Stelaże podtynkowe umożliwiają praktyczny i estetyczny montaż urządzeń sanitarnych
w łazience.

Zastosowanie systemów podtynkowych
Stelaże podtynkowe dają możliwość montażu urządzeń sanitarnych zarówno przy ścianach murowanych, jak i lekkich ściankach działowych. Umożliwiają podwieszenie nad ziemią łazienkowej ceramiki sanitarnej - miski ustępowej, bidetu, umywalki, pisuaru, a także różnego rodzaju uchwytów ułatwiających korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym. Systemy podtynkowe pozwalają na ukrycie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym także spłukujących. Widoczne pozostają jedynie przyciski spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie wersjach. Podwieszone urządzenia sanitarne sprawiają wrażenie lekkich, co wpływa na aranżację łazienki. Ponadto stelaże podtynkowe ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości. Wygodne jest zwłaszcza mycie podłogi, której powierzchnia nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.
Stelaże podtynkowe - rodzaje
Na rynku dostępne są:
- stelaże podtynkowe do zabudowy suchej (lekkiej),
- stelaże podtynkowe do zabudowy mokrej (ciężkiej).
Stelaże podtynkowe do zabudowy suchej
Są to konstrukcje najbardziej popularne - prace instalacyjne są stosunkowo proste i zajmują niewiele czasu. Kupując stelaż podtynkowy, upewnijmy się, czy ma on wymagane atesty, świadczące o wykonaniu zgodnie z obowiązującymi normami - stelaż musi przecież utrzymać niemały ciężar sanitariatu, a dodatkowo (w przypadku stelaża WC) - ciężar użytkownika. Przyjmuje się ogólnie, że na miskę ustępową przypadać może maksymalne obciążenie 400 kg, zaś w przypadku umywalki 150 kg.
Solidny stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej powinien być wyposażony w przynajmniej cztery punkty mocujące, aby dwa z nich mogły posłużyć do przytwierdzenia go do ściany, a dwa pozostałe do podłogi. Ramy stalowe muszą być solidne i wytrzymałe, a świadczyć może o tym długość gwarancji, jaką otrzymujemy od producenta.
Montaż stelaża do zabudowy suchej
Przed rozpoczęciem prac montażowych zaleca się dokonanie dokładnych i precyzyjnych pomiarów. Pozwala to bowiem uniknąć błędów konstrukcyjnych i późniejszego dyskomfortu w czasie użytkowania konkretnych sanitariatów i uchwytów. Jako wymiary standardowe, mierzone od podłogi do górnej krawędzi ceramiki przyjmuje się:
- 40 cm lub 46 cm w przypadku osób niepełnosprawnych - dla miski ustępowej
- 85 cm lub 80 cm w przypadku osób niepełnosprawnych - dla umywalki
- 65 cm - dla pisuaru
- 85 cm - dla uchwytów.
W czasie przeprowadzania prac montażowych należy zwracać uwagę na prawidłowe przyłączenie zarówno odpływu kanalizacyjnego, jak i dopływu wody bieżącej. Do obudowy stelaża podtynkowego można zastosować tradycyjne płyty kartonowo-gipsowe. Jednakże w pomieszczeniach o znacznym zawilgoceniu, a do takich należy właśnie łazienka zalecane są specjalne płyty gipsowo-kartonowe odporne na wilgoć występujące w charakterystycznym kolorze zielonym.
Co prawda stelaże podtynkowe mają regulację (w pionie i poziomie) przystosowującą je do połączenia z ceramiką łazienkową. Specjaliści jednak są zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest kompletowanie sprzętów tego samego producenta. Są one wówczas w pełni kompatybilne.
Stelaże do zabudowy mokrej
Są mało popularne. Występują w sklepach jedynie w czterech wersjach podstawowych i mogą służyć do zamontowania miski ustępowej, umywalki, bidetu i pisuaru. Niechętnie wykorzystywane, ponieważ prace montażowe przebiegają w ich przypadku w sposób dość skomplikowany. Ściana,
na której są mocowane musi mieć odpowiednią nośność i wytrzymałość. Dodatkowo wymagają obudowania materiałami ciężkimi, takimi jak np. cegła.
irena.pak
wszystko pięknie, ale co jeśli zdarzy się jakaś awaria? Totalna demolka w łazience...
24bud
To właśnie największy minus tego typu rozwiązania,ale na wszystko znajdzie się sposób i wystarczy zamieścić takie stelaze w dobrym miejscu,wtedy nie będzie żadnego problemu na wypadek awarii.
luiluui4
Ja proponuję solidne stelaże podtynkowe Roca http://www.roca.pl/strona-stelaz-roca-u ... ochod!/268
Janusz321
Ja mam zestaw podtynkowy z Delfina i jestem zadowolony, zaoszczędzona przestrzeń i też lepiej wygląda
Simon70
Janusz, a czy ten zestaw był drogi ? bo zastanawiam się nad grzejnikami tej firmy, i ceny są przystępne, ale nie wiem czy taka zasada odnosi się do wszystkich rzeczy tej firmy.
malyduzyremont
Awarie zdarzają się rzadko, a efekt jest non stop http://www.malyduzyremont.pl/p/galeria.html
Janusz321
nie ten zestaw podtynkowy nie był drogi powiem ci, aż się zdziwiłem pozdrawiam i polecam
KrzysiekKa
ja też mam taki zestaw i sobie chwalę http://www.grupa-sbs.pl/upload/download ... 7b08e35d48
janekk45
irena.pak własnie dlatego warto decydować się na stelaże, które mają długą gwarancję, np Roca aż 10lat
Kamil654321
To prawda, są to produkty na długie lata, więc nie ma co na nich oszczędzać.
TuchMary
Ja mam stelaż z Koło. Działa bez przerwy od 6 lat. Zamontowany jest w łazience dostępnej dla wszystkich domowników (4 osoby) i gości.
_____________________________
http://hydrauliklublin.pl
ceramika design
Taka uwaga na marginesie : bardzo ładna mozaika na ścianie
Ina Łazienkowska
Ja polecam stelaże firmy Geberit chociażby z tego względu, że w Polsce sprzedawane są od połowy lat 90-siątych. Stelaże firmy Geberit świetnie sprawdziły się w naszych łazienkach. Firmy specjalizujące sie w ceramice (Roca, Koło itp.) wprowadziły stelaże do oferty 3-5 lat temu. Więc żaden nie przeżył jeszcze pełnego okresu użytkowania łazienki, od remontu do remontu. (w Polsce to ok. 15 lat)
marek2324
Oprócz Geberita z produktów renomowanych firm niemieckich jest jeszcze Sanit. Stelaże podtynkowe Sanit pojawiły się też w latach 90. Geberit zabrał większą część rynku ale Sanit jest ciągle dostępny w Polsce. Jakość niemiecka a cena dużo niższa niż Geberit czy Grohe.
Produkują też model narożny stelaża na którym można zaoszczędzic sporo kasy bez obniżania standardu. Ja polecam Sanity, do tego duży wybór przycisków spłukujących.
Tu jest jest sporo Sanita http://lazienkatop.pl/wyposazenie-lazienki-stelaze-podtynkowe-c-1_89.html
-_- greg
Viega (made in germany)
jak by ktoś szukał czegoś nie oklepanego
http://www.viega.pl/katalog/pl_PL/T5_PIytki_uruchamiajace_spIukiwanie_w_WC_i/PIytki_uruchamiajace_do_WC/PIytki_uruchamiajace_sensitive_z_funkcja_Viega/20058.html
Dla zatroskanych awaryjnością:
zamontowany system zgodnie ze sztuką nie sprawi niespodzianki w postaci awarii i remontu zabudowy/ściany.
Tylko niedokładność lub jakieś kombinacje instalatora, mogą to spowodować.
duszek87
Stelaże Roca są chyba najbardziej wytrzymałe na rynku. Wieszali na nich Fiata 500! i nic się nie stało
-_- greg
Stelaże Roca są chyba najbardziej wytrzymałe na rynku. Wieszali na nich Fiata 500! i nic się nie stało
Takie show to zwykła i tania szopka marketingowa producenta.
Absolutnie nie jest istotna dla normalnego użytkownika.
Do domowego jak i publicznego użytku wszystkie markowe stelaże są wystarczająco wytrzymałe.
sweetlou
osobiście polecam stelaż podtynkowy firmy SZELDAR
zakupiliśmy razem z mężem kilka lat temu i do tej pory wszystko działa jak należy
ale odnośnie ewentualnych awarii, nie trzeba wszystkiego niszczyć, dostęp jest bardzo łatwy poprzez zdjęcie płytki przyciskowej
w dodatku produkt w pełni POLSKI
także polecam
gumis82
ja kupowałam stelaż podtynkowy na kkpol.com, jak szukałam stelaża kierowałam się opiniami innych oraz poradziłam się kilku fachowców, oni polecili mi stelaż firmy KKPOL
rafmix
Również mogę z czystym sumieniem polecić stelaże firmy Sanit. Jest to tańsza alternatywa dla Geberita, a są to produkty bardzo wysokiej jakości. Jest nawet filmik który pokazuje zasadę działania takiego rozwiązania oraz jak przebiega montaż. Warto się zapoznać
https://youtu.be/yCvN81CAEws
A tutaj macie sklep internetowy autoryzowanego odbiorcy Sanit
twist
Stelaży pojedynczych i całych zestawów Ci u nas na rynku dostatek
Ja przy remoncie swojej łazienki wybrałem stelaż od Grupy Armatura, bo akurat były w promocji i jestem zadowolony z wyboru, bo jest solidny i problemów z montażem ekipa nie miała żadnych.
Mam zamontowany ten pierwszy na zdjęciu:
Kayac
Geberit robi części zamienne dostępne do stelaży np 20 letnich. Po drugie można praktycznie wymienić wszystkie bebechy bez kucia płytek. Mam 11 rok i jest super. Koniecznie sprawdź przyciski i ich ceny wcześniej!
Co do Grohe - nie wiem, nie mam zdania.
Jeśli chodzi o samą ceramikę, polecam firmę Rea. Mają produklty bardzo dobrej jakości w stosunku do ceny. Zarówno jeśli chodzi o wc podwieszane, jak i brodziki.
https://tutumi.pl/picture/origxorig/filters:quality(80)/f6688d56ae950005adea18ea8590d33c