Oświetlenie w łazience

Oświetlenie w łazience

Światłem w łazience można wyeksponować pożądaną przestrzeń i ukryć tę mniej atrakcyjną. Dodać uroku niezbyt ciekawej aranżacji ale też i go odebrać... Czar pryśnie, jeśli najpiękniejszą nawet łazienkę oświetlimy niewłaściwie lub niedostatecznie.

oświetlenie łazienkoweoświetlenie nad lustrem

Oświetlenie w łazience - świetlne strefy
Łazienka to przestrzeń naszych drobnych rytuałów. Niestety oświetlenie w łazience ogranicza się często do zamontowania szklanego klosza na suficie. Kładzie się to zwykle cieniem na naszych codziennych łazienkowych sprawach. Zarówno zabiegi higieniczne,  pielęgnacyjne, jak i toaletowe, wymagają odpowiedniego, zróżnicowanego światła. By zwiększyć funkcjonalność łazienki, warto wyodrębnić w niej oświetlenie: ogólne i miejscowe.

oświetlenie w łazience

oświetlenie dekoracyjnegórne oświetlenie

Oświetlenie w łazience ogólne
Kojarzymy zwykle ze światłem pochodzącym z góry – z centralnego punktu sufitu. Jego podstawowym zadaniem jest rozproszyć mrok. Do tego celu wykorzystujemy często szklane klosze, a ostatnio nawet dekoracyjne żyrandole. Warto to podstawowe źródło światła uzupełnić lampami halogenowymi. Najkorzystniej umieścić je nad wanną lub prysznicem. Przynoszą efekt jaskrawych punkcików świetlnych, które odbijają się w armaturze łazienkowej i płytkach ceramicznych, dodając im subtelnego uroku. Pozwalają ponadto zaakcentować ciekawe łazienkowe detale, jak wzory na glazurze, dekory, mozaiki, obrazy, czy plakaty. Wygodniejszym rozwiązaniem w ramach oświetlenia ogólnego okaże się być może, zamontowanie na suficie panelu z kilkoma ruchomymi halogenami. Przyniesie to możliwość swobodnego operowania światłem w łazience, ukierunkowania go według własnych upodobań. Pamiętajmy: im dłuższy panel i więcej źródeł światła, tym lepsze oświetlenie.

aranżacja oświetlenia w łazience

Przestrzeń wokół lustra
To właśnie jej powinniśmy poświęcić szczególną uwagę. Codzienna toaleta wymaga przecież właściwie oświetlonego lustra. Światło powinno padać przede wszystkim na twarz osoby, która się
w nim przegląda. Równomiernie, nie zostawiając zbędnych cieni. Jak osiągnąć taki efekt?
Świetlne oprawy najkorzystniej zamontować symetrycznie po obu stronach lustra. Mogą to być zarówno dwa podłużne panele, przymocowane na ścianie wzdłuż jego pionowych krawędzi, jak i kinkiety z zamkniętymi kloszami. Należy je umieścić w odległości około 75 centymetrów od siebie i na wysokości oczu – czyli około 160 centymetrów ponad podłogą.
W przypadku dużych luster, ciekawy efekt osiągniemy, oświetlając je oprawami z teatralnej garderoby rodem. Przybierają postać listew, wyposażonych w gęsto rozmieszczone żarówki o niewielkiej mocy, które okalają całe lustro.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Chmielińska

Źródło: Cersaniet, BRITOP Lighting, Deante, Villeroy & Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także