Ogrzewanie łazienkowe - nowoczesne i dekoracyjne

Łazienka to miejsce, w którym ciepło jest szczególnie pożądane. Tutaj docenia się zarówno wyższą temperaturę powietrza, jak i inne ciepłe rozwiązania
w postaci dodatkowych grzejników, czy podgrzewanej miejscowo podłogi.

Nietypowe rozwiązania grzewcze w łazience uatrakcyjnią wnętrze i czynią je bardziej komfortowym w użytkowaniu. Na brak pomysłowości producentów łazienkowych urządzeń grzejnych nie można narzekać. W sklepach i galeriach handlowych aż roi się od produktów tego typu i z całą pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Sprawdź: Grzejnik jako ścianka działowa

Grzejnik łazienkowy z grzałką

Aktualnie, nowoczesne grzejniki łazienkowe często od razu wyposaża się w elektryczną grzałkę. Jeśli jednak nie zamierzamy kupować nowego grzejnika grzałkę można także podłączyć do urządzenia, którym dysponujemy. Montaż jest zależny od sposobu, w jaki grzejnik podłączono do instalacji centralnego ogrzewania. Nie jest to czynność skomplikowana i każdy może wykonać ją samodzielnie. Rozwiązanie jest doceniane zwłaszcza w okresie wiosennym, gdy kocioł grzewczy zostaje wyłączony oraz jesienią, kiedy jeszcze go nie uruchomiono na sezon grzewczy. Przed przystąpieniem do montażu grzałki w grzejniku łazienkowym musimy jednak wiedzieć, że ważna jest w tym przypadku lokalizacja owego grzejnika. Ze względów bezpieczeństwa niedopuszczalne jest np. zamontowanie grzałki elektrycznej w grzejniku znajdującym się nad wanną. Bezpieczna odległość w jakiej powinien znajdować się tak wyposażony grzejnik wynosi 60 cm od obrysu wanny oraz brodzika. Dodatkowo, trzeba także odpowiednio dobrać moc grzałki oraz zapewnić podłączenie wtyczki grzałki do gniazda posiadającego bolec uziemienia. Moc grzałki nie powinna być w żadnym razie wyższa od mocy grzejnika. Najczęściej stanowi ona 70% wartości, jaką posiada grzejnik.

Grzejnik – suszarka

Nowoczesne grzejniki drabinkowe, pełniące jednocześnie funkcję suszarek łazienkowych coraz częściej zastępują w naszych domach tradycyjne urządzenia płytowe. Podłączone do instalacji centralnego ogrzewania mogą być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, pełniącym jednocześnie praktyczne funkcje dodatkowe. Wówczas grzejnik taki warto doposażyć w grzałkę elektryczną, aby móc korzystać z niego także poza sezonem grzewczym. Grzejniki drabinkowe stosuje się też coraz częściej, jako całkowicie niezależne, zasilane elektrycznie urządzenia. Należy dobierać je tak, aby miały odpowiednie kształty, ułatwiające zawieszanie na nich wilgotnej bielizny lub ręczników kąpielowych. Chodzi tutaj głównie o właściwe wyprofilowanie rurek poprzecznych oraz o odpowiednie odległości pomiędzy nimi. Niemniej ważny jest dobór akcesoriów, np. dodatkowych wieszaków, umożliwiających suszenie większej ilości prania jednocześnie. Dodatkowe wieszaki nie szpecą urządzenia, a wręcz przeciwnie – sprawiają, że prezentuje się ono jeszcze ciekawiej.

Koniecznie zobacz: Łazienka z oknem

Grzejniki dekoracyjne

Oprócz zasadniczej funkcji grzania – ich rolą jest uzupełnienie i udekorowanie pomieszczenia łazienki. Należy zaznaczyć, że funkcja zasadnicza tego rodzaju urządzeń jest często dominowana poprzez ich formę. Pomimo to dekoracyjne grzejniki cieszą się uznaniem odbiorców, ponieważ nadają wnętrzu charakteru i podkreślają jego styl. Dekoracyjność jest w ich przypadku celem najwyższym, choć oddają także ciepło. Nie ma co jednak liczyć na to, że ogrzeją domową łazienkę lepiej niż zrobiłby to tradycyjny grzejnik. Z tego też powodu jedynie w niektórych przypadkach podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania. Częściej stosowane są jako niezależne urządzenia elektryczne, służące jedynie do nieznacznego podniesienia temperatury powietrza w łazience oraz ogrzania jej w razie potrzeby, poza sezonem grzewczym. Prezentują się zwykle przepięknie i niestandardowo, choć bardziej wyszukane wzorniczo modele potrafią kosztować fortunę.

Ciepło z podłogi

Ogrzewania podłogowe staje się już niemal powszechne w naszych łazienkach. Jeśli kable lub maty grzejne nie są układane na całej powierzchni podłogi, to stosuje się je przynajmniej w miejscach, w których najczęściej stajemy bosymi stopami, czyli przy wannie, brodziku, czy umywalce. Ogrzewanie podłogowe może być jedynym źródłem ciepła w łazience lub służyć tylko do jej czasowego podgrzania. Może być podłączone do instalacji centralnego ogrzewania lub być zasilane elektrycznie. Jednak przy rosnących stale cenach energii – zasilanie elektryczne służy raczej jedynie do użytkowania ogrzewania podłogowego poza sezonem grzewczym. W Polsce zdecydowanie popularniejsze jest układanie pod podłogą kabli grzejnych. Maty i folie charakteryzują się bardzo niewielką grubością, ale niestety są też dużo droższe od kabli. Ogrzewanie podłogowe można instalować zarówno w budynkach nowo powstających, jak podczas przeprowadzania w nich remontu. W łazienkach, w których okładzinę podłogową stanowi przeważnie zimna ceramika lub kamień – jest ono szczególnie doceniane przez użytkowników.

Podpowiadamy: Jak urządzić ponadczasową łazienkę - 5 pomysłów na aranżację łazienki

Kominek... w łazience?

Posiadanie naturalnego kominka w salonie, jadalni, czy nawet sypialni nie jest już wśród Polaków niczym specjalnym. Rozwiązania takie nie dziwią, ani nie szokują. Jednak w ostatnim czasie można obserwować nowy trend, polegający na wcielaniu kominków do łazienek. Oczywiście nie każdego jest stać na posiadanie dwóch kominków w domu, a innym nie pozwalają na powyższe warunki techniczne budynku. Pomijając fakt, że umieszczenie kominka w łazience wymaga odpowiedniej powierzchni tego pomieszczenia – coraz częściej w pokojach kąpielowych zastosowanie znajdują tzw. biokominki. Mogą one funkcjonować bez podłączenia do komina, a właściwie jedynym warunkiem technicznym, o który trzeba zadbać przed ich montażem jest sprawnie działająca wentylacja w pomieszczeniu. Paliwo spalane w biokominku nie wydziela żadnych szkodliwych, ani wyczuwalnych dla człowieka substancji, a kąpieli przy palącym się kominku nie da się porównać z żadnym innym relaksem. Ekokominki występują w różnych formach. Dlatego też bez trudu nabędziemy kominek wolnostojący, naścienny, czy w postaci stolika lub półki z ogniem. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie w łazience, to prawdziwy luksus. Wnętrze przybiera niepowtarzalny wygląd, a chwile w nim spędzone stają się najprawdziwszym na świecie odpoczynkiem i relaksem dla ciała i duszy. Dodatkowym walorem posiadania kominka w łazience jest fakt, że jest on oczywiście urządzeniem grzejnym. Oddaje zatem ciepło i podnosi skutecznie temperaturę powietrza w pomieszczeniu.
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: shelterness.com, home-reviews.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także