Płytki łazienkowe - jak wybrać?

Płytki ceramiczne to często spotykany element wyposażenia wnętrz w naszych domach. Stanowią one nie tylko dekorację, ale także doskonale chronią podłogę i ściany pomieszczenia przed niszczącym wpływem wilgoci.

Obecnie na rynku dostępne są płytki różnej wielkości, z różnych tworzyw, cechujące się rozmaitą ścieralnością. Dlatego też wybór wcale nie jest prosty. Co powinniśmy wziąć pod uwagę?
Zasadniczo możemy zdecydować się na płytki z terakoty oraz z gresu. Oba te materiały mają różne właściwości, a co za tym idzie również odmienne przeznaczenie.

Terakota nadaje się doskonale do kładzenia na podłogach. Płytki te sprawdzą się praktycznie
w każdym pomieszczeniu, pamiętajmy jednak, że zawsze należy sprawdzić ich nasiąkliwość
i antypoślizgowość. Jest to szczególnie istotne, kiedy wybieramy płytki na podłogę w łazience. Terakota nie powinna być stosowana na zewnątrz, ponieważ ten rodzaj płytek nie jest niestety mrozoodporny.
Na zewnątrz możemy za to z powodzeniem położyć płytki z gresu. Dzięki dość specyficznej obróbce gres charakteryzuje się dużą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. Płytki tego typu są twarde, niezbyt nasiąkliwe i w dodatku mrozoodporne.

Jeśli szukamy płytek do łazienki, należy rozejrzeć się za takim, których nasiąkliwość nie przekracza 10 % (chodzi o I i II klasę). Najlepiej w łazience sprawdzają się tradycyjne szkliwione płytki ceramiczne. Nie zaleca się natomiast gresu polerowanego – pod wpływem wody staje się on bardzo śliski. Obecnie w ofercie wielu producentów znajdziemy też specjalne płytki łazienkowe pokryte impregnatem o dodatkowym działaniu antypoślizgowym. Dobrym wyborem są także płytki z niezbyt głębokimi żłobieniami.
Kupując płytki do kuchni, powinniśmy poszukać takich, które cechują się dużą odpornością na ścieranie – klasa ścieralności powinna wynosić 3 albo 4. W kuchni płytki ceramiczne mogą dość łatwo ulec poplamieniu. Aby uniknąć konieczności szybkiej ich wymiany, warto wybrać gres szkliwiony, który jest nie tylko nienasiąkliwy, ale także odporny na powstawanie trwałych plam. Jeśli mimo wszystko wybierzemy na płytki gresowe nieszkliwione, musimy liczyć się z tym, że konieczna będzie ich impregnacja.

Obecnie płytki coraz częściej można spotkać także w salonach. W tym przypadku wystarczy pamiętać jedynie, że zalecane są płytki o niskiej ścieralności, które będą nadawać się na podłogę. Poza tym możemy przy wyborze kierować się swoimi indywidualnymi upodobaniami.

Oceń artykuł
1,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: thekitchencentre.net, hidc.com.au

Polecamy Ci również

Zobacz także