Sól gorzka - bezcenna dla skóry

0
Sól gorzka - bezcenna dla skóry

Sól gorzką uzyskuje się po odparowaniu wody mineralnej lub morskiej. Nie sposób przecenić korzyści płynących z zastosowania tego zwykłego minerału.

Siarczan magnezu nazywany potocznie solą gorzką jest popularnym dodatkiem do kąpieli. Pomaga złagodzić stres, zmniejsza bóle pleców o różnej etiologii oraz zmiękcza skórę. Sól gorzką możemy stosować w domowej pielęgnacji ciała.

Oczyszcza organizm z toksyn
Do niedawna sól gorzka polecana była na wiosnę jako środek oczyszczający organizm z toksyn, które jak uważano gromadzą się przez zimę w organizmie. Niektórzy do dziś stosują 1-2 łyżeczki soli gorzkiej rozpuszczonej w wodzie jako środek przeciw zaparciom.

Oczyszcza pory
Łyżeczkę gorzkiej soli należy rozpuścić w ½ szklanki ciepłej wody i przecierać tym roztworem skórę. Powoduje to usunięcie zaskórników, oczyszcza otwarte pory i odświeża skórę.

Łagodzi bóle mięśni
Roztwór soli gorzkiej wchłania z naszego organizmu wodę, a wraz nią kwas mlekowy nagromadzony w tkankach i wywołujący ból. Taka kąpiel pomaga obkurczyć się obrzękłym tkankom, odpręża i uspokaja. By ją przygotować, należy dodać1-2 filiżanki soli gorzkiej do gorącej wody w wannie.

Zmiękcza skórę
Wmasowuj garściami sól gorzką podczas kąpieli. Masaż spowoduje złuszczenie martwego naskórka i sprawi, że skóra będzie gładsza i odświeżona.

Leczy skręcenia i stłuczenia
Wystarczy dodać 2 filiżanki soli gorzkiej do ciepłej, miejscowej kąpieli, by zmniejszyć obrzęk towarzyszący skręceniom i stłuczeniom.

Kąpiel dla stóp
Jest to domy przepis na piękne stopy, stosowany przez nasze babki.
Przygotowując kąpiel dla stóp wymieszaj w dużej miednicy:

  • 2 filiżanki soli gorzkiej,
  • 1 filiżankę soli z Morza Martwego,
  • 1 łyżeczkę oliwy z oliwek,
  • ½ łyżeczki olejku mięty pieprzowej,
  • 2 łyżeczki mąki owsianej.
  • bardzo ciepła lub wręcz gorąca woda.

W tak przygotowanym roztworze należy moczyć stopy, aż woda stanie się chłodna. Zmiękczony w ten sposób martwy naskórek łatwo usuniemy przy pomocy pumeksu kosmetycznego. Następnie należy opłukać stopy w zimnej wodzie i dokładnie je osuszyć. Suche stopy smarujemy tłustym kremem lub, jak mówi stary przepis, wazeliną. Na posmarowane stopy nakładamy skarpetki. Aby wzmocnić efekt, możemy przespać noc w skarpetach. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie.

Oceń artykuł
3,15 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Cieślicka

Polecamy Ci również

Zobacz także