Prostownice do włosów

0
Proste włosy
Dobra prostownica powinna ułatwić stworzenie idealnej fryzury, nie niszcząc włosów. Ale wiele zależy od jakości urządzenia i jego parametrów technicznych.

Podczas kiedy, niegdyś za wszelką cenę starano się uzyskać jak najbardziej intensywny skręt włosów – dzisiaj odpowiednio uporczywie oczekujemy od nich, aby były idealnie proste i gładkie.

Z pomocą nadeszli producenci oferujący urządzenie nazywane prostownicą do włosów. Ten sprzęt ma już w domu chyba każda z nas, ale nie zawsze jesteśmy z niego zadowolone.
Choć dermatolodzy i styliści fryzur biją na alarm, podkreślając zły wpływ wysokich temperatur na stan naszych włosów – trudno znaleźć osobę, która nie wypróbowałaby prostownicy przynajmniej jeden raz. Jednorazowe, czy nawet kilkukrotne użycie tego urządzenia w czasie np. miesiąca – nie jest niczym niewłaściwym i nie wpływa negatywnie na stan zdrowia włosów. Gorzej, jeżeli chęć posiadania idealnie gładkiej fryzury przyćmi nasz zdrowy rozsądek i popadniemy w manię używania prostownicy codziennie. Wówczas, niezależnie od jakości posiadanego sprzętu, po pewnym czasie –  zauważymy prawdopodobnie, że nasze włosy stają się coraz bardziej wysuszone i, że nie są już tak lśniące, jak dawniej.

Podpowiadamy też: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać - elektryczna czy soniczną

Prostownice i „prostownice”

Jak w każdej grupie asortymentowej – tak i wśród prostownic do włosów znaleźć można wyroby z tzw. górnej półki, tj. profesjonalny sprzęt do stylizacji włosów oraz marną namiastkę tego sprzętu. O ile na ogół nie należy jakości produktu oceniać po wysokości jego ceny – to w przypadku prostownic cena może świadczyć o towarze i jego późniejszym wpływie na stan naszych włosów. Ceny profesjonalnych prostownic rozpoczynają się od kwoty około 200 złotych i właśnie w taką prostownicę warto zainwestować.

Lepsze prostownice, które można nabyć w zwykłych sklepach mają dość dobre parametry i dobrze sprawdzają się w czasie użytkowania. Jednak zdecydowanie lepiej jest zakupić ten sprzęt w hurtowni z artykułami fryzjerskimi. W takich miejscach zaopatrują się głównie właściciele salonów fryzjerskich, ale osoba prywatna także może udać się tam na zakupy. Prostownice, których używają fryzjerzy nie są dużo droższe od tych, które są dostępne w sklepach, a jest to sprzęt profesjonalny i w pełni bezpieczny w użytkowaniu.

Najtańsze prostownice, jakie są na rynku kosztują kilkadziesiąt złotych. Jednak żaden profesjonalista raczej ich nie poleca. Nie dość, że niedokładnie prostują włosy, bądź nie robią tego wcale – to na dodatek niszczą je i doprowadzają do fatalnego stanu.

Ważny rodzaj płytek w prostownicy do włosów

Płytki, które nagrzewają się w prostownicy i następnie właśnie nimi prostuje się włosy – to najbardziej istotny element tego urządzenia. Dlatego też zawsze trzeba zwracać uwagę, z jakiego materiału zostały one wykonane. Obecnie można spotkać prostownice z płytkami:

 • teflonowymi,
 • ceramicznymi,
 • tytanowymi,
 • lustrzanymi,
 • diamentowymi,
 • turmalinowymi.

Płytki teflonowe chronią włosy przed zniszczeniem i zapobiegają ich przywieraniu do powierzchni, która je prostuje. Jednak trzeba pamiętać, że teflon nie nagrzewa się równomiernie, a to powoduje ryzyko miejscowego przypalenia włosów. Ponadto powłoka teflonowa nie jest odporna na uszkodzenia, co powoduje, że prostownice wyposażone w takie właśnie płytki nie są zbyt trwałe. Z tych też powodów zaczęto teflonową powłokę prostownic wzbogacać w elementy ceramiczne, turmalinowe lub diamentowe. To udoskonalenie sprawia, że prostownica staje się nie tylko trwalsza, ale także nie ma już w niej nadmiernie gorących punktów, które niosły ryzyko przypalenia włosów.

Sprawdź: Czego używać do prania - kapsułek czy proszku

Płytki ceramiczne oraz tytanowe, w które coraz częściej wyposaża się prostownice do włosów uchodzą za lepsze od teflonowych. Ceramika nagrzewa się w sposób równomierny, co znacznie obniża ryzyko przypalenia włosów. Jest też śliska, a to stanowi duże ułatwienie w prostowaniu i wygładzaniu fryzury. Płytki tytanowe są doskonałe do prostowania grubych i posiadających znaczny naturalny skręt włosów. Są one dużo trwalsze od płytek ceramicznych, co wydłuża sprawność i możliwość użytkowania całej prostownicy. Niektórzy producenci łączą oba materiały przy produkcji płytek i w taki oto sposób powstają prostownice z płytkami ceramiczno – tytanowymi. Są to urządzenia trwałe i na ogół satysfakcjonujące użytkownika.

Płytki lustrzane, diamentowe i turmalinowe to najnowsze rozwiązania w dziedzinie doskonalenia prostownic do włosów. Płytki lustrzane w prostownicy są jeszcze bardziej gładkie niż płytki ceramiczne. Zatem prostowanie włosów przy użyciu prostownicy z takimi płytkami jest jeszcze łatwiejsze. Dodatkowo, dzięki płytkom lustrzanym – włosy stają się bardziej lśniące. Podobną gładkość, a ponadto wysoką trwałość mają powłoki diamentowe stosowane od niedawna na płytkach prostownic do włosów. Nadają się do prostowania włosów grubych, szorstkich i bardzo kręconych.

Innowacyjność stanowią także płytki turmalinowe. Minerał wytwarza bowiem pod wpływem wysokiej temperatury – ujemne jony, które powodują, że łuski włosów nie otwierają się, a co za tym idzie – włosy są odpowiednio chronione przed zniszczeniem. Turmaliny zapobiegają również uciążliwemu elektryzowaniu się włosów. Przestarzałe prostownice z płytkami metalowymi lub aluminiowymi – na szczęście dla naszych włosów – wycofano z produkcji jakiś czas temu.

Kupując prostownicę należy zwracać uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanego na wykonanie płytek materiału, ale także na ich rozmiar oraz kształt. Szerokość i długość płytek powinna być dostosowana do długości włosów użytkownika prostownicy. Do prostowania włosów krótkich wystarczające będą płytki krótkie i wąskie. Jednak włosy długie wymagają prostownicy o płytkach zdecydowanie dłuższych i szerszych.

Pozostałe parametry ważne przy wyborze prostownicy

Przy wyborze prostownicy ważna jest także jej moc, regulacja oraz zakres temperatury. Dostępne na rynku prostownice posiadają moc od 25 do 170 W. Ten parametr świadczy o czasie, w jakim urządzenie będzie się nagrzewać do pożądanej temperatury. Im moc jest wyższa – tym prostownica szybciej osiągnie temperaturę, na jaką została nastawiona. Urządzenia mają przeważnie zakres temperatur od 100 do 230 stopni Celsjusza.

Temperaturę prostowania zawsze należy dobierać do rodzaju i struktury posiadanych włosów. Włosów cienkich i podatnych na zniszczenia nie wolno poddawać temperaturze wyższej niż 100 – 170 stopni Celsjusza. Jednak w takiej temperaturze nie wyprostujemy włosów grubych i gęstych. Wymagają one bowiem temperatury rzędu 200, a niekiedy nawet 230 stopni Celsjusza. Z tych też powodów dobrze jest, jeżeli prostownica posiada regulację temperatury. Regulacja ta najczęściej jest manualna, ale może się też odbywać przy pomocy elektronicznego wyświetlacza.

Warto zwrócić uwagę, że pojedyncze modele prostownic wyposażone są dodatkowo w termostat, który nie dopuszcza do przegrzania się urządzenia, a tym samym chroni włosy przed zbyt wysoką temperaturą.

Sprawdź też: Jak wybrać suszarkę do włosów

Bezpieczeństwo użytkowania

Dla bezpieczeństwa użytkownika – każda prostownica powinna posiadać guzik, za pomocą którego urządzenie można wyłączyć oraz ponownie włączyć. Trzeba też pamiętać, że obudowa to nie tylko element estetyczny. Prostownica powinna być ergonomiczna i mieć opływowy kształt, ułatwiający jej używanie. Obudowa nie może parzyć rąk, więc musi posiadać odpowiednią termoizolację. Jeżeli dużo podróżujemy – dobrze sprawdzi się prostownica ze składaną obudową, która nie zajmie
w walizce tyle miejsca, co zwykła.

Niektóre prostownice posiadają także elektroniczne wyświetlacze LCD lub LED, które wyraziście prezentują temperaturę urządzenia. Kwestia wyboru takiej właśnie prostownicy jest jednak związana wyłącznie z indywidualnymi upodobaniami. Bardziej istotne mogą być funkcje dodatkowe, jakie przewidziano w przypadku konkretnego modelu sprzętu. Szczególnym rodzajem prostownic są prostownice do loków. Oprócz funkcji prostowania, dają one też możliwość formowania w fryzurze fal i pozyskiwania określonego skrętu włosów.

Inne funkcje dodatkowe, które może posiadać prostownica to: jonizacja, dzięki której zamykają się łuski włosów, wytwarzanie pary, która zabezpiecza włosy przed zniszczeniem, czy ultradźwięki - dzięki którym włosy stają się idealnie wygładzone. Są też prostownice z funkcją prostowania włosów na mokro, prostownice z kosmetykami do prostowania włosów oraz prostownice z podczerwienią, która chroni włosy przed ich przypaleniem. Ciekawym rozwiązaniem są urządzenia, które wyposażono w wymienne końcówki. Wówczas mamy trzy urządzenia w jednym. Jest to jednocześnie prostownica, karbownica i lokówka.

Pięć cennych rad:

 1. Wybierz prostownicę dobrej jakości, a najlepiej sprzęt, jakiego używają fryzjerzy (chytry traci dwa razy)!
 2. Podczas zakupu zwróć uwagę na płytki prostownicy (ważny jest zastosowany na ich powłokę materiał oraz ich kształt i wielkość)!
 3. Nie przesadzaj z częstotliwością prostowania włosów (po pewnym czasie zniszczy je nawet dobre urządzenie)!
 4. Stosuj kosmetyki regenerujące włosy i kosmetyki przeznaczone do prostowania (ochronią one włosy przed nadmiernym wysuszeniem i ewentualnym przypaleniem)!
 5. Dobieraj temperaturę prostowania do rodzaju i struktury swoich włosów (innej temperatury wymagają włosy grube, a inną wytrzymają cienkie)!
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także