Projekt wanny wygrywa konkurs

Projekt wanny wygrywa konkurs

Projekt młodego chińskiego projektanta - Li Xi - wygrał 3. edycję międzynarodowego konkursu Jump the Gap. Niezwykłe rozwiązanie designerskie, a zarazem ekologiczne Oddychającej Wanny (Breathing Bathtub) zapewniło mu zwycięstwo.

Projekt Li Xi został wybrany spośród 382 zgłoszeń nadesłanych z 54 krajów. Wśród 11 finalistów Jump the Gap znalazł się również Polak – Michał Mitek. Jednak pomysł na Oddychającą Wannę okazał się bezkonkurencyjny. Ogłoszenie wyników nastąpiło 24 września br. podczas otwarcia stoiska firmy Roca na międzynarodowych targach 100% Design w Londynie.
W skład jury weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i projektowania: John Pawson jako przewodniczący, a razem z nim Héctor Serrano, Carlos Ferrater, Josep Congost, Alfredo Häberli, Carlos Lamela, Alberto Meda i Chantal Haimade.

Projekt wanny wygrywa konkurs - zdjęcie 1Zwycięski projekt
Projekt: Breathing Bathtub (Chiny)
Autor: Xi Li
Autor projektu postawił sobie dwa cele: zdrowie użytkowników i oszczędność energii. Jak nazwa wskazuje Breathing Bathtub oddycha. Materiał, z którego wykonano wannę przypomina gąbkę. Urządzenie dostosowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu można uzyskać maksymalny komfort. W porównaniu z tradycyjnym urządzeniem zużycie wody jest do 50% mniejsze. Wanna filtruje wodę, zapewniając jej czystość. Ponadto wanna wskazuje, kiedy woda powinna być wymieniona.

Projekt wanny wygrywa konkurs - zdjęcie 2Projekt: Active & Relax Bathroom (Polska)
Autor: Michal Mitek

Active & Relax Bathroom jest jednocześnie łazienką i pomieszczeniem służącym do wypoczynku. Urządzenia sanitarne są prawie niewidoczne. Dwuosobowa wanna jest automatycznie chowana w podłodze, w czasie gdy nikt z niej nie korzysta. W czasie kąpieli można oglądać filmy wyświetlane na ścianie. Active & Relax Bathroom może być również salą fitness. System wpływa na samopoczucie użytkowników za sprawą obrazów wyświetlanych na ekranie LCD, który jest i lustrem i oknem. Łazienka oszczędzać przestrzeń łącząc prysznic i wannę w jedno.

Projekt wanny wygrywa konkurs - zdjęcie 3Projekt: Box (Hiszpania)
Autor: Clara del Portillo i Alejandro Selma
Box jest modułową łazienką, którą można spersonalizować w zależności od potrzeb. W systemie Box do poprawnego funkcjonowania wymagane jest doprowadzenie wody i elektryczności. Urządzenie jest samowystarczalne, dzięki wbudowanej pompie termalnej, która nawilża powietrze, podgrzewa wodę i ogrzewa pomieszczenie. Natężenie wypływu wody jest sterowane automatycznie. System cały czas informuje użytkowników o temperaturze wody i ilości, jaka została do zużycia. System pozwala oszczędzać wodę i energię.

Projekt wanny wygrywa konkurs - zdjęcie 4Projekt: Exedra Serie (Hiszpania)
Autor: Isabel Francoy i Érika Choquet
Pojedyncze części cechuje ciągłość, dynamika i zdolność do zagospodarowania przestrzeni. Poszczególne elementy zostały stworzone tak, aby wzajemnie się wspierać, tworząc tym samym wyjątkowe przestrzenie i kompozycje. Exedra Serie jest przestrzenią zamkniętą w niezależnej formie - kompaktowej strukturze, podobnej do fragmentu rzeźby. Zewnętrzne elementy wykonano z porcelany sanitarnej, podkreślającej czystość formy i spójność konstrukcji. Kolor wewnętrzny każdego elementu można dowolnie dobrać.

Projekt wanny wygrywa konkurs - zdjęcie 5Projekt: Free Bath (Rosja)
Autor: Danil Gavrish i Yuri Uimanov
Urządzenie Free Bath jest wanną, prysznicem i balkonem w jednym. Montuje się je w miejscu okna i może być zainstalowana w dowolnym pomieszczeniu. Szkło w pełnoekranowym oknie dostarcza maksimum światła w pokoju. Ponadto urządzenie przetwarza energię słoneczną w elektryczną. Okno wanny-balkonu może być otwierane mechanizmem. Free Bath wykonano z przezroczystego szkła z jednej strony oraz z elastycznego, transparentnego materiału - osoba biorąca kąpiel może oglądać widoki za „oknem”, a z zewnątrz nic nie widać.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także