Naturalne kosmetyki - wykorzystaj moc ziół, owoców i warzyw

Katarzyna Józefowicz
W naturze kryje się wielka moc. Coraz częściej używa się  ziół, owoców czy warzyw, jako kosmetyków do skóry i włosów.
W naturze kryje się wielka moc. Coraz częściej używa się ziół, owoców czy warzyw, jako kosmetyków do skóry i włosów. silviarita (pixabay.com)
Rozwój nowoczesnych technologii, w tym medycyny i kosmetologii, spowodował, że mocno odeszliśmy od dobrodziejstw natury, która niegdyś była dla nas podstawowym źródłem leków i kosmetyków.

Oczywiście zdobyczy nauki nie da się przecenić, jednak warto także przypomnieć sobie o tych dobrodziejstwach, które tkwią w otaczających nas roślinach. Znajdziemy wśród nich zarówno naturalne substancje lecznicze, jak i znakomite kosmetyki. Trzeba również dodać, że bywają one czasem równie skuteczne jak preparaty kupowane w drogerii, a przy tym są znacznie tańsze. W użyciu wymagają jedynie nieco więcej zachodu, niż gotowe kremy czy płukanki.

Zioła, jako substancje pomocnicze w leczeniu różnych schorzeń, stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej wiemy o ich działaniu, więc tym razem przyjrzyjmy się bliżej roślinom, pomocnym w utrzymaniu pięknej i zdrowej skóry oraz włosów. Przy poważniejszych lub długo utrzymujących się kłopotach, powinniśmy z pewnością udać się do lekarza, gdyż takie zmiany mogą być sygnałem rozwijających się w organizmie chorób oraz niedoborów składników pokarmowych.

Jednak często problemy są przejściowe i możemy je wyeliminować przy pomocy różnych naturalnych kosmetyków. Nie wymienię tu oczywiście wszystkich roślin o cennych właściwościach, gdyż poświęcono temu tematowi wiele obszernych opracowań, ale przypomnę kilka tych najwartościowszych i najpopularniejszych, po które możemy z powodzeniem sięgnąć niemal w każdej chwili. Zacznijmy więc od skóry.

Nagietek lekarski do pielęgnacji skóry

Miewamy z nią wiele kłopotów: trądzik, suchość, nadmierna potliwość, przetłuszczanie no i w końcu starzenie się. Jednym ze sprawdzonych i znakomitych specyfików są kwiaty nagietka lekarskiego. Mają one bowiem wiele cennych właściwości, wykazują działanie przeciwgrzybiczne, kojące, przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne.

Wspomagają leczenie zakażeń grzybiczych, łagodzą objawy stanów zapalnych, pomagają przy trądziku oraz regenerują zniszczoną i wysuszoną skórę. Płatki nagietka można stosować zarówno w postaci wywarów do przemywania skóry jak i olejku (zalać płatki nagietka olejem roślinnym, arganowym lub oliwą z oliwek).

Krwawnik pospolity w kosmetyce

Kolejną wspaniałą rośliną jest krwawnik pospolity. Doskonale wspomaga gojenie się ran i pęknięć naskórka, jest znakomitym środkiem na łagodzenie stanów zapalnych skóry. To zioło można stosować na różne sposoby, najczęściej jednak wykorzystuje się odwary oraz papkę ze świeżego ziela, nakładaną bezpośrednio na skórę.

Podobne działanie wykazuje też babka wąskolistna, którą możemy stosować w przypadku ran, wyprysków oraz regeneracji zniszczonego naskórka. Szałwia natomiast, doskonale pomaga ograniczyć potliwość (np. stóp lub dłoni) i wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Nagietek lekarski pomaga w leczeniu stanów zapalnych, bakteryjnych i grzybiczych.
Nagietek lekarski pomaga w leczeniu stanów zapalnych, bakteryjnych i grzybiczych. Mareefe (pixabay.com)

Awokado, jak używać na skórze

Cudownym owocem, z którego nasza skóra będzie mogła wchłonąć mnóstwo witamin i mikroelementów jest awokado. Zawiera również substancje oleiste i kiedy z takiego owocu będziemy raz w tygodniu fundować sobie maseczkę, nasza skóra na pewno będzie bardziej odżywiona, odzyska naturalny blask oraz poprawi się jej jędrność.

Nawilżające działanie kiwi, banana i jabłka

Podobne działanie wykazuje kiwi, które dodatkowo mocno nawilża skórę i pobudza tworzenie kolagenu. Jest to jednak bardziej agresywny owoc i może u osób wrażliwych powodować uczulenia. Banany to również bogactwo witamin i mikroelementów. Zmarszczki na szyi nieco złagodnieją, po stosowaniu maseczki bananowej z dodatkiem kilku kropel olejku migdałowego. Popularne jabłka to cenne źródło witamin oraz pektyn. Wykorzystane w postaci maseczki np. na skórę twarzy, nawilża ja, odżywią i ujędrnią.

Awokado jest kopalnią witamin. Ma właściwości nawilżające.
Awokado jest kopalnią witamin. Ma właściwości nawilżające. tookapic (pixabay.com)

Ogórek i korzeń pietruszki na przebarwienia skóry

Jeśli na twojej skórze pojawiły się nieładne przebarwienia, możesz sięgnąć po zwykły, zielony ogórek lub korzeń pietruszki. Zawarte w nich kwasy oraz inne substancje, pomogą nieco rozjaśnić skórę. 

Właściwości kosmetyczne buraka ziemniaka i marchewki

Właściwości tonizujące i przeciwzapalne, ma natomiast sok z buraka. Łagodzi podrażnienia i regeneruje uszkodzony naskórek. Miazga z surowego ziemniaka z dodatkiem mąki ziemniaczanej, pomoże zregenerować spierzchniętą skórę dłoni. Można też do tego celu użyć ziemniaka gotowanego w wodzie bez soli. Natomiast zastosowanie startej marchewki, nie tylko odżywi, ale również poprawi koloryt naszej skóry.

Kwiaty róży w pielęgnacji skóry

Przy tej okazji nie należy też zapomnieć o królowej kwiatów – róży. Płatki tej rośliny od dawna były znanym i cenionym składnikiem wód różanych i perfum, ale nie tylko zapach jest jej mocną stroną. Olej z nasion róży regeneruje naskórek, wygładza zmarszczki oraz nawilża skórę. Możemy również wykorzystać świeże płatki, układając je na zaczerwienionych i podrażnionych powiekach. Natomiast napar stosowany do przemywania skóry, łagodzi podrażnienia i nawilża. Najlepiej do tych celów zastosować kwiaty róży damasceńskiej lub dzikiej.

Sok z buraka łagodzi podrażnienia.
Sok z buraka łagodzi podrażnienia. ExplorereBob (pixabay.com)

Jako elementy uzupełniające różnorodnych maseczek czy okładów, wykorzystuje się olejki roślinne, żółtka jajek, mąkę ziemniaczaną, mleko, śmietanę, zieloną herbatę, ocet, miód czy siemię lniane. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj skóry będziemy przygotowywać preparat. Jest mnóstwo przepisów wykorzystujących naturalne substancje do poprawy kondycji skóry, dlatego warto poszukać najlepszego dla naszych własnych potrzeb.  

Jakich ziół używać do pielęgnacji wł

Kiedy zadbaliśmy już o naszą skórę, powinniśmy również pomyśleć o poprawie kondycji włosów. Do ich pielęgnacji nadaje się mnóstwo ziół, mających właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne (główna przyczyna łupieżu), regenerujące i odżywcze. Możemy stosować je w postaci kompresów pod ciepłym ręcznikiem lub płukanek.

Niezastąpionymi ziołami do pielęgnacji włosów są pokrzywa, tatarak oraz skrzyp. Nie tylko stanowią ogromne bogactwo makro i mikroelementów oraz witamin, ale wykazują silne działanie przeciwłupieżowe i wspomagają walkę z wypadaniem włosów. Działanie wzmacniające posiada także rozmaryn.

Mało kto wie, że równie cennym ziołem jest nasturcja. Wykorzystuje się zarówno liście jak i kwiaty tej rośliny. Preparaty z nich mają działanie przeciwłupieżowe i pobudzają wzrost włosów. Pomagają też ograniczyć ich wypadanie. Podobne zastosowanie mają liście brzozy oraz utarty korzeń imbiru.

Nie możemy też pominąć cennego chmielu, który pomaga znormalizować kłopoty z zapaleniem skóry głowy, działa przeciwgrzybiczno (a więc też przeciw łupieżowo) oraz przeciwzapalnie. Jednak popularne płukanie włosów piwem, niewiele ma wspólnego z dobroczynnym działaniem chmielu. W napoju bowiem zawartość chmielu nie jest wysoka. Lepiej w tym przypadku sięgnąć po wysuszone szyszki rośliny, dostępne np. w aptece.

Zioła można połączyć ze sobą, zalać wodą i gotować na małym ogniu ok. ½ godz. Taki wywar po ostygnięciu używać jako płukanki lub też kompresu nałożonego na włosy na czas ok. 15-20 min. Trzeba też wiedzieć, że niektóre z ziół mogą nieco przyciemnić (liście orzecha włoskiego, rozmaryn, szałwia) inne natomiast delikatnie rozjaśniać włosy (rumianek, nagietek, łuski z cebuli).

Rozmaryn wzmacnia włosy.
Rozmaryn wzmacnia włosy. Samueles (pixabay.com)

 

 …że stosując wszelkie specyfiki i preparaty naturalne, szczególnie samodzielnie wykonane, należy najpierw sprawdzić, czy nie wywołają u nas uczuleń i podrażnień. W tym celu stosujemy niewielka ilość wybranej substancji na fragment wrażliwej skóry (np. na wewnętrzną stronę nadgarstka) i czekamy kilka godzin, czy nie pojawi się niepożądana reakcja alergiczna.

Test najlepiej wykonać dzień wcześniej, przed planowanym użyciem preparatu. Dotyczy to szczególnie owoców przeznaczonych na maseczki, gdyż te najczęściej powodują uczulenia.

Pamiętajmy także, że owoce i warzywa służą nie tylko zewnętrznie, ale przede wszystkim - powinniśmy je jeść. Również dla dobra naszej skóry, włosów i paznokci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-lazienki.pl e-lazienki.pl