Na co zwrócić uwagę, urządzając osobną toaletę

Bateria stojąca
Urządzając małą toaletę wybierajmy kompaktowe sprzęty, zajmujące jak najmniej miejsca.

Osobna toaleta to praktyczne rozwiązanie. Najczęściej jednak jej metraż jest bardzo ograniczony, dlatego warto wiedzieć jakie rozwiązania wybrać, żeby toaleta była wygodna i estetyczna.

Dzięki osobnej toalecie łatwiej uniknąć sporów o korzystanie z łazienki, szczególnie jeśli domowników jest kilkoro. Dlatego takie rozwiązanie stosuje się i w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Najczęściej jednak osobne toalety mają wręcz symboliczne wymiary. Dlatego jej funkcjonalność i wygoda użytkowania tak bardzo zależy od odpowiedniego wyboru wyposażenia.

Zobacz też: 25 praktycznych pomysłów, które przydadzą się w małej łazience

Jak wybrać miskę sedesową

Miska sedesowa jest oczywistym elementem wyposażenia osobnej toalety. Wybierając ją, trzeba zwrócić uwagę na to, żeby zabierała jak najmniej miejsca. Ze względu na montaż rozróżnia się dwa rodzaje misek sedesowych – stojące i podwieszane. Miski sedesowe stojące – mocowane na podłodze to najbardziej typowe rozwiązanie. W ich przypadku musimy zwrócić uwagę na sposób spłukiwania toalety – a konkretnie – sposób i miejsce mocowania zbiornika na wodę. Ten element ma znaczący wpływ na wykorzystanie przestrzeni. W małych toaletach najczęściej mocuje się kompaktowe WC. Zbiornik na wodę i miska ustępowa mają zwartą konstrukcję, dzięki czemu zajmują mało miejsca. Ponadto dostępne są także „kompakty” opracowane specjalnie z myślą o małych wnętrzach – całkowita długość takiej miski sedesowej wynosi 63 cm.
Innym rozwiązaniem jest dolnopłuk (wyglądem przypomina kompakt, ale zajmuje więcej miejsca). Nieco zapomnianym i kojarzonym raczej z toaletami w „stylu retro” jest górnopłuk. W tym rozwiązaniu zbiornik na wodę jest umieszczony wysoko, dzięki czemu nie zajmuje przestrzeni użytkowej. O górnopłukach może warto sobie przypomnieć w przypadku małych toalet.
Drugim typem miski sedesowej jest ceramika podwieszana. W tym przypadku mechanizm spłukujący jest umieszczony na stelażu, który trzeba zabudować. Całość sprawia bardzo estetyczne i nowoczesne wrażenie, ułatwia też sprzątanie, ale pamiętajmy, że zabudowa zabierze miejsce. Również tutaj producenci oferują rozwiązania przeznaczone specjalnie do małych łazienek (głębokość zabudowy takiego stelaża wynosi 8 cm).
Planując małą toaletę zwróćmy też uwagę na lokalizację miski sedesowej – wokół niej potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca.
Wolna przestrzeń przed miską sedesową powinna cechować się wymiarami 60 cm na 60 cm. Jeśli dysponujemy jednak większym metrażem pomieszczenia, warto  zwiększyć je do 80-85 cm - sugeruje Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Wygodne  siadanie i wstawanie zagwarantuje również odpowiednia wysokość, wyznaczana przez górną krawędź muszli. Za optymalny wymiar, zarówno w przypadku standardowych modeli, jak i ceramiki podwieszanej uznaje się 40 cm – dodaje Aneta Dziedzina. 

Przeczytaj też: Jak samodzielnie uszczelnić przeciekający brodzik

Wybór umywalki do małego WC

Równie nieodzowna, co miska ustępowa, jest umywalka. Także ona powinna mieć odpowiednio „kompaktowe” rozmiary. Do

umycia rąk w zupełności wystarczy umywalka o długości 25-35 cm. Optymalnym rozwiązaniem będą umywalki o opływowych kształtach i modele wiszące. Umywalka powinna znajdować się na wysokości od 75 do 85 cm – wtedy korzystanie z niej będzie najwygodniejsze.
Umywalka musi być wyposażona w odpowiednio dopasowaną baterię.
- Najczęstszym problemem, który pojawia się w przypadku źle zorganizowanej przestrzeni toaletowej są zachlapania, wynikające z niedopasowanej armatury - podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Aby uniknąć takich niedogodności, do niewielkiej ceramiki warto dobrać baterię stojącą o zwartej budowie i krótkiej wylewce - dodaje ekspert.
Jeśli zdecydujemy się na armaturę ścienną, musimy zwrócić uwagę na wysokość jej montażu. Bateria ścienna powinna się znajdować ok. 20 cm nad umywalką.

O czym jeszcze warto pamiętać, urządzając małą toaletę?

Ponieważ w małej toalecie priorytetem jest oszczędzanie miejsca, powinniśmy postawić przede wszystkim na akcesoria wiszące. Tego typu dodatki (np. mydelniczki) pozwolą efektywnie zagospodarować przestrzeń i nie „zagracą” jej.
Przyda się również szafka na różne akcesoria i drobiazgi – tutaj najlepszym rozwiązaniem będą wąskie modele podwieszane, które można zamocować w ściennej wnęce lub nad miską sedesową.
I jeszcze rada, która przyda się w urządzaniu również większych łazienek. Zwracajmy uwagę na jakość produktów, a także na to, czy są one odporne na działanie wody, zarysowania i działanie substancji chemicznych. Konieczność częstej wymiany sprzętu powoduje znacznie większe straty niż wynosiły pierwotne oszczędności, nie wspominając o uciążliwościach związanych z usterkami.

Dowiedz się też: Jak samodzielnie zamontować baterię stojącą, a jak baterię ścienną

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także