Ciepły grzejnik w łazience jest potrzebny nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. W łazience zawsze powinna być wyższa temperatura niż w innych pomieszczeniach, głównie dlatego, żeby zapewnić komfortowe warunki do kąpieli. Żeby nie ogrzewać całego mieszkania warto wyposażyć grzejnik łazienkowy w grzałkę elektryczną.
Dobierając grzałkę do grzejnika należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zaleca się, aby moc grzałki stanowiła ok. 70-80% mocy grzejnika przy parametrach 90/70/20 [ºC] (temperatura wody zasilającej grzejnik/temperatura wody wypływającej z grzejnika/temperatura powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).
Grzałkę elektryczną możemy zastosować we wszystkich drabinkach łazienkowych, których króćce przyłączeniowe są wyposażone w gwint wewnętrzny 0,5", co jest obecnie standardem na polskim rynku.
Zobacz: Jaki grzejnik do łazienki? Praktyczne rozwiązania
Większość oferowanych na rynku grzałek ma regulację temperatury czynnika grzewczego. Nastawy możemy dokonać za pomocą potencjometra lub przycisków w zależności od producenta. Wartym uwagi jest fakt, iż nastawiona temperatura czynnika grzewczego jest inna niż temperatura powierzchni grzejnika szczególnie w jego górnych partiach. Jest to spowodowane umiejscowieniem czujnika temperatury w dolnej partii grzałki. Różnice temperatury mogą wynosić od 5 nawet do 15°C w zależności od rodzaju grzejnika (jego wysokości oraz budowy), jak i czynnika grzewczego wypełniającego grzejnik.
Podstawowymi elementami każdej grzałki są:
- rurkowy element grzejny;
- czujnik temperatury czynnika grzewczego;
- głowica z podebraniem pod klucz lub innym systemem wkręcania grzałki do grzejnika;
- obudowa z układem sterowania temperatury, wraz z bezpiecznikiem termicznym odcinającym dopływ prądu w przypadku przegrzania;
- kabel zasilający.
Producenci grzejników oferują określone grzałki do danego modelu grzejnika. Decydując się na zakup grzejnika nie musimy jednak od razu kupować grzałki wystarczy mieć to na uwadze i dobrze zaplanować podłączenie grzejnika do instalacji a planowany otwór na grzałkę zaślepić korkiem 0,5". Grzałki do grzejników możemy podłączać na wiele sposobów. Trzeba tylko pamiętać o tym, że element grzejny grzałki musi być ustawiony prostopadle do rurek grzejnika, a obudowa grzałki powinna się znajdować na dole lub z boku grzejnika.
Jak nie wolno montować grzałki?
Niedopuszczalne są podłączenia równoległe, szczególnie w układzie poziomym. W takim przypadku uszkodzeniu ulec może powłoka grzejnika, co jest powodem braku wystarczającej cyrkulacji czynnika grzewczego. Warunkowo dopuszcza się montaż w układzie równoległym w przypadku pionowego ustawienia grzałki i rurek grzejnika, ale tyczy się to wyłącznie grzejników o małych gabarytach. Niedozwolone jest także podłączanie grzałki obudową do góry (do górnego króćca grzejnika).
Jak prawidłowo zamontować grzałkę?
Grzałki do grzejników z przyłączami od dołu należy montować do jednego z dolnych króćców przyłączeniowych. Występuje tu kilka możliwości.
Tradycyjną metodą często stosowaną jest podłączenie grzałki przez trójnik na powrocie wody instalacyjnej z grzejnika. W tym przypadku do jednego z króćców grzejnika wkręcamy trójnik, do którego od dołu podłączamy grzałkę oraz zawór odcinający natomiast do drugiego króćca grzejnika podłączamy zawór termostatyczny.
Warto przeczytać: Kominek w łazience - pomysły i aranżacje
Kolejną metodą jest podłączenie grzałki bezpośrednio do króćca grzejnika po jednej stronie z zastosowaniem zaworu z tzw. rurką zanurzeniową do przyłączenia gałązek instalacji c.o. po drugiej (rys. 5). Wspomniany zawór dzięki swej budowie umożliwia obsługę zasilania i powrotu wody grzewczej wykorzystując jedno przyłącze grzejnika.
W grzejnikach z tzw. podłączeniem 50 po osi, grzałkę podłączamy również bezpośrednio do grzejnika.
Często zdarza się, szczególnie podczas zmiany grzejnika np. z żeliwnego żeberkowego na rurkowy łazienkowy, iż nasz nowy grzejnik podłączamy nie od dołu a z boku. W takim przypadku, jeśli chcemy zastosować grzałkę trzeba nabyć grzejnik, który ma podłączenia z boku dla gałązek instalacji i dodatkowo przyłącze od dołu dla grzałki. Wartym uwagi jest fakt, iż w tym przypadku grzałka będzie po przeciwnej stronie względem gałązek instalacji.
Innym sposobem w przypadku bocznego podłączenia gałązek instalacji do grzejnika z pionowym układem rurek jest instalacja grzałki poziomo bezpośrednio do grzejnika z boku po przeciwnej stronie. Zachowanie zasady montażu grzałki prostopadle do rurek grzejnika zapewnia najlepszą cyrkulację czynnika grzewczego, a co za tym idzie i wydajność.
Uruchamiając grzałkę poza sezonem grzewczym by zapobiec krążeniu wody w instalacji należy zamknąć zawór na zasileniu instalacji (przeważenie jest to zawór termostatyczny), w przypadku podłączenia gałązek instalacji i grzałki od dołu. W przypadku podłączenia gałązek instalacji krzyżowo lub z boku przed uruchomieniem grzałki należy zamknąć najniżej położony zawór w tym przypadku odcinający na powrocie. Drugi z zaworów zawsze musi pozostać otwarty, ponieważ czynnik grzewczy ze względu na podwyższanie się jego temperatury zwiększa swoją objętość. Nadwyżka ta musi zostać przejęta przez instalację c.o.
Zobacz również: Co położyć na ogrzewaniu podłogowym? Przegląd materiałów podłogowych
Korzyści, jakie płyną z zastosowania do grzejnika grzałki elektrycznej są znaczące. Dlatego warto wziąć to pod uwagę planując zmianę grzejnika w łazience lub nawet zdecydować się na jej założenie do grzejnika już istniejącego.