Na silikonie pomiędzy umywalką a glazurą pojawiły się ciemne plamy z pleśni. Co z tym zrobić?
Pleśń na silikonowej fudze
Niestety, takiego osadu nie da się usunąć – jest on wynikiem działania grzybów i pleśni, które wniknęły w strukturę silikonu. Silikon z plamami nie tylko szpeci, ale u osób wrażliwych na zarodniki grzybów może także wywoływać alergie. Jedyne, co w takiej sytuacji da się (i ze względów zdrowotnych należy) zrobić, to usunąć starą spoinę silikonową i położyć nową. Pojawienie się pleśni na powierzchni silikonu może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze – nieodpowiedni materiał. Składniki silikonów stanowią pożywkę dla pleśni, które szczególnie szybko rozmnażają się w miejscach wilgotnych. Dlatego w łazienkach i kuchniach należy stosować wyłącznie silikony sanitarne zawierające środki pleśnio - i grzybobójcze, które zapobiegają rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów.
Zobacz wideo: Jak wymienić stary silikon na nowy
Jak kłaść spoinę z silikonu
Po drugie – pojawienie się pleśni może być skutkiem nieumiejętnego położenia silikonu. Silikon będzie łatwy do utrzymania w czystości, gdy jego brzegi będą dobrze przywierać do uszczelnianych elementów, powierzchnia spoiny będzie gładka i wypukła. Powierzchnie, które uszczelniamy, muszą być czyste i suche. Warto zawsze przemyć je rozpuszczalnikiem, np. acetonem. Następnie boki szczeliny oklejamy papierową taśmą samoprzylepną – w ten sposób unikniemy zabrudzeń i uzyskamy równy kształt spoiny. Za pomocą specjalnego pistoletu silikon lekko wyciska się z kartusza. W ciągu 5 minut od wypełnienia należy spryskać powierzchnię silikonu roztworem wodnym. Silikonowe wypełnienie musi mieć taki kształt, żeby zapewniać swobodne spływanie wody. Pełne utwardzenie silikonu trwa 2, 3 dni i do tego czasu spoinę należy pozostawić w spokoju. Silikony, twardniejąc, zmniejszają swoją objętość o kilkanaście procent i jeśli nałożymy ich za mało, spoina może przybrać wklęsły kształt. Woda będzie się wtedy gromadziła w zagłębieniu na spoinie i z biegiem czasu substancje pleśniobójcze mogą ulec wypłukaniu z powierzchni silikonu, otwierając tym samym drogę grzybom i pleśni.
Jak dbać o silikonową spoinę
Spoiny wypełnione silikonem wymagają stałych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy okazji czyszczenia wanny czy umywalki powinno się je przemyć środkiem o działaniu dezynfekcyjnym, a następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha. Łazienka powinna też mieć dobrą wentylację. Ograniczy to sprzyjające warunki do rozwoju pleśni: wysoką wilgotność powietrza i skraplanie się pary wodnej. Narożniki i miejsca łączeń ścian to punkty strategiczne. Właśnie w nich koncentrują się niezauważalne drgania i odkształcenia, które mogą spowodować pękanie spoin cementowych. Dlatego przestrzenie między ścianą a posadzką należy zawsze wypełniać materiałem trwale elastycznym. Podobnie jest w przypadku szczelin między płytkami ceramicznymi a urządzeniami sanitarnymi: np. wanną, umywalką. Do takich wypełnień używa się najczęściej wodoszczelnych i nienasiąkliwych silikonów.
Dowiedz się: Jak zabezpieczyć "pomieszczenia mokre" przed wilgocią