Rodzaje baterii umywalkowych, czyli jak wygodnie myć ręce

5
Mycie rąk
Dobrze dobrana bateria umywalkowa to wygodne mycie rąk. A czyste ręce to mniejsze ryzyko chorób i zatruć pokarmowych.

Mycie rąk to podstawa codziennej higieny, jednak aby robić to wygodnie, potrzebna jest odpowiednia bateria umywalkowa. Do wyboru mamy kilka rodzajów baterii, a dobranie odpowiedniej zależy od kilku czynników. Poznajcie rodzaje baterii umywalkowych.

Mycie rąk – ważne dla zdrowia

Zgodnie z badaniami, aż 70% zatruć pokarmowych jest powodowanych przez bakterie przenoszone na brudnych rękach. Aby uniknąć tego zagrożenia, konieczne jest nie tylko systematyczne dbanie o higienę, ale i dobór odpowiedniego wyposażenia łazienki. Podpowiadamy, jaka bateria umywalkowa pozwoli na wygodne i higieniczne mycie rąk.

Ta niby błaha czynność ma wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Okazuje się, że na brudnych dłoniach możemy przenosić nawet od 40 tysięcy do 5 milionów drobnoustrojów. Wiele z nich może powodować groźne dla organizmu choroby układu pokarmowego. Aby zmniejszyć ryzyko z nimi związane, wystarczy systematycznie myć ręce, używając mydła.
By dbanie o higienę było komfortowe, warto wybrać odpowiedni model baterii umywalkowej. Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Podpowiadamy też: Jak wybrać funkcjonalną i trwałą baterię prysznicową

Bateria jednochwytowa

Baterie jednouchwytowe zajmują mało miejsca, a regulacja temperatury wody jest wygodna.

Armatura Kraków
Bateria dwuuchwytowa

Baterie dwuuchwytowe mają osobne kurki do ciepłej i zimnej wody. Często mają stylizowany wygląd, ale dostępne są też modele wyglądające bardzo nowocześnie.

Armatura Kraków
Bateria bezdotykowa

Uruchomienie strumienia wody przez fotokomórkę jest wygodne. Nie trzeba dotykać baterii, ani pamiętać o zakręcaniu wody.

Armatura Kraków
Bateria specjalna

Baterie o profilowanych, wąskich uchwytach są wygodne do obsługi np. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Armatura Kraków

Baterie umywalkowe jednouchwytowe

Oszczędność wody i miejsca zapewniają baterie umywalkowe stojące. Dzięki możliwości regulacji temperatury i intensywności strumienia tylko jednym uchwytem, można szybko i łatwo ustawić odpowiednie parametry wody. Ponieważ baterie jednouchwytowe stojące nie zajmują dużo miejsca, są dobrym rozwiązaniem do małych łazienek.

Ponadto do wyboru mamy dość zróżnicowane formy baterii. Baterie jednouchwytowe mogą mieć wydłużony korpus, dostosowany do umywalek nablatowych. Baterie z obrotową wylewką to rozwiązanie polecane do większych umywalek. Z kolei typowe baterie o kompaktowych rozmiarach sprawdzą się przy umywalkach mniejszych.
Pamiętajmy, że dostosowanie baterii do wielkości strefy umywalkowej jest ważne.

Baterie umywalkowe dwuuchwytowe

W bateriach dwuuchwytowych do odpowiedniego wyregulowania wody najczęściej musimy użyć dwóch kurków. Dlatego tego rodzaju armatura jest uznawana za mniej ekonomiczną niż modele jednouchwytowe. Jednak ze względu na swoją konstrukcję baterie dwuuchwytowe są chętnie stosowana we wnętrzach o klasycznym wystroju. Uchwyty, dzięki wyszukanej formie, mogą pełnić rolę dyskretnej ozdoby.

Poznaj również: Zalety i wady baterii podtynkowych

Baterie bezdotykowe

Baterie bezdotykowe są zwykle kojarzone z przestrzeniami publicznymi, jednak doskonale sprawdzają się również w domowych łazienkach. W bateriach bezdotykowych strumień wody jest uruchamiany poprzez podsunięcie dłoni do fotokomórki, umieszczonej w korpusie baterii.
Ze względu na łatwość obsługi, baterie  bezdotykowe polecane są do łazienek, z których korzystają osoby mające trudność z użytkowaniem tradycyjnych uchwytów, np. dzieci czy osoby starsze. Automatyczne wyłączanie przepływu wody eliminuje także negatywne konsekwencje złych nawyków – marnowanie wody w wyniku przypadkowego pozostawienia otwartego strumienia.

Baterie umywalkowe do zadań specjalnych

Z myślą o osobach, które mają trudność z manipulowaniem tradycyjnymi kurkami, stworzono baterie specjalne, wyposażone w wyprofilowane, wąskie uchwyty. Wydłużona forma zakończona ergonomicznym wgłębieniem, ułatwia obsługę baterii i sterowanie strumieniem wody, np. osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Jednocześnie, taka konstrukcja ogranicza kontakt z bryłą baterii, minimalizując w ten sposób przenoszenie drobnoustrojów na dłoniach.

UWAGA: bez względu na typ baterii, poza wyglądem, zwróćmy uwagę na to, czy bateria jest wyposażona w napowietrzacz, który zapewnia mniejsze zużycie wody. Ważnym elementem jest też głowica ceramiczna, gwarantujące trwałość baterii.

Dowiedz się też: Jak zamontować baterię w łazience

Baterie fryzjerskie lub z natryskiem bidetta

Pomysłowym rozwiązaniem są baterie tak zwane fryzjerskie lub modele z natryskiem typu bidetta. Baterie fryzjerskie mają wylewkę w formie wyciąganego natrysku. Elastyczny wąż o długości ok. 15 cm, ułatwia mycie włosów czy napełnienie dużego wiadra.
Bateria umywalkowa z natryskiem typu bidetta to z kolei ciekawa alternatywa dla tradycyjnego bidetu. W tego typu baterii natrysk montowany jest osobno, jako uzupełnienie wylewki. Taka konstrukcja pozwala zarówno na wygodne umycie rąk, jak i podmycie się, wyczyszczenie butów czy wykąpanie domowych zwierząt.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także