Mała łazienka – te triki pozwolą ją optycznie powiększyć

0
Aranżacja łazienki
Urządzając małą łazienkę, postawmy na gładkie, jasne powierzchnie odbijające światło. Zadbajmy też o ukrycie wszelkich zbędnych elementów i akcesoriów.

Na rzeczywisty metraż małej łazienki mamy niewielki wpływ. Jest jednak kilka trików, dzięki którym łazienka będzie wydawała się bardziej przestronna.

Płytki ceramiczne do małej łazienki

Do małej łazienki wybierzmy jasne płytki o błyszczącej powierzchni. Unikajmy wyrazistych, kontrastowych wzorów.

Opoczno
Szklana kabina prysznicowa

Kabina z gładkiego szkła, której "nie widać" sprawi, że łazienka będzie wydawała się większa.

Opoczno
Płytki strukturalne z efektem 3D

W małych łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się płytki strukturalne - efekt 3D nadaje głębi i nie przytłacza.

Opoczno
Podwieszana szafka pod umywalkę

W małej łazience doskonale sprawdzą się sprzęty podwieszane. Ponieważ nie zajmują podłogi, wydaje się, że jest ona większa.

Opoczno
Szuflady łazienkowe z przegródkami

Jeśli mamy małą łazienkę, pochowajmy wszystkie kosmetyki, akcesoria, przybory itp. Pomogą w tym wygodne szuflady.

Opoczno

Odpowiednia aranżacja małej łazienki sprawi, że będzie sprawiała wrażenie znacznie większej niż jest w rzeczywistości. Nie potrzeba na to wcale większych nakładów pieniędzy, wystarczy zastosować kilka sprytnych rozwiązań. Oto one.

PrzeczytajRozwiązania do małej łazienki w bloku

Płytki ceramiczne do małej łazienki

Wybierając płytki ceramiczne do małej łazienki, postawmy na jasne kolory. Nie musi to być oczywiście czysta biel, równie dobrze sprawdzą się jasne kolory ziemi – szarości, czy beże. Wybierzmy też płytki z połyskiem. Chodzi o to, żeby powstała gładka i jasna płaszczyzna, dzięki której łazienka będzie wydawała się większa.

Zrezygnujmy z płytek o wyrazistych wzorach (chyba że chcemy nimi wyróżnić jakąś strefę, np. kabinę prysznicową). W przypadku małej łazienki, dobrym sposobem na urozmaicenie ściany są płytki strukturalne z efektem 3D. Ich wzór jest widoczny nie dzięki rysunkowi, ale światłu odbijającemu się od zróżnicowanej powierzchni (choć bywają też wzory 3D dodatkowo zaznaczone kolorem). Takie płytki strukturalne wyglądają nowocześnie, elegancko i urozmaicą ścianę, nie przytłaczając jej wzorami. Ciekawym urozmaiceniem może też być szklana listwa, umieszczona między płytkami - nada pomieszczeniu głębi.

O czym trzeba jeszcze pamiętać, wybierając płytki do małej łazienki? To może wydać się dziwne, ale wybierajmy płytki o większych formatach. Trzeba tylko ich ułożenie odpowiednio zaplanować, tak żeby jak najmniej płytek było docinanych. Zrezygnujmy z małych płytek i niestety – mozaik.

Polecamy: Wannę ze schowkiem - idealną do małej łazienki

Wyposażenie małej łazienki

Kiedy już tło w postaci płytek zapewnia nam „przestrzeń”, przechodzimy do wyposażenia łazienki. Pamiętajmy, że wrażenie przestronności zawdzięczamy usunięciu wzrokowych przeszkód, dlatego warto wybrać sanitariaty i meble podwieszane. Ponieważ nie zajmują one podłogi, jej powierzchnia będzie się wydawała większa (łatwiejsze będzie też sprzątanie). Dodatkowo zlicowana ze ścianą zabudowa stelaża podtynkowego jest estetyczna i pozwala ukryć elementy instalacji, a to również korzystnie wpływa na wrażenie optyczne. Jeśli mamy kabinę prysznicową, wybierzmy do niej gładkie szkło, wtedy będzie ona mniej widoczna, a łazienka wyda się większa.

Zadbajmy o to, żeby jak najmniej elementów było widocznych – łazienkowe meble zaplanujmy tak, żeby pomieściły wszystkie rzeczy i łatwo było z nich korzystać. Obecnie jest duży wybór mebli przeznaczonych właśnie do małych łazienek i zawierających różne sprytne rozwiązania pozwalające ukryć wiele rzeczy i zaprowadzić w pomieszczeniu porządek.

Lustra w łazience i gładkie powierzchnie

W małej łazience nie powinno zabraknąć też luster – dają on znakomite złudzenie przestrzeni, podobnie jak wszelkie gładkie i błyszczące powierzchnie. Dlatego wybierzmy też meble z błyszczącymi, jasnymi frontami.
Zadbajmy też o odpowiednie oświetlenie – jasne pomieszczenia zawsze wydają się większe. Poza głównym oświetleniem nie zapominajmy o oświetleniu lustra. Bardzo dobre efekty dają też taśmy LED, które możemy zainstalować np. na styku obudowy wanny i podłogi - w ten sposób wanna zyska lekkość.

Sprawdź: Czy kabina walk-in to dobre rozwiązanie do małej łazienki

Oceń artykuł
4,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także