Prysznic czy wanna – co wybrać?

Prysznic czy wanna – co wybrać?

kabina prysznicowa w łazienceCo lepsze – prysznic czy wanna? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które stoją przed zadaniem aranżacji łazienki.

Kiedy w domu mamy zwolenników natrysku i miłośników długich, gorących kąpieli w wannie, najlepiej zafundować sobie i wannę i kabinę prysznicową. Niestety, często ograniczeniem w realizacji marzeń jest mały metraż łazienki. Brodzik plus wanna to zestaw, który można zamontować w łazienkach o powierzchni minimum 8m². W przypadku łazienek o mniejszym metrażu trzeba dokonywać wyboru, pamiętając o zaletach i wadach każdej z opcji. Co zatem umożliwia brodzik, czego nie daje wanna? Co zyskamy, a co stracimy, montując kabinę prysznicową?

Aranżacja łazienek

Wybór brodzika bądź wanny weryfikuje najczęściej wielkość łazienki. W przypadku małych łazienek lepiej sprawdza się brodzik. Do większych łazienek można kupić wannę. Nie jest to jednak żelazna zasada, bo wiele zależy też od ustawności przestrzeni i kształtu wanny. Tam, gdzie nie zmieści się wanna prostokątna, z powodzeniem można zamontować wannę narożną – symetryczną albo asymetryczną. W centrum dużych salonów kąpielowych najczęściej stawia się bogato zdobione wanny wolno stojące, np. w stylistyce retro, na „lwich łapach”, które stanowią główną ozdobę łazienki. W małych łazienkach natrysk montuje się albo w narożniku, albo w taki sposób, by kabina jednym bokiem przylegała do ściany. 

wanna asymetrycznawanna wolno stojąca

Wybierając akcesoria do łazienki, bierze się też pod uwagę gusta, preferencje i przyzwyczajenia użytkowników. Wanna jest wygodniejsza, kiedy ma się małe dzieci. Maluchy uwielbiają harce w wodzie ze swoimi żółtymi kaczuszkami. Bez wanny nie wyobrażają sobie życia także ci, którzy kochają długie kąpiele i wylegiwanie się w wodzie z dodatkiem soli morskiej. Brodzik z kabiną częściej wybiera młodzież, gdyż wzięcie prysznica zabiera mniej czasu – można szybko się umyć rano, wieczorem, po treningu itp. Prysznic to lepsza alternatywa dla osób aktywnych i dynamicznych, które żyją na wysokich obrotach, a także dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla których wchodzenie i wychodzenie z wanny może być nie lada wyzwaniem.

Nie wanna, nie brodzik – to co?

Podczas dokonywania wyboru – wanna czy brodzik – warto wziąć pod uwagę względy ekonomiczne wynikające ze zużycia wody. Szacuje się, że prysznic jest relatywnie tańszy, gdyż w czasie 10-minutowej kąpieli zużywa się średnio 60 l wody, podczas gdy do wanny trzeba nalać 150-300 l. Wanna jest też wygodniejsza, jeśli weźmie się pod uwagę możliwość ręcznego prania, wybielania czy kąpania psa. Wanna to świetny relaks, szczególnie gdy jest się posiadaczem wanny z hydromasażem. Komfort kąpieli pod prysznicem również można zwiększyć, wybierając kabinę prysznicową z opcją hydromasażu lub sauny. Natrysk uważa się też za bardziej optymalną propozycję dla osób niepełnosprawnych. Aktualnie jednak nawet wanny mają specjalne akcesoria, np. obniżone osadzenie wanny, siedziska, uchwyty, otwierane wejścia umieszczone w ścianie wanny, itp.

brodzik asymetrycznykabina z brodzikiem

Jeżeli analiza wszystkich „za” i „przeciw” wanny oraz brodzika nie pomoże w dokonaniu decyzji, można wybrać rozwiązania łączące funkcje i jednego, i drugiego. Jak tego dokonać? Decydując się na zakup parawanu nawannowego, wanno-kabiny lub zasłonki prysznicowej. Parawan nawannowy montuje się na rancie wanny i przytwierdza z jednej strony do ściany. Wyróżnia się parawany przesuwane,  otwierane wahadłowo, składane w harmonijkę, jedno- lub kilkuczęściowe, przezroczyste lub półmatowe. Wanno-kabiny to specjalne moduły, które mogą pełnić funkcję łaźni parowej albo domowego SPA. Podstawą jest wyprofilowana wanna, zakończona brodzikiem osłoniętym kabiną. Prysznic w wannie można wziąć również, montując kolorowe zasłonki prysznicowe. Ciekawe wzory mogą nadać łazience charakteru. Niestety, zasłonki takie są mniej praktyczne od parawanów i trudniej utrzymać ich czystość. Czy już wiesz, co wybrać?

Oceń artykuł
2,71 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Koło

Polecamy Ci również

Zobacz także