Suszarka czy pralko-suszarka?

Suszarka czy pralko-suszarka?

Tradycyjne suszenie bielizny sprawia zwykle wiele kłopotów.  Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie możemy jej rozwiesić na balkonie czy tarasie. Pomyślmy więc o urządzeniu, które skutecznie wysuszy naszą odzież, pościel, czy ręczniki. Pozostaje pytanie - suszarka, czy pralko-suszarka?

2 w 1 czyli pralko-suszarka2 w 1 czyli pralko-suszarka

Pralka i suszarka zamknięta w jednym urządzeniu to niewątpliwie oszczędność miejsca. Jej wymiary wynoszą zazwyczaj 85 x 60 x 60 cm (nieraz spotykane są płytsze). Bęben ma zwykle ładowność pięciu kilogramów, choć bywają także urządzenia cztero- lub siedmiokilogramowe. Trzeba jednak pamiętać, że w pralko-suszarce można wysuszyć jednorazowo tylko połowę ładunku, czyli około dwa i pół kilograma – przy standardowej pojemności bębna. Suszenie trzeba więc zwykle rozłożyć na dwie tury. Oszczędność miejsca to chyba jedyny atut pralko-suszarek. Ich użytkownicy częściej wskazują na wady: suszenie w dwóch turach jest uciążliwe i czasochłonne. Pralko-suszarki nie suszą bielizny w stu procentach, trzeba ją więc dosuszać w sposób tradycyjny lub decydując się na drugi cykl suszenia – co pociąga za sobą dodatkowe koszty i stratę czasu. A poza tym awaria pralki pociąga zwykle za sobą awarię suszarki i na odwrót. Jako rozwiązanie bardziej skuteczne, użytkownicy sugerują zwykle oddzielną suszarkę elektryczną.

Kondensacyjna czy ewakuacyjna?

Jeśli nasz wybór padł na oddzielną, wolnostojącą suszarkę, przed nami kolejne trudne zagadnienie. Kondensacyjna czy ewakuacyjna?

Kondensacyjna. Jak sama nazwa wskazuje, suszenie w tym przypadku związane jest z procesem kondensacji – czyli skraplania wody. Jak to działa? System grzałek wytwarza wysoką temperaturę przy jednoczesnym wirowaniu bębna.temperatura prania Wydobywająca się z ubrań wilgoć, przetwarzana jest w parę wodną, a ta zostaje odprowadzona do specjalnego pojemnika, w którym gromadzi się w postaci cieczy (wody). Naczynie należy regularnie opróżniać. Takie rozwiązanie nie wymaga więc podłączania urządzenia do kanalizacji czy wentylacji. To najpopularniejszy rodzaj suszarek na rynku. Ich wybór jest też największy.

Ewakuacyjna (nazywana tez wywiewową). Do suszenia wykorzystuje powietrze z otoczenia, w którym się znajduje. Para wodna powstała w procesie suszenia, odprowadzana jest na zewnątrz specjalnym przewodem, sprzedawanym zazwyczaj w komplecie z suszarką. Małe pomieszczenia wymagają dodatkowo podłączenia suszarki do przewodów wentylacyjnych.

Użytkownicy suszarek wskazują zwykle na kondensacyjne, jako łatwiejsze w montażu i obsłudze. Jeśli opróżnianie zbiornika z wodą po każdym suszeniu wydaje się uciążliwe, można podłączyć ją do kanalizacji za pomocą specjalnego przewodu.

Co potrafi suszarka?

Standardowo suszarki zaopatrzone są w dwa podstawowe  programy suszenia: do tkanin bawełnianych i syntetycznych oraz dwie opcje: suszenie kompletne - „do szafy” (eliminuje konieczność prasowania) oraz skrócone „do prasowania” (lekko wilgotne rzeczy łatwiej wyprasować). Producenci oferują także dodatkowe funkcje np. odświeżanie (bez konieczności prania) lub „do magla” (skrócenie czasu suszenia, przy większej mocy grzewczej).

funkcja suszeniaTajniki suszenia

Niektóre urządzenia zaopatrzone są w elektroniczne sterowanie czasu suszenia. Dzięki czujnikowi wilgotności, w chwili gdy bielizna jest sucha, urządzenie wyłącza się. W suszarkach bez sterowania elektronicznego, czas suszenia określa sam użytkownik. Producenci podają jak go zaprogramować według wagi i rodzaju suszonych tkanin. Niektóre modele suszarek wyposażone są w sygnał dźwiękowy końca suszenia.

System redukcji zagnieceń polega na wdmuchiwaniu do bębna zimnego powietrza po zakończeniu cyklu suszenia. W tym czasie bęben obraca się w krótkich odstępach czasu, przez około pół godziny.  Inne rozwiązanie polega na przedmuchiwaniu wilgotnym powietrzem bielizny w trakcie suszenia.

Czy suszenie jest drogie?

To zależy. Im lepiej odwirowana bielizna w pralce, tym koszt jej suszenia mniejszy. Obroty niższe od 800 znacznie podbijają jego cenę. Informacje na temat zużycia energii dla procesu suszenia „do szafy” lub „do prasowania”, znajdziemy na etykiecie urządzenia o tej funkcji. Nie zawsze jednak można określić obroty, przy których bielizna została odwirowana. Orientacyjnie można przyjąć, że zużycie energii do kompletnego suszenia prania odwirowanego przy 800 obr./min wynosi około 3,5 kWh, a całkowity koszt suszenia – 1,365 zł (koszt 1 kWh to 0,39 zł, czas suszenia około 100 minut).

pralko-suszarkaPraktyczne rady

  • Suszarkę można usytuować na pralce przy pomocy specjalnego łącznika. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce.
  • Aby uniknąć przykrych niespodzianek, lepiej sprawdzić na metce, czy ubranie nadaje się do suszenia w elektrycznej suszarce.
  • Wielu producentów dołącza do suszarki specjalny kosz, przeznaczony do suszenia tkanin delikatnych. Kosz chroni je przed zniszczeniem. Można w nim suszyć buty, zapobiegając obijaniu się ich o ścianki bębna.
Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Siemens, Miele

Polecamy Ci również

Zobacz także