Panel prysznicowy – jak wybrać najlepszy dla siebie?

22
Panel prysznicowy
Panel prysznicowy z może zapewnić nie tylko kąpiel, ale i masaż.

W obecnych czasach nasze tempo życia jest coraz szybsze, mamy coraz mniej czasu na relaks. Dlatego warto wykorzystać ku temu każdą chwilę, na przykład podczas brania prysznica. Pomoże nam w tym odpowiednio dobrany panel prysznicowy.

Pozostaje jednak kwestia jak wybrać ten najlepszy dla nas? Nie jest to tak trudne, jak by się mogło wydawać. Wystarczy zwrócić uwagę na najistotniejsze elementy.

Wygląd panelu prysznicowego

Nie ma co ukrywać – wygląd panelu to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę. Wbrew pozorom ważne jest, aby był on estetyczny i podobał nam się, gdyż jest dość dużym elementem i nie sposób go ukryć. Obecnie producenci w dużej mierze stawiają na prostotę formy, minimalizm i pozbywają się zbędnych elementów. Dzięki temu łatwiej można dopasować coś do swojej łazienki, a i sam wygląd jest zachęcający. Oczywiście nie brak też modeli dla odważnych, bardziej fantazyjnych, kolorowych, jednak trzeba pamiętać, że nie do każdej łazienki będzie taki panel pasował.

Sprawdź: Jak wybrać dobrą baterię prysznicową

Jeśli chodzi o materiały, z których powstają panele wybór jest dość szeroki. Aluminium, stal szczotkowana, sztuczny i naturalny kamień, drewno egzotyczne, szkło hartowane oraz wysokiej jakości tworzywa sztuczne – w zależności od naszych preferencji. Nasz panel może też spełniać dodatkowe funkcje, między innymi posiadać półkę na kosmetyki czy termometr.

Funkcjonalność i budowa panelu prysznicowego

Kolejną bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest funkcjonalność panelu oraz to, jak jest zbudowany. Zastanówmy się zatem gdzie będzie zamontowany i kto będzie z niego korzystał najczęściej. Pomoże nam to dokonać najlepszego wyboru.

Jeśli chcemy go zamontować przy wannie warto wybrać model posiadający wlewkę do wanny, gdy zakupu dokonujemy do łazienki osoby starszej pomyślmy o wersji z siedziskiem, jeśli stawiamy na komfort wybierzmy z kolei taki z baterią termostatyczną, która zapewni nam stałą temperaturę wody.

Istotna jest również budowa panelu. Głównymi częściami są górna głowica i słuchawka natryskowa, bateria oraz dysze. Tutaj też warto rozważyć opcje, które proponują producenci. Na przykład słuchawka może być jedno lub wielofunkcyjna. Ta druga zapewnia różne rodzaje natrysku (np. deszczowy, masujący, miękki) i pozwala zmieniać je w zależności od potrzeb.

W przypadku dysz warto się zastanowić nad ich ilością. Zwyczajowo jest ich od 4 do 8. Umieszcza się je symetrycznie w dwóch kolumnach bądź centralnie. Mogą być wbudowane w panel lub umieszczone na przegubach, co z umożliwia kontrolowanie kierunku wody. Sposób ich rozmieszczenia powinien być tak dobrany, by woda masowała różne części ciała.

Sprawdź: Jakie są zalety i wady baterii podtynkowych

Rodzaj masażu

W zależności od rodzaju i temperatury wody, strumienie masujące ciało mają różne działanie na nasz organizm. Hydromasaż to jedna z najstarszych naturalnych metod leczenia. Jej właściwości zdrowotne są szeroko znane: pomaga na dolegliwości kręgosłupa i stawów, odpręża mięśnie, działa antydepresyjnie. Ma również zastosowanie w kosmetyce: nawilża cerę, czyniąc ja sprężystą i młodszą.

Ustawiając odpowiedni panel mamy do wyboru kilka rodzajów masażu: typowy wodny masaż biczowy, skierowany dzięki dyszom natryskowym na określony odcinek ciała np. kręgosłup i jego okolice lub masaż rozluźniający i pobudzający, uzyskiwany przez skierowanie dysz na bolące miejsca i napięte mięśnie.

Parametry techniczne paneli prysznicowych

Przy zakupie i instalacji panelu natryskowego nie wolno zapominać o niezbędnych parametrach. Panel nie będzie działał, jeśli woda nie będzie do niego dopływała pod odpowiednim ciśnieniem, z odpowiednią wydajnością lub jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości ciepłej wody. Dlatego zanim kupimy panel porównajmy swoje dane techniczne z wymaganiami konkretnych modeli i sprawdźmy, czy te informacje się pokrywają i czy instalacja panelu będzie udana.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Kolwaga

Polecamy Ci również

Zobacz także