Mała łazienka – te triki pozwolą ją optycznie powiększyć

0
Aranżacja łazienki
Urządzając małą łazienkę, postawmy na gładkie, jasne powierzchnie odbijające światło. Zadbajmy też o ukrycie wszelkich zbędnych elementów i akcesoriów.

Na rzeczywisty metraż małej łazienki mamy niewielki wpływ. Jest jednak kilka trików, dzięki którym łazienka będzie wydawała się bardziej przestronna.

Płytki ceramiczne do małej łazienki

Do małej łazienki wybierzmy jasne płytki o błyszczącej powierzchni. Unikajmy wyrazistych, kontrastowych wzorów.

Opoczno
Szklana kabina prysznicowa

Kabina z gładkiego szkła, której "nie widać" sprawi, że łazienka będzie wydawała się większa.

Opoczno
Płytki strukturalne z efektem 3D

W małych łazienkach bardzo dobrze sprawdzają się płytki strukturalne - efekt 3D nadaje głębi i nie przytłacza.

Opoczno
Podwieszana szafka pod umywalkę

W małej łazience doskonale sprawdzą się sprzęty podwieszane. Ponieważ nie zajmują podłogi, wydaje się, że jest ona większa.

Opoczno
Szuflady łazienkowe z przegródkami

Jeśli mamy małą łazienkę, pochowajmy wszystkie kosmetyki, akcesoria, przybory itp. Pomogą w tym wygodne szuflady.

Opoczno

Odpowiednia aranżacja małej łazienki sprawi, że będzie sprawiała wrażenie znacznie większej niż jest w rzeczywistości. Nie potrzeba na to wcale większych nakładów pieniędzy, wystarczy zastosować kilka sprytnych rozwiązań. Oto one.

Płytki ceramiczne do małej łazienki

Wybierając płytki ceramiczne do małej łazienki, postawmy na jasne kolory. Nie musi to być oczywiście czysta biel, równie dobrze sprawdzą się jasne kolory ziemi – szarości, czy beże. Wybierzmy też płytki z połyskiem. Chodzi o to, żeby powstała gładka i jasna płaszczyzna, dzięki której łazienka będzie wydawała się większa. Zrezygnujmy z płytek o wyrazistych wzorach (chyba że chcemy nimi wyróżnić jakąś strefę, np. kabinę prysznicową). W przypadku małej łazienki, dobrym sposobem na urozmaicenie ściany są płytki strukturalne z efektem 3D. Ich wzór jest widoczny nie dzięki rysunkowi, ale światłu odbijającemu się od zróżnicowanej powierzchni (choć bywają też wzory 3D dodatkowo zaznaczone kolorem). Takie płytki strukturalne wyglądają nowocześnie, elegancko i urozmaicą ścianę, nie przytłaczając jej wzorami. Ciekawym urozmaiceniem może też być szklana listwa, umieszczona między płytkami - nada pomieszczeniu głębi.
O czym trzeba jeszcze pamiętać, wybierając płytki do małej łazienki? To może wydać się dziwne, ale wybierajmy płytki o większych formatach. Trzeba tylko ich ułożenie odpowiednio zaplanować, tak żeby jak najmniej płytek było docinanych. Zrezygnujmy z małych płytek i niestety – mozaik.

Polecamy: Wannę ze schowkiem - idealną do małej łazienki

Wyposażenie małej łazienki

Kiedy już tło w postaci płytek zapewnia nam „przestrzeń”, przechodzimy do wyposażenia łazienki. Pamiętajmy, że wrażenie przestronności zawdzięczamy usunięciu wzrokowych przeszkód, dlatego warto wybrać sanitariaty i meble podwieszane. Ponieważ nie zajmują one podłogi, jej powierzchnia będzie się wydawała większa (łatwiejsze będzie też sprzątanie). Dodatkowo zlicowana ze ścianą zabudowa stelaża podtynkowego jest estetyczna i pozwala ukryć elementy instalacji, a to również korzystnie wpływa na wrażenie optyczne. Jeśli mamy kabinę prysznicową, wybierzmy do niej gładkie szkło, wtedy będzie ona mniej widoczna, a łazienka wyda się większa.
Zadbajmy o to, żeby jak najmniej elementów było widocznych – łazienkowe meble zaplanujmy tak, żeby pomieściły wszystkie rzeczy i łatwo było z nich korzystać. Obecnie jest duży wybór mebli przeznaczonych właśnie do małych łazienek i zawierających różne sprytne rozwiązania pozwalające ukryć wiele rzeczy i zaprowadzić w pomieszczeniu porządek.

Lustra w łazience i gładkie powierzchnie

W małej łazience nie powinno zabraknąć też luster – dają on znakomite złudzenie przestrzeni, podobnie jak wszelkie gładkie i błyszczące powierzchnie. Dlatego wybierzmy też meble z błyszczącymi, jasnymi frontami.
Zadbajmy też o odpowiednie oświetlenie – jasne pomieszczenia zawsze wydają się większe. Poza głównym oświetleniem nie zapominajmy o oświetleniu lustra. Bardzo dobre efekty dają też taśmy LED, które możemy zainstalować np. na styku obudowy wanny i podłogi - w ten sposób wanna zyska lekkość.

Podpowiadamy: Jak oświetlić łazienkę - dobieramy i rozmieszczamy lampy w łazience

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także