Remont łazienki w bloku

Remont łazienki w bloku

ściana na której pozostał stary klejBlokowe łazienki, to najczęściej pomieszczenia o bardzo ograniczonej przestrzeni użytkowej. Remont takich wnętrz kosztuje mniej, aniżeli renowacja obszernego salonu kąpielowego. Jednak mniejsze są także możliwości aranżacyjne, a realizacja zamierzonych celów trudna lub nawet całkowicie niemożliwa.

Aby remont przebiegał w miarę sprawnie należy pierwotnie dokładnie określić swoje zamiary oraz znaleźć solidnych fachowców, którzy krok po kroku sprawią, że nasza łazienka stanie się nie tylko ładniejsza, ale także bardziej funkcjonalna. Przymierzając się do remontu łazienki konieczne jest wyznaczenie zakresu czynności remontowych. W tym miejscu powinniśmy zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy remont ma polegać jedynie na powierzchownych zmianach kosmetycznych, czy też stanowić kompleksowe i generalne odnowienie wnętrza. Wszystko to należy skrupulatnie omówić z zatrudnioną ekipą remontową, ponieważ przebieg prac jest różny dla obydwu wskazanych przypadków.

skuwanie płytekpierwszy etap przy remoncieremont łazienki w blokuściany po skuciu płytek łazienkowychmontaż grzejnikawymiana rur w łazienceprzeniesione zostały także liczniki w bardziej wygodne miejscemontaż stelaża podtynkowegościana w łazience w bloku z wielkiej płytyubytki w ścianieizolacja piankąizolacja rurukładanie płytekpozostałości po kleju ze starych płytek ceramicznychrównanie ścianściany przed położeniem nowych płytek należy wyrównaćściana pokryta nowymi płytkamidekory na ścianiena świeżo położonej terakocie nie wolno chodzićw naszej łazience zostały położone płytki i terakotanowa instalacja hydraulicznanowe rury

Niewielki wydatek – widoczne zmiany

W sytuacjach, kiedy blokowa łazienka jest znośna pod względem jej funkcjonalności, a my za wszelką cenę pragniemy zmian w naszym mieszkaniu – możemy spróbować zmienić jedynie elementy dekoracyjne i zastosować nowe detale wystroju wnętrz. Niekiedy pozornie mało znaczące akcenty są w stanie zdecydowanie odmienić wygląd pomieszczenia i nadać mu całkowicie innego charakteru. Gdy zabieg taki jest dla nas niewystarczający – można pokusić się o zmianę okładzin ściennych oraz położyć w łazience nową podłogę. Wówczas sanitariaty pozostają w niezmienionej formie i dalej są usytuowane w tych samych miejscach, ale łazienka wygląda już zupełnie inaczej, aniżeli dotychczas. Wprawiony glazurnik z ułożeniem nowych płytek w niewielkiej łazience powinien poradzić sobie w przeciągu trzech – czterech dni. Zakładając, że pierwszy dzień pracy poświęci na skucie starego materiału okładzinowego i przygotowanie podłoża pod nowe, w drugim dniu pokryje nową okładziną ściany, zaś w trzecim podłogę i wykona fugi - byłyby to zaledwie trzy dni. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę, że przed rozpięciem fugowania zaprawa klejowa powinna być sucha, a po świeżo ułożonej podłodze terakocie nie można chodzić. Dobry glazurnik to taki, który jest w stanie zorganizować swoją pracę w taki sposób, aby remont był jak najmniej uciążliwy dla właścicieli mieszkania i, by trwał możliwie jak najkrócej. Niektórzy fachowcy praktykują układanie nowych okładzin łazienkowych na istniejących. Metoda ta nie jest jednak polecana w łazienkach, w których liczy się niemal każdy centymetr ich powierzchni. Koszt powierzchownego remontu małej, blokowej łazienki to wydatek rzędu 2 – 3 tysięcy złotych w zależności od ceny materiału okładzinowego, który zdecydujemy się zastosować. Warto wiedzieć, że glazurnicy często żądają za metr kwadratowy robocizny stawkę zbliżoną do ceny metra kwadratowego układanych płytek. Nie jest to jednak żadną zasadą w tym fachu i koszt robocizny może być określony jako zupełnie inny.

skuwanie płytek z wannyKapitalny remont od podstaw

Niestety łazienki w blokach są bardzo często w takim stanie i posiadają tak kłopotliwy układ, że aż same proszą się o ich gruntowną przebudowę. Myśląc o przebudowie wnętrza, każdy może mieć na uwadze różny zakres czynności. Jednak, kiedy zapada decyzja o gruntownym remoncie łazienki– warto wykonać go porządnie, ale i z rozwagą. W takich sytuacjach prace na ogół rozpoczynają się od usunięcia wszystkich starych sanitariatów oraz niemodnych okładzin i wykonania robót hydraulicznych. Warto być przygotowanym na fakt, że taki remont może trwać tydzień lub dwa, a łazienka może być czasowo wyłączona z użytkowania. Dlatego właśnie w najbardziej uciążliwych momentach dobrze jest mieć możliwość zamieszkania w innym miejscu. W sytuacji, gdy jest to niemożliwe o przysługę użyczenia łazienki można poprosić sąsiada. Aby nie zabrakło dla nas sąsiedzkiej życzliwości – koniecznie pamiętajmy o uprzedzeniu innych lokatorów o planowanym przedsięwzięciu. Bezwzględnie powinniśmy także przestrzegać zasad współżycia społecznego i stosować się do zachowania ciszy w wymaganych lokatorskimi regulaminami godzinach. Zawsze pozostaje w dobrym tonie, jeśli szczególnie hałaśliwe prace remontowe nie są wykonywane przed godziną 9 rano i po 20 wieczorem. O planach związanych ze zmianą układu pomieszczenia warto również powiadomić wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową.

stare rury w łazience w blokuinstalacje elektryczne

Oceń artykuł
3,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także