Płytki łazienkowe

7
Pomysł na łazienkę
Łazienka jest coraz częściej wnętrzem popisowym, takim, które z dumą prezentuje się gościom.

Modna ceramika zaskakuje wzorami i fakturą, imitując naturę albo nowoczesne materiały. Ale na niej świat się nie kończy. Można wybrać do łazienki także farbę lub szkło.

Łazienka jest coraz częściej wnętrzem popisowym, takim, które z dumą prezentuje się gościom. Ma olśniewać swoim wyglądem
i być w zgodzie z aktualnymi trendami. Wszystko to między innymi za sprawą odpowiednio zaaranżowanych ścian. Jak zatem powinny wyglądać? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są płytki ceramiczne, ale nie znaczy to, że wyłożona nimi łazienka będzie banalna. Bo kolory i wzory najnowszych kolekcji są obliczone na spektakularny efekt.

Zaznaczanie stref

Ściany łazienki nie muszą być jak dawniej pokryte glazurą od góry do dołu. Teraz strefę ceramiczną można ograniczyć wyłącznie do tych części wnętrza, które są bezpośrednio narażone na działanie wilgoci. Albo potraktować jako dekoracyjne panele. Fragment ściany z glazurą w kontrastowym kolorze może pełnić rolę barwnej oprawy umywalki albo wanny, wyraźnie wydobywając ich formę. Innym rozwiązaniem jest wyodrębnienie barwą części łazienki, np. strefy kąpielowej, dla podkreślenia jej funkcji.

Przeczytaj też: Drewniana podłoga w łazience - jak wybrać drewno i na co zwrócić uwagę przy montażu.

Poprawianie proporcji

Płytki mogą nie tylko ozdobić łazienkę, ale także, odpowiednio dobrane, skorygować optycznie rozmiary pomieszczenia. Jeśli jest ono małe, najlepiej wybrać kafelki jasne, w chłodnym odcieniu i błyszczące, tak by ich powierzchnia odbijała światło. Zbyt wysokie ściany można „obniżyć”, układając z płytek poziome rejestry, każdy w innym kolorze. Z kolei pionowe podziały wysmuklą wnętrze i dodadzą ścianom wysokości.

Prawie jak drewno

Nie każdy ma odwagę na to, by eksperymentować z drewnem w łazience. Idealnym i ekologicznym rozwiązaniem są płytki, których matowa powierzchnia przypomina do złudzenia rysunek usłojenia, naturalne przetarcia i zarysowania drewnianych desek, np. czarnego dębu, jasnej sosny czy też gatunków egzotycznych, o zróżnicowanej tonacji.

W kamiennym kręgu

Kafle wiernie odwzorowujące strukturę marmuru lub granitu to klasyka gatunku. Jednak teraz łazienka nie powinna udawać starożytnych łaźni pompejańskich, ma za to zachwycać surową urodą płytek naśladujących skałę wulkaniczną albo rzadkie gatunki minerałów.

Radzimy: Jak układać wielkoformatowe płytki ceramiczne

Ze świata zwierząt

Projektanci płytek ceramicznych, naśladując naturę, inspirują się także fauną. Mamy więc kafle przypominające fakturą rybią łuskę oraz takie, których grafika jest wiernym odwzorowaniem skóry nosorożca lub końskiej sierści.

Efektowne wstawki

Coraz bardziej wyszukana forma płytek ceramicznych jest także zasługą zdobień ze szlachetnych metali: złota i srebra. Można również zamówić kafle w wydaniu biżuteryjnym, czyli dekorowane kryształkami Swarovskiego.

Barok łazienkowy

Modny pałacowy trend nie ominął łazienki. Ornamenty roślinne zdobiące płytki są inspirowane barokowymi tkaninami ściennymi z charakterystycznym powtarzającym się wzorem. Wyrafinowany rysunek jest podkreślony błyszczącą powierzchnią. Uzupełniające kolekcję listwy i dekory mogą być wzbogacone elementami z metalu. Ciemna kolorystyka głębokiej czerwieni, atłasowej zieleni lub grafitowej szarości podkreśla salonowy charakter pokoju kąpielowego.

Trend orientalny

Płytki ozdobione uproszczonym rysunkiem gałązek kwitnącej wiśni dodadzą łazience kobiecego charakteru, naśladując japońskie drzeworyty. Można wybrać także ekologiczne odmiany kafelków, które mają ascetyczne, subtelne dekoracje w stylu zen, podkreślone delikatnymi kolorami w odcieniach beżu i w barwach ziemi. Ich matowa powierzchnia przypomina fakturę lnianego splotu lub imituje strukturę bambusa.

W stronę popartu

Nowoczesna i dynamiczna łazienka ozdobiona jest kompozycją z gładkich płytek. Mogą być błyszczące lub matowe, obowiązkowo w soczystych odważnych barwach. Jednokolorowe kafle tworzą na ścianie czytelne geometryczne pasma, najczęściej oddzielone od siebie neutralną bielą. Liczą się kontrast i oryginalność kolorowych zestawień.

Mozaika

Drobne kostki wciąż nie tracą na aktualności. Mają tę zaletę, że łatwo je układać. Dzięki arkuszom siatki, na których są umieszczone, można to zrobić szybko, a gdy trzeba – przyciąć do odpowiedniego formatu. Sprawdzają się idealnie na obłych fragmentach ścian i zabudowy. Istnieją kolekcje o jednolitej barwie albo złożone z kilku odcieni bądź kolorów. Te ostatnie nie zawsze dobrze wyglądają na dużej powierzchni, bo pulsująca mieszanka barw zamiast relaksować, może męczyć wzrok. Warto sprowadzić mozaikę do roli detalu i wykorzystać jako wielobarwny dekor pomiędzy standardowymi płytkami albo stworzyć wąskie ozdobne listwy urozmaicające ściany.

Duży format

Płytki wielkoformatowe stają się coraz bardziej popularne. Ich długość sięga najczęściej od 60 do 120 cm. Dzięki specjalnym rektyfikowanym krawędziom, wyprofilowanym tak, że można je układać z tzw. minimalną fugą lub bez, dają na ścianie efekt jednolitej gładkiej powierzchni. Dobrze prezentują się w dużym wnętrzu. Płytki w rozmiarze XXL mogą do złudzenia przypominać naturalne drewno, zatracając swój ceramiczny wygląd.

Wzorzyste

Płytki z deseniem to hit nadchodzących sezonów. Najbardziej modne i zróżnicowane są ornamenty roślinne. Kwiatowe desenie mogą przypominać stylizowaną arabeskę. Motyw nie musi być kolorowy, czasem misterny rysunek ma tę samą barwę co tło, różni się tylko błyszczącą powierzchnią, dając zmienny efekt w zależności od kąta padania światła. Ale kwiatowe desenie bywają także bardziej dosłowne. Kafelki mogą mieć na druk, który z fotograficzną precyzją oddaje wygląd liści, traw bądź kwiatów w wyraźnie powiększonej skali. Najczęściej dekorują jedynie fragment łazienki, np. jedną ze ścian.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także