Stelaże podtynkowe

Stelaże podtynkowe

Stelaże podtynkowe umożliwiają praktyczny i estetyczny montaż urządzeń sanitarnych
w łazience.

aranżacja łazienki - stelaże podtynkowe

Zastosowanie systemów podtynkowych

Stelaże podtynkowe dają możliwość montażu urządzeń sanitarnych zarówno przy ścianach murowanych, jak i lekkich ściankach działowych. Umożliwiają podwieszenie nad ziemią łazienkowej ceramiki sanitarnej - miski ustępowej, bidetu, umywalki, pisuaru, a także różnego rodzaju uchwytów ułatwiających korzystanie z łazienki osobom niepełnosprawnym. Systemy podtynkowe pozwalają na ukrycie wszelkich instalacji, elementów mocujących, w tym także spłukujących. Widoczne pozostają jedynie przyciski spłukujące do WC, które obecnie produkowane są w eleganckich stylistycznie wersjach. Podwieszone urządzenia sanitarne sprawiają wrażenie lekkich, co wpływa na aranżację łazienki. Ponadto stelaże podtynkowe ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości. Wygodne jest zwłaszcza mycie podłogi, której powierzchnia nie jest ograniczona urządzeniami sanitarnymi.

łazienka dla niepełnosprawnychstależ podtynkowy WC

Stelaże podtynkowe - rodzaje

Na rynku dostępne są:

  • stelaże podtynkowe do zabudowy suchej (lekkiej),
  • stelaże podtynkowe do zabudowy mokrej (ciężkiej).

Stelaże podtynkowe do zabudowy suchej

Są to konstrukcje najbardziej popularne - prace instalacyjne są stosunkowo proste i zajmują niewiele czasu. Kupując stelaż podtynkowy, upewnijmy się, czy ma on wymagane atesty, świadczące o wykonaniu zgodnie z obowiązującymi normami - stelaż musi przecież utrzymać niemały ciężar sanitariatu, a dodatkowo (w przypadku stelaża WC) - ciężar użytkownika. Przyjmuje się ogólnie, że na miskę ustępową przypadać może maksymalne obciążenie 400 kg, zaś w przypadku umywalki  150 kg.

stelaż podtynkowystelaże podtynkowe

Solidny stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej powinien być wyposażony w przynajmniej cztery punkty mocujące, aby dwa z nich mogły posłużyć do przytwierdzenia go do ściany, a dwa pozostałe do podłogi. Ramy stalowe muszą być solidne i wytrzymałe, a świadczyć może o tym długość gwarancji, jaką otrzymujemy od producenta.

Montaż stelaża do zabudowy suchej

Przed rozpoczęciem prac montażowych zaleca się dokonanie dokładnych i precyzyjnych pomiarów. Pozwala to bowiem uniknąć błędów konstrukcyjnych i późniejszego dyskomfortu w czasie użytkowania konkretnych sanitariatów i uchwytów. Jako wymiary standardowe, mierzone od podłogi do górnej krawędzi ceramiki przyjmuje się:

  • 40 cm lub 46 cm w przypadku osób niepełnosprawnych - dla miski ustępowej
  • 85 cm lub 80 cm w przypadku osób niepełnosprawnych - dla umywalki
  • 65 cm - dla pisuaru
  • 85 cm - dla uchwytów.

W czasie przeprowadzania prac montażowych należy zwracać uwagę na prawidłowe przyłączenie zarówno odpływu kanalizacyjnego, jak i dopływu wody bieżącej. Do obudowy stelaża podtynkowego można zastosować tradycyjne płyty kartonowo-gipsowe. Jednakże w pomieszczeniach o znacznym zawilgoceniu, a do takich należy właśnie łazienka zalecane są specjalne płyty gipsowo-kartonowe odporne na wilgoć występujące w charakterystycznym kolorze zielonym.

stelaż podtynkowystelaż podtynkowystelaże podtynkowe

Co prawda stelaże podtynkowe mają regulację (w pionie i poziomie) przystosowującą je do połączenia z ceramiką łazienkową. Specjaliści jednak są zdania, że najlepszym rozwiązaniem jest kompletowanie sprzętów tego samego producenta. Są one wówczas w pełni kompatybilne.

Stelaże do zabudowy mokrej

Są mało popularne. Występują w sklepach jedynie w czterech wersjach podstawowych i mogą służyć do zamontowania miski ustępowej, umywalki, bidetu i pisuaru. Niechętnie wykorzystywane, ponieważ prace montażowe przebiegają w ich przypadku w sposób dość skomplikowany. Ściana,
na której są mocowane musi mieć odpowiednią nośność i wytrzymałość. Dodatkowo wymagają obudowania materiałami ciężkimi, takimi jak np. cegła.

Oceń artykuł
4,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jarosz

Zdjęcia: Geberit, Sanitec Koło, Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także