Płytki łazienkowe w wiktoriańskim stylu

Płytki łazienkowe w wiktoriańskim stylu

Produkowane od 150 lat ceramiczne płytki ścienne o tradycyjnych, wiktoriańskich wzorach do dzisiaj zachwycają bogactwem kolorów i ornamentów.

Wspaniałe wzory kwiatowe czy geometryczne na pojedynczych płytkach oraz panelach podkreślą urodę aranżacji łazienki. Do płytek powinna być jeszcze dobrana ceramika łazienkowa, a także akcesoria łazienkowe również stylizowane na epokę wiktoriańską.

płytki łazienkowepłytki ścienne

Najstarszym i najsłynniejszym centrum produkcji płytek ceramicznych jest holenderskie miasto Delf, w którym biało-niebieskie płytki produkowane były od XV wieku. Jednak to Wielka Brytania przyczyniła się do rozpowszechnienia płytek w całej Europie, gdyż w XIX wieku właśnie tam trafiły do produkcji masowej.

aranżacja łazienkipłytki łazienkowe w wiktoriańskim stylu

Epoka wiktoriańska była okresem, w którym architektura i sztuka użytkowa balansowały pomiędzy ozdobnością i przepychem poprzednich epok a erą szkła i stali, która właśnie nadchodziła. Obydwa te trendy przejawiały się także we wzornictwie płytek, które coraz częściej dekorowały brytyjskie domy.

wzory płytekpłytki do łazienki

Podłogi wiktoriańskie charakteryzowały się ciekawymi, geometrycznymi wzorami. Tworzone z nieszkliwionych płytek ceramicznych w różnych kolorach i kształtach były układane zarówno w domach arystokracji i mieszczaństwa, jak i budynkach przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Ich duża trwałość sprawiła, że do tej pory można je podziwiać w domach i fabrykach
z tamtej epoki. Nie bez powodu obowiązkowym elementem łazienki w angielskim stylu jest właśnie taka podłoga ułożona z białych oktagonalnych płytek z czarnymi intarsjami.
kolekcja płytek do łazienkiZupełnie nowy styl we wzornictwie płytek tamtej epoki wprowadził jeden z najsłynniejszych wiktoriańskich artystów William De Morgan. Sięgając do wzorów średniowiecznych i perskich stworzył kolekcję płytek pełną oryginalnych motywów roślinnych, egzotycznych ptaków, a nawet smoków i ryb.  
Styl wiktoriański nadal ma swoich zwolenników. Projektanci i architekci dostrzegają jego niepowtarzalny klimat. Często w tamtym okresie poszukują inspiracji, a nawet ściągają gotowe wzory.

Brytyjczycy to naród kochający tradycję, dlatego do tej pory produkują wzory płytek, które powstały 150 lat temu. Równie chętnie poszukują inspiracji we współczesnych trendach we wzornictwie, w sztuce dalekiego wschodu czy historycznych regionach Europy. Dzięki temu tworzą jedną z najbogatszych
i najbardziej różnorodnych ofert ceramicznych płytek podłogowych i ściennych.

niebieskie płytki łazienkowestylowe płytki

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: ArtDeVivre

Polecamy Ci również

Zobacz także