Rodzaje baterii umywalkowych, czyli jak wygodnie myć ręce

5
bateria umywalkowa

Mycie rąk to podstawa codziennej higieny, jednak aby robić to wygodnie, potrzebna jest odpowiednia bateria umywalkowa. Do wyboru mamy kilka rodzajów baterii, a dobranie odpowiedniej zależy od kilku czynników. Poznajcie rodzaje baterii umywalkowych.

Mycie rąk – ważne dla zdrowia

Zgodnie z badaniami, aż 70% zatruć pokarmowych jest powodowanych przez bakterie przenoszone na brudnych rękach. Aby uniknąć tego zagrożenia, konieczne jest nie tylko systematyczne dbanie o higienę, ale i dobór odpowiedniego wyposażenia łazienki. Z okazji obchodzonego w październiku Światowego Dnia Mycia Rąk podpowiadamy, jaka bateria umywalkowa pozwoli na wygodne i higieniczne mycie rąk. Ta niby błaha czynność ma wielkie znaczenie dla naszego zdrowia. Okazuje się, że na brudnych dłoniach możemy przenosić nawet od 40 tysięcy do 5 milionów drobnoustrojów. Wiele z nich może powodować groźne dla organizmu choroby układu pokarmowego. Aby zmniejszyć ryzyko z nimi związane, wystarczy systematycznie myć ręce, używając mydła.
By dbanie o higienę było komfortowe, warto wybrać odpowiedni model baterii umywalkowej. Jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Przeczytaj też: Jakie wybrać dozowniki na mydło, by wyglądały nowocześnie i elegancko

bateria jednouchwytowaBaterie umywalkowe jednouchwytowe

Oszczędność wody i miejsca zapewniają baterie umywalkowe stojące. Dzięki możliwości regulacji temperatury i intensywności strumienia tylko jednym uchwytem, można szybko i łatwo ustawić odpowiednie parametry wody. Ponieważ baterie jednouchwytowe stojące nie zajmują dużo miejsca, są dobrym rozwiązaniem do małych łazienek. Ponadto do wyboru mamy dość zróżnicowane formy baterii.  
– Armatura jednouchwytowa występuje w różnych formach – z wydłużonym korpusem, dostosowanym do umywalek nablatowych czy z obrotową wylewką - do ceramiki o większym rozmiarze. Wybierając dany model, warto wziąć pod uwagę nie tylko dopasowanie do wystroju wnętrza, ale i do parametrów wyposażenia strefy umywalkowej – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Chcąc zminimalizować zużycie wody, należy sprawdzić również, czy bateria jest wyposażona w oszczędzający wodę napowietrzacz i gwarantujący trwałą pracę regulator ceramiczny – dodaje ekspert.

bateria dwuuchwytowaBaterie dwuuchwytowe

W bateriach dwuuchwytowych do odpowiedniego wyregulowania wody najczęściej musimy użyć dwóch kurków. Dlatego tego rodzaju armatura jest uznawana za mniej ekonomiczną niż modele jednouchwytowe. Jednak ze względu na swoją konstrukcję baterie dwuuchwytowe są chętnie stosowana we wnętrzach o klasycznym wystroju. Uchwyty, dzięki wyszukanej formie, mogą pełnić rolę dyskretnej ozdoby.

Poznaj również: Zalety i wady baterii podtynkowych

bateria bezdotykowaBaterie bezdotykowe

Baterie bezdotykowe są zwykle kojarzone z przestrzeniami publicznymi, jednak doskonale sprawdzają się również w domowych łazienkach.
W sterowanej przy pomocy fotokomórki baterii, strumień wody uruchamiany jest poprzez podsunięcie dłoni. Po umyciu rąk jest on automatycznie wyłączany – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Co równie ważne, sterowanie baterią bezdotykową nie wymaga bezpośredniego kontaktu z uchwytem. Eliminowane jest więc ryzyko przenoszenia groźnych dla organizmu drobnoustrojów – dodaje ekspert.
Ze względu na łatwość obsługi, baterie  bezdotykowe polecane są do łazienek, z których korzystają osoby mające trudność z użytkowaniem tradycyjnych uchwytów, np. dzieci czy osoby starsze. Automatyczne wyłączanie przepływu wody eliminuje także negatywne konsekwencje złych nawyków – marnowanie wody w wyniku przypadkowego pozostawienia otwartego strumienia.

bateria umywalkowa specjalnaBaterie umywalkowe do zadań specjalnych

Z myślą o osobach, które mają trudność z manipulowaniem tradycyjnymi kurkami, stworzono baterie specjalne, wyposażone w wyprofilowane, wąskie uchwyty. Wydłużona forma zakończona ergonomicznym wgłębieniem, ułatwia obsługę baterii i sterowanie strumieniem wody, np. osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Jednocześnie, taka konstrukcja ogranicza kontakt z bryłą baterii, minimalizując w ten sposób przenoszenie drobnoustrojów na dłoniach.

Dowiedz się też: Jak zamontować baterię w łazience

Baterie fryzjerskie lub z natryskiem bidetta

Pomysłowym rozwiązaniem są baterie tak zwane fryzjerskie lub modele z natryskiem typu bidetta. Baterie fryzjerskie mają wylewkę w formie wyciąganego natrysku. Elastyczny wąż o długości ok. 15 cm, ułatwia mycie włosów czy napełnienie dużego wiadra.
Bateria umywalkowa z natryskiem typu bidetta to z kolei ciekawa alternatywa dla tradycyjnego bidetu. W tego typu baterii natrysk montowany jest osobno, jako uzupełnienie wylewki. Taka konstrukcja pozwala zarówno na wygodne umycie rąk, jak i podmycie się, wyczyszczenie butów czy wykąpanie domowych zwierząt.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także