Poradnik oszczędzania wody

Poradnik oszczędzania wody

bateria bezdotykowaPrysznic zamiast kąpieli, naprawa cieknących kranów i zakręcenie wody podczas mycia zębów - to podstawowe zasady znane od lat i chętnie stosowane. Pora na drugi krok w oszczędzaniu wody. Warto przejrzeć wygodne rozwiązania dostępne na rynku, które oszczędzą wodę za nas.

Wraz z rozwojem nowoczesnych sprzętów AGD nauczyliśmy się korzystać z oszczędnościowych programów w pralkach i zmywarkach. Najwięcej wody zużywamy jednak w czasie codziennej higieny oraz podczas gotowania. Program oszczędzania wody musimy więc zacząć od analizy, jak ograniczyć ilość wody wypływającej z kranów, a jednocześnie nie zmniejszyć codziennego komfortu korzystania z łazienki czy kuchni.

8 zasad jak zmniejszyć codzienne zużycie wody:
1. Plan dla całej rodziny - zasada podstawowa zanim w ogóle rozpoczniemy działania, to zachęcić do oszczędzania wszystkich domowników. Tylko wówczas nasz domowy plan oszczędnościowy ma szansę odnieść sukces.
2. Szukamy gotowych rozwiązań, które pomogą nam w oszczędzaniu - jeśli w naszej łazience lub kuchni są jeszcze krany z oddzielnymi uchwytami zimnej i ciepłej wody, powinniśmy jak najszybciej zamienić je na baterie łazienkowe jednouchwytowe. To najprostszy sposób, by ograniczyć zużycie wody. Ustawienie odpowiedniego strumienia i temperatury zajmuje wówczas znacznie mniej czasu.bateria termostatyczna
Tym samym mniej wody wypływa zanim zaczniemy z niej naprawdę korzystać.
3. Baterie bezdotykowe ograniczają zużycie do minimum - to najlepsze rozwiązanie do umywalki w łazience. Szczególnie w rodzinach, w których z wody korzystają także dzieci - je najtrudniej nauczyć oszczędzania. Bateria bezdotykowa sterowana jest fotokomórką
i uruchamia wodę tylko wówczas, gdy przysuniemy do niej ręce.
4. Eko-przyciski oszczędzają za na - część z dostępnych na rynku baterii ma specjalne eko-przyciski, które w łatwy sposób ograniczają siłę strumienia wody. Przycisk od razu po uruchomieniu baterii ustawia siłę strumienia na ekonomicznym poziomie. Bateria właściwie oszczędza wodę za nas. To wygodne rozwiązanie do kuchni. Ale także do rodzinnych łazienek, gdyż dzieci często mają problem z ustawieniem właściwego strumienia.
5. Ekologiczny prysznic ulgą dla domowego budżetu - 10-minutowy prysznic pod normalnym strumieniem wody pochłania 4 kWh energii, czyli tyle samo co praca lodówki przez 8 dni. Dlatego także tu warto poszukać oszczędności wody i prądu potrzebnego na jej ogrzanie. Specjalny przycisk w rączce natrysku jednym kliknięciem zmniejsza zużycie wody o 50%. Dzięki nowoczesnej budowie prysznica nie obniżamy jednak komfortu użytkowania. Ograniczenie strumienia do ekologicznego poziomu jest podczas kąpieli praktycznie niezauważalne.  
6. Mniejsze zużycie ciepłej wody to także oszczędność prądu - pomogą nam w tym baterie termostatyczne. To najnowsze rozwiązania, które pilnują temperatury wody. Częścią baterii jest termostat. Zasada działania termostatu jest prosta - błyskawicznie miesza ciepłą i zimbateria z eko-przyciskiemną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni ile sami ustawiliśmy. Zalecana, optymalna temperatura
do kąpieli pod prysznicem to 38°C. Termostat skraca czas ustawienia temperatury do kilku sekund
i utrzymuje ją na odpowiednim poziomie. Stosowanie baterii termostatycznych sprzyja więc znacznym oszczędnościom - zużycie wody zmniejsza się blisko o ok. 40%, a koszt energii nawet do 50%.
7. Pomogą nam bąbelki powietrza - zadbajmy o to, by wszystkie baterie w naszym domu wyposażone były w tzw. perlatory. To zamocowana na końcu wylewki siatka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę. Efekt ten sprawia, że mamy wrażenie silniejszego strumienia wypływającej wody, podczas gdy w rzeczywistości tak naprawdę ograniczamy jej zużycie o 15%.
To najpopularniejsze rozwiązanie w bateriach pomagające w oszczędzaniu.
8. Analiza wydatków - by nasz domowy program oszczędzania odniósł sukces konieczne jest przeanalizowanie wydatków przed i po zastosowaniu ekologicznych pomysłów. Nic bardziej nie zachęci rodziny do dalszego stosowania zasad oszczędności niż pozytywne wyniki, jakie już udało się osiągnąć. A zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na wspólną, rodzinną rozrywkę.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także