Syfon umywalkowy - wybór i montaż

1
Syfon umywalkowy - wybór i montaż
Zakup syfonu dopasowanego do modelu umywalki znaczne ułatwia proces montażu.

O roli syfonu w przestrzeni umywalkowej przypominamy sobie zwykle, gdy ulegnie awarii. Tymczasem, ten niepozorny element decyduje o komforcie użytkowania łazienkowego wnętrza. Dlatego ważne jest, by wybrać rozwiązanie trwałe i proste w utrzymaniu.

Główną funkcją syfonu jest odprowadzenie wody z odpływu umywalki do kanalizacji. Pełniąc rolę zamknięcia wodnego, urządzenie uniemożliwia również przedostanie się do wnętrza gazów gromadzących się w instalacji. Zatrzymuje nieprzyjemne zapachy dzięki obecnej w nim wodzie. Kwestią decydującą o niezawodności syfonu jest dopasowanie go do rodzaju umywalki. Determinuje ona wysokość montażu i sposób mocowania urządzenia. Pod uwagę warto wziąć również trwałość materiału wykorzystanego w produkcji i kształt elementu. Które spośród dostępnych na rynku rozwiązań zapewniają komfort użytkowania i wpiszą się w stylistykę łazienki?

Zobacz także: Osady i kamień w kuchni i łazience. Naturalne metody na pozbycie się ich

Jaki syfon - butelkowy, rurowy czy niestandardowy?

Oprócz kwestii estetycznych, kształt syfonu ma niebagatelny wpływ na jego funkcjonalność. Powszechnie stosowane są dwa rodzaje urządzenia: pionowy model butelkowy oraz rurowy model o konstrukcji poziomej.

Syfon butelkowy to zbiornik na wodę, umiejscowiony w jego dolnej części. Dzięki swojej podłużnej, smukłej i zwartej budowie idealnie sprawdzi się w małych łazienkach. Niestety trzeba je dosyć częśto czyścić więc powinny być zamontowane w miejscu łatwodostępnym. Syfon rurowy ma kształt litery U. Do jego zalet należy wysoka wydajność odprowadzania wody, solidna konstrukcja i zdolność samoczyszczenia. W jego konstrukcji brak punktów, w których mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia. Jest możliwość wyboru modelu syfonu niestandardowego, który jest dopasowany do kształtu umywalki, np. modele umywalek dla osób niepełnosprawnych lub poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Z tworzywa czy mosiądzu?

Kwestia materiału, jaki wykorzystano w procesie produkcji syfonu ma znaczący wpływ na bezawaryjność i trwałość instalacji. Popularnie stosowane są tworzywa PCV i mosiądz. Modele wykonane z pierwszego materiału cechuje niższa cena i stosunkowo lżejsza konstrukcja. Wbrew pozorom tego typu syfony nie są nietrwałe. PCV jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i negatywne efekty długotrwałego kontaktu z wodą. Wątpliwości budzi jednak aspekt estetyczny, co często skutkuje w zabudowaniu elementu postumentem lub szafką podumywalkową. Wśród zalet syfonów mosiężnych wyróżnia się natomiast elegancka stylistyka. Dzięki chromowanym wykończeniom, mogą one pełnić rolę dekoracyjną, np. przy umywalkach montowanych na blatach. Zastosowanie dodatkowej powłoki ochronnej wpływa również na trwałość urządzenia i zminimalizowanie ryzyka awarii podczas eksploatacji.

Dowiedz się więcej: Czy podwieszane w.c. to dobre rozwiązanie?

Montaż krok po kroku

Zakup syfonu dopasowanego do modelu umywalki znaczne ułatwia proces montażu.
– Prace rozpoczynamy od umieszczenia rozety maskującej na podłączeniu do kanalizacji. Następnie, element zabezpieczony uszczelką, mocujemy do otworu ściennego – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Drugi koniec podłączenia dokręcamy do zbiornika syfonu. Ten punkt również wymaga zastosowania uszczelki. Kolejnym krokiem jest przykręcenie do zbiornika elementu łączącego go z odpływem umywalki – dodaje ekspert. Na koniec, ustawiamy syfon w pozycji pionowej i przykręcamy gwint do ujścia sanitariatu. Otwieramy przepływ wody i sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń. Jeśli w którymś punkcie pojawi się przeciek, należy dokręcić zespolenie aż do wyczuwalnego oporu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Zdjęcia: rys. Jacek Trembecki

Polecamy Ci również

Zobacz także