Modne drewno w łazience

Modne drewno w łazience

drewno w łazienceDrewno jest coraz częściej stosowane w łazienkach jako materiał, z którego wykonuje się podłogę i dekoracje. Co do tego, że prezentuje się bardzo stylowo nie ma wątpliwości, pojawia się jednak pytanie czy jest to praktyczne rozwiązanie.

Łazienka jest pomieszczeniem o dużej wilgotności, wymagającym odpowiedniego urządzenia. Różnice temperatur, częste zachlapywanie wodą i detergentami mają bezpośredni wpływ na wygląd mebli oraz podłogi. Zatem o ich wyborze przede wszystkim powinna decydować odporność na działanie wody, grzybów oraz destrukcję biologiczną.

Dlaczego drewno?

Moda na zastosowanie elementów drewnianych w łazience pojawiła się parę lat temu. Specjaliści od dekoracji wnętrz oceniają, że popularność drewna wynika z pozytywnego wpływu tego materiału na wygląd łazienki. Drewno przede wszystkim ociepla pomieszczenie swoim niepowtarzalnym kolorem oraz naturalnym wyglądem.

Teak - surowiec w odpowiednim miejscu

Drewno przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności musi być odporne na wilgoć i wahania temperatury, aby nie pęczniało i nie rozsychało się. Powinno być też odporne na zagrzybienie. W łazience kluczowym parametrem dla drewna, który należy brać pod uwagę, jest stabilność. Stabilność drewna określa w jakim stopniu dany gatunek zmienia wymiary pod wpływem wahań wilgotności, czyli jak szybko na nie reaguje, w efekcie czego pęcznieje lub kurczy się.
W łazience doskonale sprawdzają się deski teakowe. Teak jest drewnem bardzo stabilnym, co w przypadku pomieszczenia, jakim jest łazienka, sprawdza się
w praktyce. Należy pamiętać, że deski do łazienki muszą być zaolejowane. Surowe deski muszą być  pokryte olejem tuż po zamontowaniu.

drewniana podłoga w łazience

Co prócz desek?

Samo zastosowanie odpowiedniego drewna nie wystarczy, jeśli nie zadbamy o pozostałe elementy podłogi, jak fuga czy klej. Na obrzeżach podłogi, a także pomiędzy deskami, jeżeli deski posiadają specjalne wgłębienia, należy zastosować elastyczną fugę przeznaczoną specjalnie do podłóg drewnianych stosowanych w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Deski podłogowe w łazience należy przykleić specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym, również przeznaczonym do podłóg drewnianych narażonych na działanie wilgoci.

Impregnacja i pielęgnacja

W pomieszczeniach, gdzie drewno ma częsty kontakt z wodą, należy zwrócić szczególną uwagę na stosowane materiały i sposób pielęgnacji. Podłogę należy pokrywać nową warstwą oleju nawet kilka razy w roku. Podłogę z drewna teakowego trzeba przecierać lekko wilgotnym, ale nie mokrym, mopem. Można wykorzystywać preparaty przeznaczone do mycia podłóg olejowanych. Podłogę należy  wycierać do sucha, żeby woda nie zalegała. Co jakiś czas w zależności od stopnia użytkowania, w praktyce co kilka miesięcy, drewniane deski należy pokryć nową warstwą oleju impregnującego. Wtedy będziemy mieć pewność, że  podłoga nie ulegnie zniszczeniu i jest odpowiednio pielęgnowana.

teakowa podłogadrewniana podłoga w łazience

Piękno na lata

Drewniana podłoga w łazience nadaje pomieszczeniu ciepły i intrygujący wygląd. Co więcej, mimo niesprzyjających warunków może zachować swoje właściwości na lata, jeśli jest właściwie dobrana i pielęgnowana.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: podlogi-kopp.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także