Storczyk w łazience: jak go pielęgnować

0
Storczyk w łazience
Storczyki są roślinami, które charakteryzują się raczej niezbyt dużymi wymaganiami świetlnymi dlatego można z powodzeniem postawić w łazience.

Storczyki to rośliny w naturze rosnące w wilgotnych lasach równikowych - łazienka jest więc dobrym dla nich pomieszczeniem. Storczyki pięknie ją dekorują.

Storczyki są wyjątkowo dekoracyjne. Jeśli poznamy ich potrzeby i będziemy w ich uprawie stosować kilka prostych zasad, storczyki w łazience będą kwitły długo i obficie.

Światło dla storczyków

Storczyki są roślinami, które charakteryzują się raczej niezbyt dużymi wymaganiami świetlnymi. Jeśli w łazience jest okno, najlepiej sprawdzi się to od strony wschodniej lub zachodniej. Wtedy dostarczymy roślinie optymalną ilość światła, jednocześnie nie narażając jej na zbyt duże nasłonecznienie. Zbyt duża ilość światła może grozić poparzeniem słonecznym storczyka. Należy zwrócić uwagę na kondycję liści - jeśli pojawiają się na nich czarne plamki, oznacza to, że roślina potrzebuje mniej słońca i trzeba przestawić ją w bardziej zacienione miejsce.

Warto przeczytać: Jakie rośliny nadają się do łazienki

O zapotrzebowaniu storczyków na światło świadczy wygląd ich liści. Jeśli kupiony kwiat ma ciemnozielone liście, znaczy to, że będzie potrzebować niewiele światła. Jeśli zaś liście ma koloru szarozielonego, powinniśmy postawić go w miejscu, gdzie ilość światła będzie większa.

Kolor liści zmienia się, jeśli roślina nie dostaje odpowiedniej ilości światła. Jeśli liście żółkną, storczyk ma za dużo światła. Jeśli natomiast liście ciemnieją, roślina nie rośnie oznacza to, że dostaje zbyt mało światła. Odpowiednio naświetlona roślina ma liście średniozielone, a ich powierzchnia jest błyszcząca.

Storczyk lubi ciepło

Storczyki są roślinami pochodzącymi z klimatu ciepłego i wilgotnego, więc zakres temperatur, w jakich czują się dobrze waha się między 13ºC
a 32ºC. W rodzinie storczyków są jednak grupy o różnych preferencjach temperaturowych. Zimnolubne rodzaje, takie jak Cymbidium, Odontoglossum, Masdevallia preferują niższe temperatury w zakresie 16-21ºC. Średnie temperatury (między 18-24ºC w dzień, a 13-16ºC w nocy) wolą rośliny z grup Paphiopedilum, Cattleya i Oncidium. Ciepłolubne rodzaje, takie jak Phalaenopsis, Dendrobium oraz Vanda  najlepiej rosną, gdy temperatura w dzień waha się między 21ºC a 29ºC, a w nocy nie schodzi poniżej 18ºC.
Storczyki wymagają niższej temperatury w nocy. Bardzo ważne jest zapewnienie im różnicy między dniem a nocą, wynoszącej między 3 a 6ºC.

Wilgotność w łazience

Wilgotność w łazience sprzyja uprawie storczyków. W naturze są one regularnie zwilżane przez deszcze. Najbardziej optymalna wilgotność dla storczyków to 50-60%. Pamiętajmy, że storczyków nie powinno się spryskiwać wodą - daje to tylko krótkotrwałe zwiększenie wilgotności. Spryskiwanie może także powodować zaleganie wody w stożkach wzrostu lub przy nasadzie liści. Tworzą się tam wtedy idealne warunki do rozwoju zgnilizny bakteryjnej, która może doprowadzić nawet śmierci rośliny.

Jak podlewać storczyki

Ważną zasadą jest, aby między jednym a drugim podlewaniem podłoże dobrze przeschło. Ciekawostką jest, że storczyki dobrze jest podlewać rano lub też przed południem, tak aby roślina zdążyła obeschnąć przed nocą. Ważna jest też jakość wody do podlewanie kwiatów.

Powinna być ona miękka, lekko kwaśna (pH 4,5-6,0) oraz lekko zasolona. Najlepiej nadaje się do tego woda z filtra z odwróconej osmozy lub też woda destylowana. Można też podlewać storczyki wodą deszczową lub śniegową. Jeśli nie mamy innego wyjścia i musimy użyć wody z wodociągu, powinniśmy ją najpierw przegotować i pozostawić na kilka dni. Pamiętajmy, że zbyt obfite podlewanie może roślinie bardziej zaszkodzić niż lekkie jej przesuszenie.

Polecamy poradnikJak pielęgnować storczyki: jakie podłoże i doniczkęwybrać 

Podłoże dla storczyka

Jest kluczem do sukcesu w uprawie storczyków. Do uprawy tych roślin nie nadaje się tradycyjna gleba do roślin doniczkowych, ponieważ jej konsystencja nie pozwala swobodnie przechodzić powietrzu. Podłoże powinno charakteryzować się: trwałą strukturą, porowatością zapewniającą przepływ powietrza, dobrą przepuszczalnością z jednoczesnym zatrzymywaniem soli mineralnych i wody, stałym, lekko kwaśnym odczynem (pH 4,5-6,0).

 

Oceń artykuł
4,18 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Miśkiewicz

Źródło: DLH Poland, E-lotari.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także