Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian i podłogi w łazience jest wyłożenie ich płytkami ceramicznymi. Jest to bowiem rozwiązanie najpraktyczniejsze. Materiał ten daje ponadto nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza.

płytki ceramiczneRodzaje płytek
Płytki ceramiczne można podzielić na różne typy, biorąc pod uwagę wykończenie ich powierzchni, przeznaczenie, właściwości, jak również technologie produkcji.

Glazura
To ścienne płytki szkliwione. Produkowane są
w technologii monoporozy –  jednokrotnego wypału, o czerepie porowatym. Ich powierzchnia pokrywana jest warstwą szkliwa, od którego rodzaju i grubości zależy wygląd płytki, jej kolor, dekoracja i stopień połysku (błyszczące, półmatowe, matowe).

Terakota
kolor płytekSą to płytki podłogowe szkliwione. Powstają w procesie monocottury, który polega także na jednokrotnym wypale, jednak odbywa się to w znacznie większej temperaturze. Dzięki temu płytki odznaczają się mniejszą nasiąkliwością wodną, w porównaniu z płytkami ściennymi, są twardsze, a przez to odporniejsze na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia licowa także wykończona jest szkliwem.

Gres
Płytki gresowe zazwyczaj stosowano do wykładania posadzek, jednak coraz częściej stosuje się je także na ściany. Choć wyglądem przypominają naturalny kamień, między innymi marmur, trawertyn i granit, tak naprawdę są rodzaje kamionki porcelanowej wypalanej jednorazowo, w bardzo wysokiej temperaturze, warunkującej dobre parametry techniczne tego materiału. Z powodzeniem nadaje się do wykończenia łazienki.

Wyróżnia się gres porcelanowy szkliwiony. Nie ma on jednolitej struktury zapewniającej równomierne ścieranie w trakcie użytkowania, jednak warstwa powlekająca jest bardzo twarda i wytrzymała, a dzięki niej gresy mogą mieć niemal nieograniczone możliwości wzornicze. Wzornictwo płytek wykonanych w tej technologii zależy tylko od rodzaju użytych barwników, szkliwa i zastosowanej struktury.

Jest również gres porcelanowy nieszkliwiony, zwany również, z racji swojego wyglądu, technicznym. Są to płytki o czerepie bardzo spieczonym, jasnym lub barwionym odpowiednimi pigmentami, o zabarwieniu jednolitym (monokolory) lub o wzorze granulowanym (sól i pieprz). Tym co je wyróżnia to jednorodność w całej masie, dzięki czemu efekt ścierania powierzchni jest niezauważalny. Tego rodzaju gres, najbardziej trwały i wytrzymały, stosuje się raczej do innych pomieszczeń, intensywniej eksploatowanych lub na zewnątrz domu.

Wzornictwo
Wybór płytek łazienkowych jest ogromny. Producenci przynajmniej raz do roku zasypują rynek nowymi ich wzorami. Dla ułatwienia wyboru i stylistycznego dopasowania płytek na ściany do tych przeznaczonych na podłogę wprowadzane są pełne kolekcje i to najczęściej w kilku wersjach kolorystycznych czy odcieniach. Coraz trudniej więc o aranżacyjną wpadkę. Zwłaszcza, że na samych płytkach oferta się nie kończy. Kolekcje uzupełniane są o przeróżne, ścienne i podłogowe, dekoracje ceramiczne i elementy wykańczające, takie jak inserta, londony, cygara, taco, raccordo, różnej szerokości dekory, a także listwy wykańczające, cokoły i narożniki. Kolekcje płytek dopełnia też coraz częściej mozaika.

Ponadto większość producentów płytek ceramicznych dysponuje też wysokiej jakości katalogami z ofertą swoich produktów zaprezentowanych na zdjęciach zaaranżowanych łazienek. W salonach producentów i dobrych specjalistycznych punktach sprzedaży można obejrzeć także gotowe aranżacje z płytek, nabierając wyobrażenia swojej przyszłej łazienki. Aby wybrać płytki ceramiczne w zasadzie nawet nie trzeba ruszać się z domu. Znane firmy mają profesjonalnie przygotowane prezentacje produktów na swoich stronach internetowych. Zawierają one dokładne opisy kolekcji oraz zdjęcia gotowych aranżacji łazienek.

Wzornictwo płytek i ich kolorystyka są tak różnorodne, że niezależnie od indywidualnych gustów z pewnością znajdzie się te odpowiadające koncepcji urządzenia łazienki. Ale i w tej dziedzinie od pewnego czasu widać wyraźną modę i trendy.

Producenci łazienkowych płytek lansują przede wszystkim kolekcje o stonowanych barwach i wzorach, takich, które uprzyjemnią chwile relaksu i odpoczynku w łazience. Pokazują, że to co proste, umiarkowane w formie jest za to eleganckie i ponadczasowe. Kolorystyka łazienki nie może się szybko znudzić, płytek na ścianach i podłodze nie można przecież łatwo wymienić. W modzie ceramicznej królują barwy natury, a więc ciepłe beże, brązy, zielenie nieco chłodniejsze szarości i wszystkie ich odcienie. Powierzchnia płytek imituje często drewno czy też tkaninę, jak len lub płótno. Dekory swoją barwą i strukturą, łudząco przypominają drewniane, zaoblone listwy. Dlatego też tak popularny w łazience stał się ostatnio gres szkliwiony, który z powodzeniem naśladuje właśnie kamień naturalny, zwłaszcza polerowany marmur, surowe drewno bądź deseń tkaniny. Wszechobecne są także motywy kwiatowe, a także orientalne.

Powierzchnia wszystkich rodzajów płytek różnie jest wykańczana i tylko rzeczą gustu jest, czy ściany i podłoga łazienki mają być matowe czy lśniące i z połyskiem, zupełnie gładkie czy strukturalne lub lekko profilowane. Są też płytki, których powierzchnia jest jednorodna lub też różniąca się fragmentami (stopniem połysku, profilowaniem, strukturą itp.). Niektórzy producenci oferują płytki nawet ręcznie malowane.

Obowiązujące w ceramice barwy i faktury ziemi nie oznaczają wcale skromniejszej oferty innych wzorów płytek, np. utrzymanych w stylu nowoczesnym, awangardowym, w którym króluje kontrast i nietypowe połączenie kolorów. Desenie tych płytek są najczęściej bardzo wyraziste i odważne. Taka kolorowa i wzorzysta łazienka z pewnością rano rozbudzi i pomoże naładować siły witalne.

Oceń artykuł
4,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także