Podtynkowa, termostatyczna, a może bezdotykowa? Bogaty wybór łazienkowych baterii
z pewnością ucieszy zwolenników rozwiązań nietypowych, ekologicznych i nowoczesnych.
Czym się kierować przy wyborze?
Powodów, dla których decydujemy się na nowoczesne baterie łazienkowe jest wiele. Podkreślają niebanalny wystrój wnętrza, są wygodne w użytkowaniu, umożliwiają oszczędzanie wody. Szeroki wybór baterii łazienkowych na rynku może przyprawić niekiedy o zawrót głowy. Jeśli zdecydujemy się na baterie nietypowe – taki też może okazać się ich montaż. Przy zakupie baterii łazienkowych, zwróćmy więc uwagę na sposób ich instalacji, cenę
i specyfikę naszych łazienkowych warunków.
Baterie podtynkowe
Jak sama nazwa wskazuje, instalację tego typu baterii wykonuje się pod tynkiem. Widoczna pozostanie jedynie płytka montażowa z uchwytem bądź pokrętłem do regulacji strumienia wody,
a także przełącznik i wylewka. Reszta ukryta jest w ścianie. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak perspektywicznego myślenia. Baterię podtynkową powinniśmy zamontować bowiem przed położeniem glazury i przed podjęciem prac wykończeniowych. Korzyści jakie płyną z instalacji baterii podtynkowej w łazience są jednak ogromne. To niewątpliwa oszczędność miejsca (korpus baterii umieszczony jest w ścianie) i czasu – zdecydowanie łatwiej utrzymać ją w czystości niż klasyczną baterię. Ceramika zaopatrzona w baterię podtynkową, prezentuje się nowocześnie i niebanalnie.
W wersji podtynkowej dostępne są baterie wannowe, natryskowe, a nawet umywalkowe.
Baterie bezdotykowe
Wystarczy zbliżyć dłonie do wylewki, by popłynęła z niej woda. Eliminuje to konieczność każdorazowej regulacji temperatury wody, zakręcania i odkręcania kranu. Bateria bezdotykowa oznacza także kres problemów z kapiącą z kranu wodą i częstą wymianą uszczelek. To niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzać wodę. Nie leje się ona strumieniami, a wyłącza automatycznie np. po upływie 20 sekund. Jak działa bateria bezdotykowa? Uruchamia ją czujnik podczerwieni, który reaguje na ciepło rąk. Czas i temperaturę wody ustalamy sami. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest cena jaką trzeba zapłacić za baterię bezdotykową. Waha się ona od 500 nawet do 3500 zł, warto jednak zainwestować w droższą i solidniejszą, by zyskać gwarancję sprawnego i bezawaryjnego jej funkcjonowania.
Baterie termostatyczne
Głównym zadaniem baterii z termostatem jest utrzymanie stałej temperatury wody. W większości modeli można ustawić wartość z zakresu między 15 a 60ºC, z dokładnością do 1ºC. Jest to możliwe dzięki zamontowanej w baterii wkładce termostatowej, która reguluje temperaturę wypływającej wody, reagując natychmiast na jej zmianę. To świetne rozwiązanie zwłaszcza, jeśli z łazienki korzystają dzieci lub osoby starsze. Przy baterii termostatycznej mamy pewność, że z kranu nie popłynie nagle bardzo gorąca lub przeciwnie lodowata woda. Baterie termostatyczne dostępne
są w różnych kształtach i rozmiarach. Bogata oferta producentów sprawia, że nawet najbardziej wybredni klienci nie powinni mieć kłopotu z ich doborem.
zega
Bateria ma duży wpływ na zużycie wody, można zainstalować taką z opcją Roca ecoclick, która stawia opór przy coraz większym otwarciu, moim zdaniem rozwiązanie bardzo proste, ale świetne, bo zmnienia nasz nawyk codziennego korzystania z kranu.
junon
faktycznie Roca ma sporo rozwiązań technicznych pozwalających oszczędzać wodę. od perlatorów po właśnie baterie czasowe czy też progresywne. dobrym rozwiązaniem jest tez zastosowanie w opcji 2/4l lub 3/6 l w spłukiwaniu WC.