody

Łatwo powiedzieć - oszczędzajmy wodę! Motywowani przez wodomierze zliczające każdą kroplę, chcielibyśmy używać wody rozsądnie i oszczędnie, jednak bez wyrzeczeń. Oprócz zmiany nawyków, najbardziej pomocna będzie instalacja nowoczesnych rozwiązań, które uniemożliwią marnotrawstwo wody.

Systemowe oszczędzanie wody - zdjęcie 1Wodę można oszczędzać dzięki zmianie nawyków
(np. prysznic zamiast kąpieli, zakręcanie wody podczas mycia zębów); poprzez uszczelnienie instalacji (wymaga tego szczególnie stara armatura) oraz stosowanie urządzeń "wodooszczędnych" (są nimi nowoczesne pralki oraz zmywarki). A jednocześnie, kiedy planujemy wykonanie lub wymianę lub wymianę instalacji, warto zastosować rozwiązania, które będą "pilnowały" oszczędzania wody za nas.

Niech technologia myśli za nas
Nie zawsze potrafimy określić, jaki strumień wody będzie nam potrzebny. Najczęściej zużycie wody jest zbyt duże w stosunku do naszych potrzeb. Dlatego warto zainstalować rozwiązania konstrukcyjne baterii, które pozwolą na zmniejszenie strumienia wody (wielkości wypływu wody).

Perlatory
Perlatory są stosowane w bateriach umywalkowych, zlewozmywakowych i bidetowych. Sercem perlatora jest komora mieszania, wyposażona w odpowiednie siatki i sitka. Jej zadaniem jest intensywne napowietrzenie wody. Dzięki temu w strumieniu wody zwiększa się udział powietrza. Sprawia to, że przepływ jest bardziej równomierny, a wydajność jest w mniejszym stopniu uzależniona od ciśnienia wody.

Perlator jest jednym z najstarszych sposobów ograniczania strumienia wody - w perlatorach tradycyjnych (wszystkie nowe baterie są w nie wyposażone) oszczędność wody wynosi ok. 15%.
W perlatorach nowoczesnych, nakierowanych na oszczędzanie wody wartość ta wynosi ok. 40-60%.
W wylewkach prysznicowych nie stosuje się perlatora (ze względów higienicznych). Można zastosować ograniczniki przepływu, włączane i wyłączane za pomocą przycisku na główce prysznica.

Ograniczniki wypływu
Ograniczniki bywają też nazywane eko-przyciskami i mogą być zastosowane we wszystkich rodzajach baterii. Głowica baterii jest wstępnie zablokowana - możemy poruszać nią w pionie
i w poziomie tylko w ograniczonym zakresie. Blokada pionowa powoduje, że nie można otworzyć baterii "na full". Dzięki temu strumień wody jest zmniejszony o ok. 40%. Blokada pozioma nie pozwala na ustawienie zbyt wysokiej temperatury wody. Unikamy poparzenia, a także zmniejszamy zużycie ciepłej wody.

Blokadę można ominąć - wystarczy nacisnąć  "eko-przycisk", a wówczas uzyskujemy potrzebny nam strumień i temperaturę wody. Po zamknięciu baterii blokada powraca do wyjściowego położenia - nie musimy pamiętać o jej włączaniu. Zakup baterii z "eko-przyciskiem" zwraca się po kilku miesiącach.

Nie dotykać!
Baterie jednouchwytowe (mieszaczowe) są obecnie podstawowym wyposażeniem oszczędnego gospodarstwa domowego, ponieważ pozwalają na ok. 30% oszczędności wody w stosunku do baterii dwuuchwytowej. Po pierwsze, zamykanie baterii mieszaczowej jest łatwiejsze i szybsze.
Po drugie, łatwiej regulować temperaturę wody, posługując się taką baterią.

Coraz więcej osób wprowadza do swoich domów rozwiązania stosowane do tej pory w miejscach publicznych (toalety, hotele, szpitale). Chodzi o baterie bezdotykowe. Oferta takich baterii na rynku jest coraz szersza, co sprawia, że ich cena jest coraz bardziej korzystna. Baterie bezdotykowe działają tylko wtedy, kiedy wykrywają w swoim zasięgu jakiś obiekt. Kiedy podsuwamy ręce pod wylewkę takiej baterii, zacznie z niej płynąć woda. Zamykanie strumienia wody może być rozwiązane na dwa sposoby. W pierwszym rozwiązaniu woda przestaje lecieć po określonym czasie (ok. 20-30 sekund); w drugim - strumień wody jest zamykany, kiedy cofamy ręce spod wylewki. Oba sposoby są dobre i zapewniają oszczędność wody.
Bateria bezdotykowa jest sterowana elektronicznie, dlatego musi być podłączona do prądu. Najczęściej stosowane jest podłączenie stałe 230 V lub bateria 6V. Jednocześnie zużycie prądu jest niewielkie. Nie ma takiej sytuacji, że to, co zaoszczędzimy na wodzie, wydamy na zużycie prądu.

Systemowe oszczędzanie wody - zdjęcie 2Tyle wody, ile trzeba
Jak zużywać dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy? Oprócz baterii, które "myślą za nas" mamy do dyspozycji kilka rozwiązań, które ułatwią rozsądne dopasowanie ilości wody do konkretnych potrzeb.

Ile ciepłej wody?
Woda ciepła jest zawsze droższa od zimnej, ponieważ do ceny wody dochodzi koszt jej przygotowania. Dlatego warto zastosować rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne oszczędzanie ciepłej wody: baterie termostatyczne. Wszyscy znamy sytuację, kiedy chcemy odkręcić ciepłą wodę... uruchamiamy baterię, ustawienie odpowiedniej temperatury zajmuje chwilę czasu, a wodomierz wody ciepłej się kręci... Bateria termostatyczna chroni nas przed taką sytuacją - otóż woda nie zacznie płynąć, dopóki nie uzyska odpowiedniej temperatury. "Odpowiedniej" oznacza takiej, jaką ustawimy zależnie od naszych upodobań. Dzięki takiemu rozwiązaniu z jednej strony oszczędzamy ciepłą wodę, a z drugiej unikamy poparzeń przy zbyt gwałtownym odkręceniu kranu.

Pralka i zmywarka
Pralki i zmywarki to nie tylko komfort i wygoda - to także oszczędność wody. Pralki można ustawiać na programy oszczędne lub wykorzystywać funkcję "pół wsadu" - urządzenie dopasuje wówczas ilość używanej wody do zadanego programu. Nowoczesna pralka, niezależnie od ustawionego programu, "potrafi" dobrać ilość wody do ciężaru pranych ubrań. Zmywarki pozwalają na kilkakrotne oszczędności w stosunku do mycia ręcznego pod bieżącą wodą. Orientacyjnie, na pozmywanie pełnego wsadu zmywarka zużyje 20-30 l wody. Na ręczne umycie tych samych naczyń potrzeba ok. 50 l wody, nie mówiąc już o tym, że zmywarka pobiera wodę zimną. Koszt zużycia i podgrzania wody przez zmywarkę jest mniejszy niż zużycia wody ciepłej.

Pójść jeszcze dalej
Jeśli ekologia i oszczędność wody odgrywa w naszym domu znaczną rolę, można pokusić się
o wykonanie instalacji, które przyczynią się do ponownego wykorzystania wody. Przykładowo, już w mieszkaniu można zastosować instalację, łączącą odpływ z umywalki z rezerwuarem muszli klozetowej: woda zużyta w umywalce nadaje się do spłukiwania toalet.
W domu jednorodzinnym można wykorzystywać deszczówkę - nadaje się ona przede wszystkim
do podlewania ogrodu, spłukiwania toalet, mycia samochodu, a nawet do prania.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Armatura Kraków, Cersanit

Polecamy Ci również

Zobacz także