Prysznic w ogrodzie

Prysznic w ogrodzie to rozwiązanie rzadko spotykane w naszych warunkach klimatycznych. Można zainstalować go wszędzie. To świetny sposób, by ochłodzić się po opalaniu lub pracy w ogrodzie. Pierwsze prysznice służące do hydroterapii znajdowały na zewnątrz.

Woda ze ściany
Najprostszym rozwiązaniem będzie umieszczenie prysznica na zewnętrznej ścianie budynku. Odprowadzenie wody na zewnątrz domu nie jest czynnością skomplikowaną. Odgałęzienie wykonuje się za głównym licznikiem, przeważnie w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym, czy też w garażu. Układ rur powinien umożliwiać spuszczenie wody z instalacji przed zimą. Dzięki montażowi podlicznika ogrodowego, będziemy płacić tylko za zużytą wodę bez opłaty za zrzut ścieków.

Rozpryskująca się woda może jednak brudzić elewację i powodować wykwity na tynku. Aby uniknąć takiej sytuacji, powierzchnię elewacji wokół prysznica, w strefie rozprysku, należy obłożyć płytkami ceramicznymi, a w podłożu zamontować studzienkę, która odprowadzi nadmiar wody do kanalizacji deszczowej.

Płytki dobrze mocowane
Płytki wokół prysznica warto przykleić do tynku zaprawą o zwiększonej elastyczności i przyczepności, odporną na odkształcenia. Przedtem jednak podłoże należy wyczyścić wodą z detergentem przy zastosowaniu szorstkiej szczotki i zagruntować unigruntem. Nierówności należy wygładzić odpowiednią zaprawą. Nakłada się ją stalową pacą zębatą na ścianę oraz na płytkę. Taki zabieg jest gwarancją, że po dociśnięciu płytki do ściany, klej będzie wypełniał całą przestrzeń między płytką a podłożem, co jest istotne w okresie zimowym. W przeciwnym razie, w pustych przestrzeniach może gromadzić się woda, która – zamarzając – spowoduje odspajanie płytek.

Fuga do zadań specjalnych
Fugowanie okładziny można rozpocząć dopiero po upływie 24 godzin od przyklejenia płytek. Ze względu na specyfikę instalacji, warto tutaj użyć fugi wodoodpornej. Zastosowane w niej nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że hamuje ona przenikanie wody pod płytkę, a jednocześnie zapewnia przepływ pary z podłoża poza okładzinę, skutecznie ogranicza rozwój wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Wybierzmy fugę, która chroni spoinę szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, gwarantując przedłużoną trwałość jej koloru.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Grupa Atlas

Zdjęcia: Schutterstock

Polecamy Ci również

Zobacz także