Meble łazienkowe - dla porządku

Meble łazienkowe - dla porządku

Wiele napisano już o łazience, jej funkcjonalności, kolorystyce i wyposażeniu. Ogólny zarys wymarzonej łazienki każdy z nas ma w głowie, jednak gdy zabieramy się do oceny konkretnych potrzeb związanych z miejscem na kosmetyki, ręczniki, detergenty czy suszarkę, sprawa znacznie się komplikuje. Jak odciążyć łazienkową przestrzeń?

Ważnym etapem planowania przestrzeni łazienkowej jest uczciwe odpowiedzenie sobie na pytanie – co musi w łazience pozostać, a co można z powodzeniem umieścić w innych pomieszczeniach. To ogólna zasada, która nie odnosi się jedynie do małych łazienek. O ile jest taka możliwość, także większą łazienkę warto „odciążyć” z wybranych elementów, aby w pełni uwypuklić jej walory estetyczne. Dobrym przykładem na przełamanie schematu jest umieszczenie pralki w kuchni lub instalacja prysznica w ubikacji – rzecz możliwa czasem tylko przy niewielkim powiększeniu tego pomieszczenia. W ten sposób domownicy mogą równocześnie skorzystać z wanny i prysznica. I poranny tłok w łazience rozładowany. Warto przeanalizować także, czy artykuły chemiczne, kubły i szczotki muszą być składowane w łazience – można na nie przeznaczyć miejsce w kuchni lub na balkonie.  

meble łazienkowe meble do łazienki

Wszystko pod ręką
Dopiero odpowiedziawszy sobie na pytanie, co naprawdę powinno znaleźć miejsce w łazience, przechodzimy do wyboru mebli łazienkowych. Podstawowa zasada - codzienne drobiazgi maja być pod ręką, skoncentrowane wokół lustra i umywalki, umiejscowione intuicyjnie.

Aranżacja 1 jest ciekawym przykładem na niesztampowe zagospodarowanie miejsca nad blatem i umywalką. Zarówno lustro, jak i umywalka, umieszczone niesymetrycznie w stosunku do blatu szafki, zajmują lewą połowę obszaru całości kompletu. Prawa strona zbalansowana jest ciekawą, pięciokomorową szafką o „mozaikowym” układzie, podkreślonym poziomym i pionowym ułożeniem słojów okleiny. Całość zajmuje niewiele więcej miejsca niż tradycyjny układ szafek, natomiast daje dużo więcej osłoniętej przestrzeni na wszystkie drobiazgi łazienkowe, których nie chcemy zostawiać na widoku.
W  każdej łazience sprawdzają się szafki podwieszane, które oprócz miejsca osłoniętego drzwiczkami oferują całkiem sporą przestrzeń na blacie. Zależnie od naszych upodobań, możemy wykorzystać ją na dużą umywalkę, po bokach której zostaje dużo miejsca na przybory toaletowe, lub wygospodarować miejsce na blacie poprzez zainstalowanie mniejszej umywalki nablatowej.

Wykończenie boków lustra drewnem bambusowym, z którego wykonana jest także szafka oraz półka pod lustrem, daje ciekawy efekt. Osobno montowana pojedyncza półeczka uzupełnia całość oraz daje dodatkowe miejsce na kosmetyki w łazience.

Mała łazienka - wiele możliwości

szafki łazienkowe szklane półki biała szafka

Właściciele małych łazienek powinni postawić przede wszystkim na funkcjonalność mebli łazienkowych. Praktycznym rozwiązaniem okazują się zwykle szafki z lustrem, które umieszcza się  nad umywalką. Oprócz lustra zapewniają jednocześnie dodatkową przestrzeń na kosmetyki czy inne drobiazgi. Szafka z lustrem może stanowić także ozdobę naszej łazienki. Zwłaszcza gdy wykonana jest z wysokiej jakości materiałów jak np aluminium. Doskonale prezentuje się  wówczas w połączeniu z drewnem czy bambusem.
W małej łazience liczy się każdy centymetr. Warto zatem dokładnie przemyśleć rozplanowanie przestrzeni. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się szafka z obudową na toaletę. Miejsce mogą znaleźć w niej detergenty, łazienkowe drobiazgi, czy też zapasowy papier toaletowy. 

Łazienka nie powinna być składowiskiem przypadkowych przedmiotów. Przy odrobinie starań może stać się kolejnym pokojem w naszym domu, gustownie i przemyślanie urządzonym. Docenią to z pewnością sami domownicy, a także ich goście.

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Artvillano, Anderstil, Villeroy & Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także