Suszarki bębnowe - amerykański sen w polskim domu

Suszarki bębnowe - amerykański sen w polskim domu

Kojarzycie z filmów amerykańskie pralnie, z których wychodzą zadowoleni mieszkańcy z czystą i suchą bielizną? To zasługa suszarek bębnowych, tak popularnych za oceanem, a u nas zupełnie niedocenianych. Ci, którzy zetknęli się z tymi urządzeniami, mogli usłyszeć, że suszarki pożerają dużo prądu, niszczą ubrania i zajmują dużo miejsca.  Czy to prawda?

pralnia w domu

Segment dużego AGD, w tym suszarek bębnowych nie omija rewolucja technologiczna. Tym, z czym mierzą się producenci sprzętu jest ograniczanie zużycia energii, wraz ze zwiększaniem funkcjonalności. To oczywiste, że gdy dokładamy kolejne urządzenie zasilane prądem, zauważymy wzrost na rachunku, jednak wybierając energooszczędne klasy, nie odczujemy dużego obciążenia swojego budżetu domowego.  Klasa A+++ to najoszczędniejsze rozwiązanie wśród suszarek.

Jak działa suszarka bębnowa?

Suszarka przypomina wyglądem pralkę i jest zbudowana z podobnych elementów. Posiada obracający się bęben, do którego wrzucamy mokre ubrania i panel sterowania, który pozwala nam wybrać odpowiedni program suszenia. Suszarki i pralko-suszarki mogą być wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy, ładowane od przodu lub od góry oraz kondensacyjne lub ewakuacyjne (wywiewowe). Urządzenia ewakuacyjne wymagają podłączenia do otworu wentylacyjnego, przez który oddawana jest para wodna z mokrych ubrań. To rzadziej wykorzystywane rozwiązanie, ponieważ wymaga dostępu do wentylacji. Popularniejsze są modele kondensacyjne. Posiadają specjalny zbiornik na wodę pochodzącą z suszonych ubrań, który opróżniamy ręcznie lub automatycznie.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Ładowność to jeden z podstawowych parametrów. Mówi o tym, ile kg prania można wysuszyć w jednym cyklu. Najczęściej jest to od 4 kg do nawet 9 kg. Warto wybierać te, najbardziej pojemne. Pamiętajmy, że mówimy o mokrym praniu, które waży więcej niż zwykły wsad do pralki. 
W urządzeniach kondensacyjnych, które nie posiadają automatycznego odprowadzania wody do sieci wodno-kanalizacyjnej, ważna jest także pojemność zbiornika na wodę i wskaźnik zapełnienia. Przeważnie jest to 3-4 litry.
Nie bez znaczenia jest też ilość i rodzaj programów suszenia oraz czas pracy przy jednym cyklu. Suszenie przy pełnym wsadzie w zależności od modelu trwa od około 1,5h do 2h. W większości urządzeń znajdziemy kilka lub kilkanaście programów, podzielonych ze względu na rodzaj materiału i wielkość wsadu. Przydatną funkcję jest odświeżanie garderoby bez konieczności prania, a także funkcja typu „szósty zmysł”, która sama dopasowuje czas pracy suszarki, w zależności od obciążenia. Niektórzy producenci obiecują też minimum zagnieceń do takiego stopnia, że większość materiałów nie wymaga prasowania.
Jeszcze bardziej praktycznym elementem, który warto sprawdzić przed zakupem jest poziom hałasu. Nie ma co ukrywać, suszarki pracują głośniej niż pralki, czy zmywarki. Guziki, suwaki i inne twarde elementy uderzają o ściany dużego bębna. Dla mało odpornych przyda się opcja opóźnionego startu. Aby uniknąć hałasu można nastawić suszarkę przed wyjściem do pracy, na uczelnię, zakupy czy spacer i problem z głowy.
Aby utrzymać suszarkę w dobrym stanie, trzeba ją regularnie oczyszczać. Alternatywą bywają funkcje filtrujące i samooczyszczające, które pozwalają na szybkie pozbycie się kłaczków i nitek pochodzących z suszonych ubrań, które mogłyby zapychać urządzenie.

Dla kogo suszarka bębnowa?

Zacznijmy od tego, czy potrzebujemy suszarki we własnym domu. Jeśli nie posiadamy balkonu, ogrodu, ani wolnego miejsca w pokoju na rozstawienie suszarki pokojowej – warto się zastanowić. Podobnie, gdy jesteśmy rodzicami niemowląt lub tworzymy dużą rodzinę. Te wszystkie grupy z pewnością pokochają suszarki bębnowe.
Po zakończeniu prania, przerzucamy wszystko do suszarki, nastawiamy program bez zagnieceń i po około 2 godzinach wkładamy odzież do szafy. Brzmi jak sen? Jeśli tylko dysponujemy miejscem w łazience, żaden problem, by stał się jawą.
Suszarki charakteryzują się podobnymi wymiarami, co pralki – są więc duże. Zaletą jest natomiast fakt, że z reguły sprzedawane z kompletem zaczepów, umożliwiających postawienie suszarki właśnie na pralce. Jeśli mamy możliwość postawienia jednej na drugiej, problem z głowy!

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także