Sposoby na małą łazienkę

Aranżacja małej łazienki jest dużym wyzwaniem dla osoby, która ją urządza. Sprawdź,
co zrobić, by nawet mała łazienka wydawała się większa niż wskazuje na to jej metraż.

W małej łazience liczy się każdy centymetr, dlatego dobrze przemyśl rozplanowanie przestrzeni. Powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale być również funkcjonalna.  Nawet bardzo mała łazienka może być wygodna. Wszystko zależy oczywiście od odpowiedniej aranżacji.

mała łazienka aranżacja małej łazienki

Sztuka kompromisu
Odwiecznym dylematem jest zmieszczenie wszystkich potrzebnych sprzętów i urządzeń sanitarnych oraz optyczne powiększenie wnętrza. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów i do swojej oferty wprowadzają urządzenia sanitarne w pomniejszonych rozmiarach.
Bardzo prawdopodobne, że w niewielkiej łazience nie zmieścisz jednocześnie wanny i kabiny prysznicowej, a nawet bidetu. Urządzanie małego wnętrza to sztuka kompromisów i wybierania tego, co w danych warunkach sprawdzi się najlepiej. Do małej łazienki wstaw sprzęty narożne. Pozostawiają one więcej wolnej przestrzeni – tak cennej w przypadku małego pomieszczenia.
W małej łazience sprawdzą się drabinkowe grzejniki, które posłużą, jako dodatkowe wieszaki.

Funkcjonalność
Dokładnie wykorzystaj przestrzeń. Jeżeli masz możliwość przeniesienia pralki do innego pomieszczenia, chociażby do kuchni, wykorzystaj to. Uzyskasz dzięki temu więcej miejsca na inne niezbędne rzeczy.
Właściciele małych łazienek powinni postawić przede wszystkim na funkcjonalność łazienkowych mebli. Praktycznym rozwiązaniem okazują się  zwykle szafki z lustrem, które umieszcza się  nad umywalką. Oprócz lustra zapewniają jednocześnie dodatkową przestrzeń na kosmetyki czy inne drobiazgi. Szafka z lustrem może stanowić także ozdobę naszej łazienki. Zwłaszcza, gdy wykonana jest z wysokiej jakości materiałów jak np. aluminium. Doskonale prezentuje się  wówczas
w połączeniu z drewnem czy bambusem. 

łazienka z prysznicem kolor w łazience

Zagraj kolorem…
Jeśli chcesz, by twoja łazienka sprawiała wrażenie bardziej przestronnej unikaj w niej ciemnych kolorów, dużych płytek i ozdób. Postaw na jasne, pastelowe barwy. Staraj się unikać kolorystycznych kontrastów, gdyż małe wnętrze w kontrastowych odcieniach może wydawać się chaotyczne i nieuporządkowane. Ogranicz liczbę dodatków do minimum. Wstaw tylko to, co uważasz za niezbędne.

…i lustrem
By łazienka wydała się większa konieczne jest odpowiednie oświetlenie. Sprawdzonym i proponowanym przez architektów rozwiązaniem jest rozmieszczenie punktowego oświetlenia w suficie. Ważne jest również odpowiednie doświetlenie lustra, przy którym rano spędzamy dużo czasu. Zastosowanie dużych luster również optycznie powiększy pomieszczenie. Jeżeli powiesisz lustro naprzeciw wejścia łazienka nabierze głębi i wyda się większa.

Autorem projektów łazienek jest arch. Krystyna Mikołajska.

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: arch. Krystyna Mikołajska www.architektura-wnetrze.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także