Świetlik w łazience

Światło naturalne jest najzdrowsze i najtańsze. Jednak nie do każdej łazienki może dotrzeć, ponieważ zdarza się, że montaż okna w tym pomieszczeniu jest niemożliwy. Rozwiązaniem jest świetlik tunelowy.

świetlikPrzez świetliki tunelowe (rurowe) do łazienki wpada przez cały dzień naturalne światło, które rozjaśnia wnętrze, wpływa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, a także pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Świetlik tunelowy może być również wykorzystywany wieczorami oraz w nocy, jeśli zainstaluje się w nim oprawę oświetleniową, którą spełnia funkcję lampy. Świetlik dostarcza rozproszone światło nie nagrzewając łazienki latem i nie powodując utraty ciepła zimą.

Zasada działania
Świetliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy łazienka znajduje się na poddaszu, czy na parterze – można je zastosować
wświetlik dachowypewnej odległości od doświetlanego pomieszczenia. Jest jeden warunek: musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.
Zasada działania świetlików tunelowych jest prosta: część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W łazience na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.
Tunel może być sztywny lub giętki. Pierwszy stosujemy, gdy odległość między dachem a łazienką wynosi mniej niż 2 metry lub gdy nie ma możliwości poprowadzenia prostego tunelu, np. występują przeszkody. Jeśli tunel musi być długi, lepiej wybrać ten ze sztywnych elementów, ponieważ może on doświetlić nawet 16 m² (w zależności od średnicy rury) i ze względu na brak załamań światła jest efektywniejszy niż elastyczny.

oświetlenie w łazienceoświetlenie łazienkowe

Montaż
Instalacja świetlika jest prosta, podobna do sposobu montażu okna do poddaszy. Nie wymaga przeprowadzenia jakichkolwiek zmian w konstrukcji dachu ani specjalnych prac wykończeniowych, dlatego można zainstalować go na dowolnym etapie budowy domu, również podczas remontu łazienki (wymaga to wprawdzie zdemontowania pokrycia, ale przy tak niewielkiej powierzchni nie jest to trudne).
Jeśli świetlik jest montowany podczas budowy domu, jego instalacja może odbywać się w dwóch etapach. Pierwszy – na etapie układania pokrycia instaluje się element dachowy świetlika. Drugi – przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego odbywa się podczas ocieplania dachu oraz -wykonywania sufitów podwieszanych.
Czas potrzebny, aby zamontować świetlik waha się od 2 do 5 godzin, w zależności od sprawności ekipy.

Zasady montażu:

  • kopułę świetlika powinno umieszczać się na najbardziej nasłonecznionej części dachu (część południowa), unikając miejsc zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budynki;
  • długość i sposób wygięcia tunelu wpływa na efektywność doświetlenia – im krótszy i zamontowany w linii prostej, tym więcej dostarczy światła;
  • najlepiej montować tunel między krokwiami w linii prostej, kierując go na stronę południową;
  • rekomendowany kąt nachylenia dachu: 15-60º – pokrycia profilowane (dachówka falista, blacha trapezowa); 35-60º – pokrycia płaskie (blacha arkuszowa, dachówka bitumiczna);
  • element wewnętrzny świetlika należy montować w poziomych sufitach; nie zaleca się montowania go na skośnych powierzchniach.

łazienka ze sztucznym oświetleniemświetlik w łazience

Konserwacja

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl są pokryte powłoką łatwo zmywalną i wystarczy silniejszy deszcz, aby były czyste, natomiast kołnierz zintegrowany z ramą w ogóle nie wymaga konserwacji.
Tunel światłonośny nie wymaga czyszczenia, a zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka. Jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu, można go łatwo zdemontować i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia. Część rozpraszacza znajdującą się od strony pomieszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Oceń artykuł
3,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Szot

Zdjęcia: Fakro, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także